Ziņas, jaunumi
Aktualitātes invazīvo sugu pārvaldības jomā

Turpinot 2020. gadā iesākto sadarbību informācijas izplatīšanā par invazīvajām sugām, Dabas aizsardzības pārvalde (turpmāk – Pārvalde) informē par aktualitātēm invazīvo sugu pārvaldības jomā un aicina pašvaldības informēt iedzīvotājus, un iesaistīties invazīvo sugu ierobežošanas pasākumos.

Lai veicinātu sabiedrības izpratni par invazīvajām sugām un ievāktu datus par to izplatību, Pārvalde LIFE Integrētā projekta “Natura2000 aizsargājamo teritoriju pārvaldības un apsaimniekošanas optimizācija” (LIFE-IP LatViaNature) ietvaros ir izstrādājusi vietni Invazīvo sugu pārvaldnieks. Tā sniedz iespēju vienuviet iegūt informāciju par 50 invazīvām sugām, to izplatību, kā arī ziņot par jaunatklātām to atradnēm.

Vietne ir pieejama jebkuram interesentam saitē http://bit.ly/invazivs. Pārvalde aicina pašvaldības iesaistīties šīs vietnes popularizēšanā, ievietojot informāciju par to mājas lapās vai drukātajos materiālos: elektronisku baneri ar saiti uz vietni, infografiku “Invazīvo sugu pārvaldnieks”, ievietot informāciju savos sociālajos tīklos vai arī dalīties ar LIFE-IP LatViaNature Facebook ierakstu: https://www.facebook.com/latvianature/posts/132127422277076.

Lai veicinātu Spānijas kailgliemeža izplatības ierobežošanu, Pārvalde aicina pašvaldības informēt iedzīvotājus par Spānijas kailgliemeža iespējamo ietekmi, tā izplatības ierobežošanas metodēm un veicināt ierobežošanas pasākumu veikšanu. Šim nolūkam Pārvalde ir sagatavojusi vairākus informatīvos materiālus:

1) Infografika “Spānijas kailgliemeža Arion vulgaris raksturojums un ietekme” – pieejams /media/81559/download;

2) Infografika “Spānijas kailgliemeža Arion vulgaris ierobežošanas un apkarošanas metodes” – pieejams /media/81560/download;

3) Buklets “Spānijas kailgliemezis – drauds Latvijas dabai” – pieejams /media/81562/download ;

4) Spānijas kailgliemeža pārvaldības plāns – pieejams /media/81568/download.

Aicinām:

  • izmantot sagatavotos materiālus – ievietot pašvaldības mājaslapā un/vai izdrukāt un izvietot tos vietās, kur parasti pulcējas cilvēki. Īpaši uzmanību aicinām pievērst mazdārziņu rajoniem vai parkiem, kas nereti ir Spānijas kailgliemežu dzīvotnes un tālākas izplatības avoti;
  • ziņot par jauniem Spānijas kailgliemeža atradņu gadījumiem, izmantojot vietni “Invazīvo sugu pārvaldnieks” (http://bit.ly/invazivs);
  • iespēju robežās atbalstīt vietējos iedzīvotājus cīņā ar šo sugu. Kā arī pašvaldībās, kur Spānijas kailgliemeža atradnes ir apstiprinātas un tas jau ir bieži sastopams, iespēju robežās uzņemties šīs sugas īpatņu iznīcināšanas procesa koordināciju, piemēram, uzstādot konteinerus iedzīvotāju salasīto īpatņu centralizētai savākšanai un utilizēšanai. Vēršam uzmanību, ka konteineriem jābūt tādiem, kas novērš kailgliemežu izkļūšanu no tiem. Kā arī atkarībā no kailgliemežu apstrādē izmantotajām ķīmiskajām vielām ir jāizvēlas atbilstošas utilizēšanas metodes, kuras novērš piesārņojumu videi vai nejaušu sugas izplatīšanu. Papildus informācijai 4. pielikumā pievienota Valsts vides dienesta 17.09.2020. vēstule Nr.2.3/CS/2108/2020 “Par Spānijas kailgliemežu atlieku utilizēšanu”;
  • pievērst īpašu uzmanību, lai šīs un citu invazīvo sugu ierobežošanas pasākumi tiktu veikti arī pašvaldības īpašumā esošajos vai apsaimniekotajos īpašumos.

Atgādinām, ka Pārvalde 2020. gadā visām Latvijas pašvaldībām nosūtīja vēstuli Nr. 3.8/3078/2020-N (skatīt 2. pielikumā), informējot par Spānijas kailgliemeža izplatību, ietekmi un aicināja iesaistīties sugas ierobežošanā un informācijas izplatīšanā. Pateicoties sabiedrības un pašvaldību aktivitātei 2020. gada laikā tika konstatētas 49 jaunas šīs sugas atradnes, kā rezultātā līdz 2021. gadam ir apstiprinātas 108 sugas atradnes (karte skatāma pielikumā, kā arī elektroniski šeit).

Vienlaikus norādām, ka nepilnīgā normatīvā regulējuma invazīvo sugu jomā dēļ šobrīd Spānijas kailgliemezis tāpat kā daudzas citas invazīvas sugas vēl nav iekļautas nacionālajā invazīvo sugu sarakstā. Tomēr ņemot vērā šo sugu ietekmi un nepieciešamību visiem zemes īpašniekiem un apsaimniekotājiem iesaistīties to izplatības ierobežošanā Pārvalde atkārtoti lūdz iespēju pašvaldībām iesaistīties gan sabiedrības informēšanas, gan veicināt invazīvo sugu izskaušanas pasākumu veikšanu.

Pielikumā:

  1. Spānijas kailgliemeža Arion vulgaris izplatība Latvijā (uz 2020.gada beigām);
  2. Pārvaldes 11.06.2020. vēstule Nr. 3.8/3078/2020-N “Par Spānijas kailgliemeža izplatības ierobežošanu”;
  3. Banneris “ZINI! ZIŅO! INVAZĪVS!” elektroniskā formātā;
  4. Valsts vides dienesta 17.09.2020. vēstule Nr.2.3/CS/2108/2020 “Par Spānijas kailgliemežu atlieku utilizēšanu”.

Informāciju sagatavoja Dabas aizsardzības pārvalde.