Kultūra Projekti
Top filma par gleznotāju Kārli Hūnu

Filmas prezentācija paredzēta Ogres Vēstures un mākslas muzejā 17. novembrī plkst.16.00 (ņemot vērā situāciju valstī saistībā ar Covid-19 izplatību, pasākuma laiks var mainīties), bet filma būs ievietota kanālā YOUTUBE publiskai bezmaksas apskatei.

Projekta koordinatore Natālija Ketnere stāsta: “Man liels prieks un gods, ka šajā projektā piedalās pieredzējusī mākslas vēsturniece Edvarda Šmite. Mūsu sadarbība sākās 2014. gadā, kad realizēju Ogres novada pašvaldības projektu (konkursa “Veidojam vidi ap mums Ogres novadā” ietvaros) ar mērķi apkopot un saglabāt maz apzinātas vai aizmirstas Ogres novada kultūras mantojuma vērtības – literatūrā, mūzikā, mākslā, tajā skaitā par gleznotāju Kārli Hūnu. Toreiz Ogrē bija organizēta Edvardas Šmites vieslekcija, un no tā laika mēs ar Edvardu esam pastāvīgā radošā kontaktā.

2016. gada tika izdota Edvardas Šmites grāmata “Kārlis Hūns” (Rīga, izdevniecība “Neputns”). 2019. gadā Jelabugas vēstures muzejs (Tatarstāna, Krievija) izdeva grāmatu “Kārlis Hūns Jelabugā”, kura realizācijā piedalījāmies arī mēs. Laika gaitā iegūts vērtīgs vēstures materiāls, uz kura pamata tagad tiek veidota filma. Edvarda Šmite stāstīs par mākslinieka dzīvi un darbu. Skatītājiem būs iespēja redzēt unikālas fotogrāfijas, brīnišķīgas Latvijas ainavas un vietas, kas saistītas ar mākslinieka vārdu, viņa slavenākās gleznas.

Kā zināms, K. Hūna sieva – Vera Monigeti bija pazīstama Sanktpēterburgas arhitekta Ipolita Monigeti meita. Izmantojot laika gaitā izveidojušos personiskos kontaktus, radās iespēja filmas muzikālajā noformējumā izmantot slavenās Monigeti dzimtas pēcteča, starptautiski pazīstamā čellista Ivana Monigeti, Bāzeles mūzikas akadēmijas (Šveice) profesora, ierakstus.”

Par mākslinieku K. Hūnu

Kārlis Jēkabs Vilhelms Hūns dzimis 1831.gada 13. novembrī Madlienas skolotāja, ērģelnieka un ķestera Kārļa Frīdriha Hūna ģimenē. No 1852. līdz 1862. gadam K. Hūns studēja Sanktpēterburgas Mākslas akadēmijā, studijas pabeidzis, iegūstot zelta medaļu. Dižais mākslinieks ir atstājis pasaules līmeņa šedevrus. Viņa gleznas atrodas Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā, kā arī muzejos Krievijā, Lietuvā, Uzbekistānā, dažādās privātās kolekcijās. Mākslinieks mira no tuberkulozes 1877. gada janvārī Šveicē, Davosā, bet pēc viņa lūguma apglabāts Madlienā.

Projekta radošā komanda saka lielu paldies Ogres novada pašvaldībai, Latvijas Nacionālajam Mākslas muzejam un Latvijas Nacionālajai bibliotēkai par atbalstu filmas tapšanā!

Informāciju sagatavoja projekta “Dokumentālā filma "Mūsu novadnieks - Mākslinieks Kārlis Hūns"” radošā komanda