Lai veicinātu plašāku sabiedrībai nozīmīgu iniciatīvu īstenošanu Rīgas un Rīgas reģiona uzņēmēji, nevaldības organizāciju pārstāvji un pašvaldību institūcijas, kā arī kapitālsabiedrības vēl līdz 6. septembrim aicināti pieteikties šī gada novērtējumam Sabiedrības integrācijas fonda (SIF) programmā “Ģimenei draudzīga darbavieta”.
Programmas “Ģimenēm draudzīga darbavieta” galvenais mērķis ir veicināt ģimenēm draudzīgas vides pilnveidi Latvijā, sekmējot tādas darba kultūras attīstību, kas balstīta empātijā, cilvēcībā un savstarpējā sapratnē, kā arī nodrošina abpusēju cieņu starp darba devējiem un darbiniekiem.
Kļūstot par “Ģimenei draudzīgu darbavietu”, darba devēji iegūst vairākas priekšrocības. Proti, ir iespējams saņemt bezmaksas ieteikumus no dažādu jomu ekspertiem, piedalīties grantu konkursā, pretendējot uz finansiālu atbalstu darba vides uzlabošanai vai kolektīva un to ģimeņu saliedēšanas pasākumiem. Tāpat vairākas reizes gadā darba devēju pārstāvjiem tiek nodrošināta iespēja piedalīties semināros, kā arī doties pieredzes apmaiņas vizītēs pie citiem darba devējiem, lai dalītos ar labās prakses piemēriem. Turklāt, saņemot statusu, organizācijai tiek piešķirta digitāla atpazīstamības zīme, ko var izmantot publicitātes materiālos, piesaistot potenciālo darbinieku uzmanību.
Kā pietiekties “Ģimenei draudzīga darbavieta” programmai?
- Darba devējiem, kas vēlas pieteikties programmai, jāapmeklē vietne www.vietagimenei.lv, lapas labajā augšējā stūrī jāpieslēdzas sistēmai un jāaizpilda pašnovērtējuma anketa. Ja sistēmā pieslēdzas persona, kas nav paraksttiesīga, nepieciešams lejupielādēt un aizpildīt sistēmā pieejamo pilnvaru un pievienot to norādītajā vietā.
- Pieteikuma anketā kopumā būs jāatbild uz 31 jautājumu, no tiem 12 jautājumi būs saistīti ar darba devēja pamatinformāciju, kas netiks vērtēti, savukārt pārējie 19 ietvers informāciju par darba vietas principiem, darba vidi un iekšējo komunikāciju.
- Ja darba devējs programmai pieteiksies pirmo reizi, eksperts aptuveni mēneša laikā sazināsies un vienosies par sarunu.
- Gala izvērtējums tiks veidots, balstoties uz anketā un pārrunās sniegto informāciju.
- “Ģimenei draudzīga darbavieta” statusu un ekspertu atzinumu saņems tie darba devēji, kas vērtēšanā sasniegs vismaz 60% (vai 50% mazo organizāciju gadījumā, ja darbinieku skaits ir līdz 50), un statuss tiks piešķirts uz trim gadiem. Savukārt tie darba devēji, kas šoreiz nekvalificēsies statusa saņemšanai, saņems jomas ekspertu atzinumu ar novērtējumu un ieteikumiem ģimenei draudzīgas un iekļaujošas darba vides un prakses pilnveidei, lai pieteiktos programmai nākamajā reizē.
Šī gada pieteikumu izvērtēšanas rezultātus plānots paziņot 2024. gada novembrī.
Patlaban Rīgā un Rīgas reģionā kopumā vien 99 darba devējiem ir aktīvs “Ģimenēm draudzīga darbavieta” statuss. 68 darba devēji darbojas privātajā sektorā, bet 31 – publiskajā sektorā. “Ģimenēm draudzīga darbavieta” programmas ietvaros Rīgā šāds statuss pašlaik ir piešķirts 85 darba devējiem, savukārt pārējās Rīgas reģiona pašvaldībās – tikai 14. Mārupes un Ogres novados ir četri šādi darba devēji, Jūrmalā – trīs, bet Ķekavas, Ropažu un Siguldas novados – pa vienam.
Iepriekš jau ziņots, ka SIF vienkāršojis pietikšanos uzreiz divām darba vides novērtējuma programmām - “Ģimenei draudzīga darbavieta” un “Dažādībā ir spēks!”, apvienojot iespēju pietikties vienai vai abām programmām uzreiz vienuviet.
Plašāk par programmām vietnēs www.vietagimenei.lv un https://www.dazadiba.lv/.
Informāciju sagatavoja Sabiedrības integrācijas fonds