Senliepas

Ar mērķi nodrošināt efektīvu resursu izmantošanu, vienotus pakalpojumu izcenojumus, kā arī uzlabot un pilnveidot iedzīvotājiem sniegto pakalpojumu kvalitāti, Ogres novada pašvaldības domes sēdē 24. februārī deputāti lēma par sociālā aprūpes centra “Senliepas” reorganizāciju, tā funkcijas un uzdevumus nododot SIA “Ogres rajona slimnīca”.

Līdz šim sociālais aprūpes centrs “Senliepas” darbojies saskaņā ar Ķeguma novada domes 2014. gada 6. jūnijā apstiprināto nolikumu. Tas izveidots kā pieaugušo ilgstošas sociālās aprūpes institūcija, nodrošinot pensijas vecuma personām, invalīdiem un personām ar funkcionāliem traucējumiem diennakts aprūpi un nepieciešamības gadījumā pastāvīgu dzīvesvietu.

Sociālās aprūpes centrs veic dažādus pamatuzdevumus, tai skaitā nodrošina uzņemto klientu ar dzīvojamo platību, kurā ir sadzīvei nepieciešamais inventārs; apgādā klientu ar veļu, apģērbu un apaviem; organizē klienta sociālo un medicīnisko aprūpi; organizē klienta racionālu ēdināšanu, ņemot vērā katra klienta vecumu un veselības stāvokli; nodrošina klientam sociālās, darba un medicīniskās rehabilitācijas pasākumu kompleksu atbilstoši katra klienta fiziskajam un psihiskajam stāvoklim; ja nepieciešams, apgādā klientu ar rehabilitācijas līdzekļiem (kompensatoriem); organizē kultūras un atpūtas pasākumus; pēc klienta vēlēšanās organizē garīgo aprūpi atbilstoši klienta konfesionālajai piederībai; nodrošina palīdzību klienta individuālo sociālo problēmu risināšanā, kā arī sniedz maksas pakalpojumus saskaņā ar domes apstiprināto cenu tarifu.

Īstenojot administratīvi teritoriālo reformu un izvērtējot katra bijušā novada un jaunizveidotā Ogres novada funkcijas, pakalpojumu izmaksu salīdzinājumu un ietekmi uz iestādes saistībām, tika secināts, ka būtu lietderīgi reorganizēt sociālo aprūpes centru “Senliepas”, tā funkcijas un uzdevumus deleģējot SIA “Ogres rajona slimnīca”. Reorganizācijas rezultātā nesamazināsies sniegto pakalpojumu apjoms un kvalitāte, tā tiks veikta Ogres novada pašvaldības budžeta ietvaros.

Plānots, ka sociālā aprūpes centra “Senliepas” klienti turpmāk uzturēsies Ogres pansionātā. Kā informēja  SIA “Ogres rajona slimnīca” valdes priekšsēdētājs Dainis Širovs, slimnīcai jau ir uzkrāta veiksmīga pieredze, uzturot Ogres pansionātu, kurā šobrīd mitinās 84 klienti. Pansionātā ir nodrošināti labi dzīves apstākļi, kvalificēti speciālisti, visas istabas ir izremontētas un aprīkotas ar dušu. Kopumā Ogres pansionāta telpās var uzņemt 120 klientus, sociālajā aprūpes centrā “Senliepas” šobrīd uzturas 27 klienti. D. Širovs uzsvēra, ka Ogres pansionāts parūpēsies gan par klientiem, gan arī sociālā aprūpes centra darbiniekiem. “Lai cilvēki justos droši un būtu informēti par apstākļiem Ogres pansionātā, esmu jau piedāvājis sociālā aprūpes centra personālam iepazīties klātienē ar Ogres pansionāta darbu. Vakar jau uzņēmām pirmo interesentu grupu,” komentēja D. Širovs.

Deputāts Ilmārs Zemnieks norādīja, ka šis dienas kārtības jautājums rada pretrunīgas emocijas, taču uzsvēra, ka apzinās situāciju un ir gatavs atbalstīt lēmumu, lai saimniekošana jaunajā novadā būtu pēc iespējas veiksmīgāka.

Atbildot uz I. Zemnieka komentāru, domes priekšsēdētājs Egils Helmanis uzsvēra, ka priekšā vēl ir daudz izaicinājumu arī citās jomās, kas prasīs finanšu resursus. “Diemžēl ne visi novadi ir saimniekojuši vienādi, plānojot ilgtermiņa attīstību. Es saprotu jūsu neviennozīmīgo attieksmi pret šo jautājumu, taču diemžēl esošā situācija mūs piespiež rīkoties šādi, lai efektīvi pārvaldītu finanšu resursus. Ja radīsies iespēja piesaistīt finansējumu sociālā aprūpes centra attīstībai, mēs to darīsim, taču šobrīd tas pašvaldībai rada zaudējumus,” paskaidroja E. Helmanis.

Savukārt Raivis Ūzuls aicināja minēto jautājumu nesasteigt un vēlreiz pārdomāt tā nepieciešamību. Viņš uzskata, ka šāda sociālā pakalpojuma pieprasījums arvien pieaugs.

E. Helmanis gan vēlreiz norādīja, ka šajā gadījumā ir jāpieņem racionāls lēmums, ir būtiski ietaupīt finanšu līdzekļus, ja var nodrošināt kvalitatīvu pakalpojumu vienuviet Ogres pansionātā, kur blakus atrodas arī slimnīca.

Diskusijā iesaistījās arī deputāte Dace Kļaviņa, kura informēja, ka sociālajā aprūpes centrā “Senliepas” tiek nodrošināti kvalitatīvi pakalpojumi, taču tie ir ļoti dārgi pašvaldībai. Vidējās izmaksas vienam cilvēkam ir 1200 eiro, kas ir līdzvērtīga summa pakalpojumiem privātās ilgstošās aprūpes sociālajos centros, taču klients apmaksā nedaudz vairāk kā pusi, pārējo sedz pašvaldība. “Apvienotajā novadā nevaram pieļaut nevienlīdzīgu attieksmi, cenas ir jāizlīdzina. Protams, tas ir smags lēmums, cilvēkiem būs jāpārvietojas uz jaunām mājām Ogres pansionātā, taču Ogre sniedz lielākas iespējas, šeit ir labāka piekļūstamība un vairāk cita veida pakalpojumu. Lēmums ir jāpieņem strauji, jo no darba aizgāja “Senliepas” vadītāja un kvalificētu personālu lauku reģionos ir atrast grūti,” piebilda D. Kļaviņa.

Deputāti pieņēma lēmumu par sociālā aprūpes centra reorganizāciju ar mērķi nodrošināt personāla un finanšu resursu koncentrāciju un efektīvāku resursu (cilvēkresursi, tehniskie resursi un aprīkojums) izmantošanu sociālās palīdzības īstenošanai un pilnveidošanai, tādējādi īstenojot labas pārvaldības principu.

Sociālā aprūpes centra reorganizācija tiks uzsākta ar 2022. gada 25. februāri. Iedzīvotāji par reorganizācijas procesu un turpmāko pakalpojuma saņemšanas iespējām tiks informēti līdz 2022. gada 1. aprīlim.