Pašvaldība Ziņas, jaunumi
Zbaražas un Ogres sadarbība 08.2023.

Ogres novada pašvaldības domes ārkārtas sēdē 16. augustā deputāti lēma par sadarbību ar vienu no Ukrainas pašvaldībām –  Zbaražas (Збараж) pilsētu, kas atrodas Ukrainas rietumos, Ternopiļas apgabalā.

Līgums paredz nodibināt un attīstīt sadarbību starp abām pašvaldībām, nosakot vairākus prioritāros attiecību virzienus:

• vietējās pašvaldības attīstība;
  • atbalsts saimnieciskajām iniciatīvām, investīcijas, ārējā ekonomiskā darbība, tūrisms;
  • ražošana, pakalpojumi, transports, komunikācijas;
  • ekoloģija un dabas resursu racionāla izmantošana;
  • izglītība, kultūra un sports;
  • veselības aizsardzība;
  • atbalsts nevalstisko organizāciju un privātajām iniciatīvām.

Pirms balsojuma Ogres novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Egils Helmanis aicināja atbalstīt pašvaldību sadarbību, jo tā būs iespēja smelties pieredzi no ukraiņiem Ogres novada pašvaldības attīstībā. Kā piemēru viņš atzīmēja Zbaražas pilsētā esošo koledžu, kurā apmāca Ukrainas karavīrus specializācijai “dronu operatori”. Tā ir jauna specializācija, kas nepieciešama ne tikai karadarbības ietvaros, bet arī citās jomās, piemēram, inženierkomunikāciju apsaimniekošanā. Plānots, ka Zbaražas pārstāvji tiksies ar Ogres tehnikuma vadību, lai informētu par izmantotajiem izglītības modeļiem.

Pamatojoties uz abpusējo ieinteresētību, domes sēdē deputāti apstiprināja sadarbības līgumu starp Ogres novada pašvaldību Latvijā un Zbaražas pilsētas pašvaldību Ukrainā. Līgumu plānots noslēgt uz pieciem gadiem.

Informācijai: Zbaražas pilsēta atrodas Ukrainas rietumos, Ternopiļas apgabalā Hniznas (Гнезна) upes krastos. Pilsētas platība ir 6.94 km2 (Ogres pilsētas platība 16,16 km2) un iedzīvotāju skaits ~14 000 (Ogres pilsētā - 24 436). Pilsēta labi saglabājusies 17. gadsimtā celtā Zbaražas pils, kā arī pilsēta iekļauta starp 39 Ukrainas pilsētām ar lielāko vēstures pieminekļu skaitu.