Ziņas, jaunumi
Grāmata

Krievijas Federācijas militārā agresija Ukrainā turpinās jau trīs mēnešus. Ukrainā nopostītas pilsētas un ciemi, sagrauta infrastruktūra, tūkstošiem cilvēku gājuši bojā, vairāki miljoni iedzīvotāju devušies bēgļu gaitās un patvērumu raduši citās valstīs, arī Latvijā.

Ogres novadā pagaidu mājvietu raduši vairāk nekā 600 Ukrainas civiliedzīvotāju. Lai gan viņu valstī vēl aizvien turpinās Krievijas izraisītais karš, daudzi jau pošas atpakaļceļā uz dzimtenei, vairākas ģimenes jau ir devušās ceļā.

Ukrainas civiliedzīvotāji ir pateicīgi par silto uzņemšanu un sniegto palīdzību. Kāda ukraiņu sieviete, kas mitinājās Suntažu pagastā, kādreizējās Suntažu internātskolas telpās un devusies atpakaļ uz Ukrainu, līdz ar pateicības vārdiem novada pašvaldības domes vadībai, darbiniekiem, kuru pārziņā šobrīd ir Ukrainas civiliedzīvotāju izmitināšanas jautājumi, Suntažu pagasta pārvaldes vadītājam un darbiniekiem un iedzīvotājiem, ikvienam, kurš sniedza palīdzīgu roku ikdienā, Ogres Centrālajai bibliotēkai dāvina slavenā ukraiņu rakstnieka Ivana Bagrjanija 1944. gadā izdoto romānu “Tīģera ķērāji” (“Тигролови”). Tas ir stāsts par ukraiņu tautas drausmīgo vēstures periodu – staļiniskā režīma represijām 20. gadsimta 30. gados. Ukrainas vidusskolās šis romāns ir iekļauts ukraiņu literatūras programmā. Ogres Centrālajai bibliotēkā šis romāns būs pirmā grāmata ukraiņu valodā.

Latviešu un ukraiņu tautas vēsturē ir ļoti daudz kopīga, abas tautas līdz mielēm piedzīvojušas padomju okupācijas režīma represijas, izsūtījumu Sibīrijā, nacionālās identitātes apspiešanu, un šī grāmata ļaus dziļāk izprast ne tikai ukraiņu tautas vēstures traģiskās lappuses, bet liks aizdomāties par nepieciešamību arī mūsdienās  celt  latviešu tautas nacionālo pašapziņu, daudz stingrāk un noteiktāk nekā līdz šim iestāties par savas valsts un tautas drošību.

“Svēts mūsu pienākums ir atbalstīt ukraiņus viņu cīņā pret Krievijas agresiju, pret šīs agresorvalsts izvērsto genocīdu Ukrainā. Ukraiņi cīnās ar par mums – to esmu teicis ne vienu reizi vien un atkārtoju atkal, un mēs palīdzēsim ukraiņiem, cik vien tas ir mūsu spēkos. Palīdzēsim, nodrošinot izmitināšanu un cieņpilnu uzturēšanos mūsu novadā, sociālo, humāno palīdzību, darba iespējas,” uzsver Ogres novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Egils Helmanis, vēlot tiem Ukrainas civiliedzīvotājiem, kuri jau devušies vai pošas atpakaļceļā uz dzimteni, ikvienam, kurš šobrīd dzīvo Ukrainā, mīlēt un sargāt savu zemi un valsti.

Grāmata 1