Ogres novada Tūrisma informācijas centra (TIC) speciālisti apkopojuši informāciju par tūrisma statistiku un paveikto 2022. gadā, kā arī iezīmē šī gada plānus un ieceres. TIC atrodas Ogres novada pašvaldības Tūrisma plānošanas un attīstības nodaļas pārraudzībā.
Mājaslapa un lietotne
Apvienojoties Ikšķiles, Ogres, Ķeguma un Lielvārdes novadiem, radās nepieciešamība apkopot tūrisma informāciju vienuviet. Pagājušajā gadā tas tika paveikts – tagad informāciju par tūrisma apskates objektiem, ēdināšanas iestādēm, naktsmītnēm un citu tūristiem noderīgu informāciju var atrast mājaslapā www.visitogre.lv. Pagājušajā gadā tika paveikts vēl viens liels darbs – Ogres novada tūrisma mājaslapa tagad pieejama arī angļu valodā.
Apskatot mājaslapas statistiku, redzams, ka salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu kopējais mājaslapas apmeklētāju skaits pieaudzis par 13 %, sasniedzot 109 tūkstošus lietotāju gadā. Lielākā interese gada griezumā vērojama pašā gada sākumā un beigās, kad Ogres novads iemirdzas krāšņā Ziemassvētku rotā un cilvēki internetā meklē tematiskos maršrutus un citu praktisku informāciju. Lielu interneta lietotāju aktivitāti mājaslapā www.visitogre.lv varēja novērot arī vasaras pasākumu laikā, piemēram, Ģimenes dienas, Gaismas nakts, Ogres pilsētas svētku u.c. notikumu laikā.
Mājaslapas apmeklētāji visbiežāk apskatījuši sadaļu “Pasākumi” (Apskates objekti, Maršruti un kartes, Kafejnīcas, Dodies dabā un Naktsmītnes).
81,6 % lapas lietotāju apmeklējuši tūrisma mājaslapu pirmo reizi, bet 18,4 % meklējuši informāciju atkārtoti. 75 % mājaslapas lietotāju bijuši rīdzinieki. Liela interese par Ogres novadu ir arī citu lielo pilsētu iedzīvotājiem no Jēkabpils, Jelgavas, Valmieras, Jūrmalas un Liepājas. Priecē fakts, ka pieaudzis ārvalstnieku skaits, kas mājaslapā meklē informāciju par atpūtas iespējām Ogres novadā. Pagājušajā gadā tie bijuši 5,4% no kopējā mājaslapas lietotāju skaita.
Vēl viens noderīgs rīks gan Ogres novada iedzīvotājiem, gan viesiem ir mobilā aplikācija “Ogres Novadnieks”, kur cita starpā atrodama visaptveroša tūrisma informācija par paplašināto Ogres novadu, kā arī bezmaksas audio gids ar 141 stāstu par Ogres novada interesantākajām vietām, vēsturiskajiem notikumiem un personībām. Ogres novada Tūrisma centrs turpina veidot jaunus stāstus.
Interaktīvie stendi
Pašlaik Ogrē darbojas divi interaktīvie stendi, kuros var atrast tūrisma informāciju ārpus TIC darba laika. Tas nozīmē, ka informācija par apskates objektiem, kafejnīcām, naktsmītnēm, sabiedrisko transportu un citām tūristiem noderīgām lietām pieejama visu diennakti. Pagājušajā gadā interaktīvajā stendā, kas atrodas pilsētas skvērā, informācija meklēta 7431 reizi, savukārt digitālajā stendā, kas novietots pie Ogres dzelzceļa stacijas – 4277 reizes. Pagājušā gada nogalē interaktīvais stends uzstādīts arī pie kultūras mantojuma centra “Tīnūžu muiža” Tīnūžos. Šeit var atrast informāciju par Tīnūžu muižu un Rīgas operāciju 1. pasaules karā.
Tūrisma objekti
Pagājušajā gadā Ogres novadā atklāti trīs jauni tūrisma objekti: klinšu kāpšanas tornis “OGRE”, vides objekts “Ogres bāka” un dabas taka Ķegumā. Septembrī atjaunots Andreja Pumpura simbolpiemineklis, kas atrodas Birzgales pagastā, dzejnieka dzimto māju tuvumā.
