Jau iepriekš informējām, ka Ogres novada pašvaldība īsteno INTERREG Baltijas jūras reģiona transnacionālās sadarbības programmas projektu “NOAH” kopā ar 17 citiem Baltijas jūras reģiona partneriem (Latvijas, Igaunija, Zviedrija, Polija, Vācija un Somija) un projekta vadošo partneri Tallinas Tehnoloģiju universitāti. Tā ietvaros tika izbūvētas trīs automātiskās Ogres upes ūdens līmeņa mērīšanas iekārtas un Rīgas Tehniskās universitātes ūdens specialitātes pētnieki ar ģeomātiķiem un iesaistītiem IT speciālistiem izstrādāja jaunu plūdu monitoringa sistēmu.
Ogre ir pirmā pašvaldība Latvijā, kur tika izveidota moderna un precīza ūdens līmeņa monitoringa sistēma, kas ļauj sekot līdzi situācijai Ogres upē. Ievācot visus nepieciešamos datus un izmantojot matemātisko modelēšanu, pastāv iespēja prognozēt, kas upē notiks nākamajās 24 stundās.
Ūdens izmaiņas tiek vizualizētas 3D dimensijā, īpašā pašvaldībai pieejamā platformā. Uz šīs kartes tiek parādītas esošās un prognozētās ūdens līmeņa izmaiņas Ogres upē, tādējādi ir iespēja sekot līdzi dažādām svārstībām un operatīvi reaģēt uz tām, informējot iedzīvotājus par iespējamiem apdraudējumiem.
Lai papildinātu “digitālā dvīņa” modeli, 7. un 8. septembrī Ogres upē (posmā no Ogres HES aizvariem un 1 km augšup aizvariem) tika veikti gultnes mērījumi. Šo pakalpojumu veica SIA “Rīgas brīvostas flote” līguma ietvaros. Iegūtie dati ļaus precīzāk un savlaicīgāk prognozēt ledus parādīšanos upē.
Ogres novada pašvaldības domes priekšsēdētāja vietnieks Gints Sīviņš uzsver, ka sadarbībā ar SIA “Rīgas brīvostas flote” ir rasta iespēja veikt šo svarīgo Ogres upes izpēti: “Pavasarī konstatējām, ka tieši uz upes līkuma, netālu no Ogres HES, ir vislielākie ledus nosprostojumi. Modernā tehnika, kas tika izmantota, ļaus izprast pašu upes gultni un pēc vajadzības novērst plūdu iespējamību.”