Izglītība Ziņas, jaunumi
Ikšķiles skolotāji piedalās apmācībās Kiprā par kiberhuligānismu

No 2025. gada 12. līdz 19. janvārim sešas Ikšķiles vidusskolas skolotājas, Anita Brūmele, Līna Bužoka, Elvīra Kalniņa, Aija Katkovska, Ilze Putene-Cīrule un Monta Turciņa, devās uz profesionālās pilnveides kursiem Kipras galvaspilsētā Nikosijā, lai apgūtu jaunas un papildinātu esošās zināšanas par kiberhuligānismu. Ikšķiles vidusskolā 2024./2025. mācību gadā tiek realizēts Erasmus+ projekts „Vai zini, kā nekļūt par kiberhuligānisma upuri?”, projekta nr. 2024-1-LV01-KA122-SCH000227350.

Pagājušajā mācību gadā Ikšķiles vidusskolā veiktā skolēnu aptauja par kiberhuligānisma problēmu skolā atklāja, ka 23,3% skolēnu ir cietuši no kiberhuligānisma, 20% skolēnu nejūtas droši sociālajos tīklos un 21,7% skolēnu ir uzticējuši savas paroles kādam citam cilvēkam, izņemot vecākus. Lai meklētu risinājumu šai problēmai, jau 2023.gada decembrī tika rakstīts pieteikums Erasmus+ KA1 projektu konkursam, lai skolotāji varētu papildināt zināšanas par kiberhuligānismu, tā novēršanas un izskaušanas veidiem. Projekta mērķis ir panākt, lai visiem skolas skolotājiem, vadībai un atbalsta komandai ir nepieciešamās zināšanas un skaidrs rīcības plāns kiberhuligānisma gadījumā, izveidot skolas drošas e-vides rīcības shēmu, kā arī izglītot skolēnus, vecākus, vietējo un novada sabiedrību par kiberhuligānisma izskaušanu.

Kipra skolotāju grupu sagaidīja ar pavasarīgu sauli, patīkamu siltumu, smaržīgiem mandarīnu kokiem un slaidām palmām. Kursi notika Emphasys Centre mūsdienīgās mācību telpās zinošu, pieredzējušu speciālistu un lektoru vadībā. Emphasys Centre vadītājs Nicholas Moundouros iepazīstināja ar mācību centra plašo darbību izglītības, zinātnes, pētniecības un IT jomā. Tālāk sekoja zināšanu apguve Elina Panayides un Stelios Stylianou vadībā – kibermobinga statistika, termini un definīcija, skolotāju rīcība kiberhuligānisma gadījumā, kiberhuligānisma novēršanas metodes, skolas kiberhuligānisma izskaušanas politikas izveides soļi. Kursi noslēdzās ar darbnīcu, kurā bija jādemonstrē apgūtās zināšanas, izveidojot plānu par antimobinga politikas izveides soļiem Ikšķiles vidusskolā. Pēc plāna prezentācijas Elvīra Kalniņa un Ilze Putene-Cīrule devās uz Emphasys Centre raidierakstu studiju, kur dalījās ar atziņām par apmācību programmu un iespaidiem Kiprā.

Skolotājām bija iespēja iepazīt Kipras galvaspilsētas Nikosijas interesanto kultūru un vēsturi, dodoties tūrē kopā ar Moundouros kungu pa Nikosijas vecpilsētu, kā arī šķērsot robežu un izstaigāt okupēto Nikosijas ziemeļu daļu. Pēc mācībām trešajā dienā Emphasys Centre laipnie darbinieki skolotājus aizveda uz saulaino Limasolas pilsētu, savukārt pēcpusdienā tika apmeklēta  kipriešu vīna darītava kalnos, tradicionālais Omodos ciems un taverna ar bagātīgām kipriešu pusdienām.

Noslēdzoties 6 dienu apmācību kursam, skolotāji atgriezās Latvijā ar vērtīgām zināšanām un pieredzi, kā kiberhuligānisma problēma tiek risināta Kipras mācību iestādēs. Nākamais mērķis – izglītot pārējos skolas skolotājus, lai tiktu novērsti un izskausti visi mobinga un kiberhuligānisma gadījumi Ikšķiles vidusskolā.                                                

Informāciju sagatavoja projekta koordinatore Anita Brūmele

Logo_Līdzfinansē Eiropas Savienība