Līdz ar pandēmijas laika ceļošanas ierobežojumu atcelšanu atjaunojusies apmeklētāju plūsma gandrīz visos Ogres novada tūrisma objektos. Lai noteiktu tūristu skaita izmaiņas, apkopota populārāko tūrisma objektu statistika. Trijos tūrisma objektos atrodas apmeklētāju skaitītāji, kas sniedz precīzus datus par apmeklētāju skaitu brīvi pieejamās vietās, kur apmeklētājus nav iespējams citādāk uzskaitīt. Dabas parkā “Ogres Zilie kalni” un Ķeipenes kinostacijā apmeklētāju skaitītāji uzstādīti jau 2021. gadā, savukārt dabas parkā “Ogres ieleja” apmeklētāju skaitītājs uzstādīts pagājušā gada augusta beigās un kopš tā brīža šo vietu apmeklējuši jau vairāk kā 600 cilvēku. Gandrīz visos populārākajos tūrisma objektos, salīdzinājumā ar 2021. gadu, apmeklētāju skaits pieaudzis. Dabas parku “Ogres Zilie kalni” apmeklējuši 113 335 cilvēki, izklaides parku “AB park” – 98 000, Ogres Vēstures un mākslas muzeju – 12 736, Andreja Pumpura Lielvārdes muzeju – 11 837, “Džungļu parku” Ogrē – 21 000, “Jumppark” Ogrē – 11 000, “Trušu karalisti Lēdmanē – 10 410, Ķeipenes kinostaciju – 6 870, “Milžu taku” Ogres Zilajos kalnos – 5 000, Ikšķiles laivu nomu – 4 089 cilvēki.
Tūrisma informācijas centra apmeklētāji
2022. gadā Ogres novada TIC saņēmis 3745 informācijas pieprasījumus: klātienē – 87 %, pa tālruni 11%, daudz retāk iedzīvotāji un viesi izmanto iespēju sazināties e-pastā un caur sociālajiem medijiem. Salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu 2022. gadā vērojams apmeklētāju skaita pieaugums par 69 %. Tas skaidrojams ar to, ka TIC, atšķirībā no laika, kad bija spēkā dažādi Covid-19 ierobežojumi, pieņēma apmeklētājus klātienē visu gadu. Lielākā daļa TIC apmeklētāju interesējās par apskates objektiem Ogres novadā, vēlējās saņemt kartes un bukletus, kā arī ieguva informāciju par ēdināšanas iestādēm un pasākumiem. Vietējie iedzīvotāji pārsvarā izmantoja iespēju pieteikt Ogres novadnieka karti.
Pasākumi
Pagājušajā gadā Tūrisma plānošanas un attīstības nodaļa organizēja četrus tūrisma pasākumus – pavasarī laivu braucienu pa Ogres upi, Ģimenes dienas pārgājienu Ogrē, velobraucienu Ogre–Ķegums–Ogre, kā arī rudens pārgājienu Krapes apkārtnē. Augustā sadarbībā ar LIAA Tūrisma departamentu un Lauku tūrisma asociāciju “Lauku ceļotājs” organizēja “Mājas kafejnīcu dienas”. Tajās piedalījās 14 mājas kafejnīcas, kas kopā uzņēma 1295 viesus. Arī šogad plānoti vairāki aktīvā tūrisma pasākumi, bet 3. jūnijā, Ģimenes dienas ietvaros, Ogrē norisināsies VIII Latvijas Tūrisma informācijas tirgus, kura ietvaros būs iespēja iepazīties ar vietējā tūrisma piedāvājumu.
Apmeklētāju skaita pieaugums liecina par mērķtiecīgu darbu tūrisma attīstībā. Šogad norisināsies Ogres novada tūrisma attīstības stratēģijas izstrādes 2023.–2028. gadam noslēdzošais posms – tās apstiprināšana un ieviešana. Attīstības stratēģijas mērķis ir noteikt vienotus tūrisma jomas attīstības stratēģiskās attīstības virzienu, mērķus un rīcības to sasniegšanai. Ogres novada tūrisma attīstības stratēģijas izstrādi veikusi Vidzemes Augstskolas Sociālo, ekonomisko un humanitāro pētījumu institūta pētnieku grupa sadarbībā ar Ogres novada Tūrisma plānošanas un attīstības nodaļu.