Projektu konkursā “R.A.D.I. – Ogres novadam” paveiktais 2019. gadā

Apkopots un saglabāts kultūrvēsturiskais mantojums

Vairāku projektu īstenošanas rezultātā tika izdotas grāmatas, kurā apkopotas novada kultūrvēsturiskās bagātības. Viena no tām ir Rasma Vērpējas grāmata “Tilts pāri gadiem Madliena”, kurā apkopota Madlienas vēsture, tās attīstība, ievērojami notikumi un personas. Projekta koordinatore un grāmatas autore skaidro, ka ideja par grāmatas rakstīšanu radusies tikai pirms pāris gadiem: “Madliena man ir ļoti mīļa. Lai par šo vietu uzzinātu vairāk, jau pirms kādiem 13 gadiem sāku vākt informāciju, taču nevis ar domu to publicēt, bet pašai sev, lai būtu, kur ieskatīties, kad ir nepieciešams. Savākto materiālu apjoms bijis gana liels, līdz beidzot, madlieniešu un Madlienas apmeklētāju iedrošināta, vēlmē aiz sevis atstāt kaut ko paliekošu dzimtajai vietai nolēmu izveidot grāmatu.”

Ogres 1. vidusskolas simtgades jubilejai par godu tika izdota grāmata “Mūsu Ogres 1. vidusskola”, kurā apkopoti pētījumi par skolas vēsturi un absolventu atmiņu stāsti. Grāmatas izveidē tika iesaistīti arī skolēni, kas pierakstīja absolventu stāstus, iesaistījās grāmatas nosaukuma un maketa tapšanā, zīmēja veltījumus skolai. Skolas jubilejas svinīgajā pasākumā notika arī grāmatas prezentācija, grāmata tika dāvināta skolas darbiniekiem, skolotājiem, absolventiem un viesiem.

Grāmatu krājuma saglabāšanai un pieejamības nodrošināšanai tika īstenots projekts Lauberes pagasta bibliotēkā, kurā ir izvietota Viļa Miķelsona “Grāmatu klēts” ar bagātīgu trimdas literatūras klāstu. Lauberes bibliotēkas vadītāja un projekta koordinatore Maiga Livčāne norāda, ka mērķtiecīgi iesaistās dažādos projektu konkursos, lai iegūtu papildu finansējumu gan bibliotēkas pilnveidošanai un tās apkārt labiekārtošanai, gan pagasta kultūrvēsturisko objektu saglabāšanai. Šajā projektā tika veikta žurnālu komplektu iesiešana, kas ir nepieciešams gan uzskaitei un ērtākai šo periodikas izdevumu izmantošanai, gan arī saglabāšanai. Tāpat padomāts par “Grāmatu klēts” apmeklētāju ērtībām – abiem grāmatu krātuves logiem ir iegādātas jaunas žalūzijas.

Lai saglabātu vēsturiskās vērtības tika īstenots projekts, kurā tika atjaunota un atklātapiemiņas zīme “Ceļa rādītājs latviešu tautas dziesmu teicējiem”, kas atrodas Ogresgala pagastā netālu no Vecuteļu mājām (tagad Teikas) un kuru 1993. gada oktobrī atklāja Imants Ziedonis. Atklāšanas pasākumā Ogres novada domes priekšsēdētājs Egils Helmanis atzīmēja: “Šī zīme ir lielisks pierādījums, ka mums vajag atcerēties un atjaunot to, kas ir bijis. Cilvēki kādreiz ir domājuši par mums un gribējuši mums kaut ko nodot. Šīs zīmes atjaunošana ir cieņas izrādīšana šiem cilvēkiem.”

 

Radošās meistarklases un kultūras aktivitāšu veicināšana

Projektu konkursa ietvaros tika īstenotas arī vairākas meistarklases un kultūras aktivitāšu dažādošanas pasākumi. Viens no tiem bija SIA “Akurata” īstenotais projekts “Zīmēšana ar šujmašīnu”. Tā ietvaros dalībnieki apguva mašīnizšūšanas tehnikas pamatus, ar kuru palīdzību var personificēt un radīt pievienoto vērtību tekstila izstrādājumiem. Meistarklases tika organizētas Taurupē, Meņģelē un Ciemupē. Kā atzīst projekta īstenotāji, atsaucība un interese no vietējo un blakus pagastu iedzīvotāju puses bija gana liela. Nozīmīgi ir tieši tas, ka meistarklases notika pagastos, jo vietējie iedzīvotāji ne vienmēr var tikt līdz pilsētai.

Savukārt SIA “Biznet” īstenoja projektu “Radošā rakstīšana iesācējiem”, kura galvenais mērķis ir veicināt un attīstīt literāro jaunradi Ogres novadā, radot jaunus un līdz šim neīstenotus kultūras pasākumus. Projekta ietvaros Ogres Vēstures un mākslas muzejā notika nodarbību cikls, kurā apmeklētājiem bija iespēja noklausīties savā jomā atzinību guvušu lektoru pieredzes stāstījumus, norisinājās vairākas diskusijas, tika organizēts stāstu konkurss un stāstu vakars, kā arī izveidota elektroniskā grāmata – grupas dalībnieku un konkursantu kopkrājums, kas būs pieejams lasītājiem bez maksas.

Lai veicinātu Ogres novada iedzīvotāju kultūras aktivitāšu dažādošanu un iesaisti atkritumu apsaimniekošanas jautājumu risināšanā, biedrība “Aspāzija” īstenoja projektu “Mana Ogre sapņos un īstenībā”. Tika organizētas 5 meistardarbnīcas, kurās dalībnieki iepazinās ar gleznu veidošanas pamatprincipiem, kā arī tika atjaunoti vai no atkārtoti izmantojamiem materiāliem izgatavoti gleznu ierāmējumi. Projekta noslēgumā tika organizēta gleznu izstāde, kurā 56 iedzīvotāju darbos bija apskatāmas viņu vismīļākās un svarīgākās vietas pilsētā un novadā. Noslēguma pasākumā gleznu, par kurām tika saņemts vislielākais balsu skaits, autori saņēma arī balvas. Projekta koordinatore Dace Grīnberga norāda, ka lielākais ieguvums ir tas, ka iedzīvotāju interese bija tik liela, ka biedrība turpinās organizēt mākslas nodarbības, piesaistot arī profesionālus māksliniekus.

“Jaunatnes teātris “Inspire”” kurā pārsvarā darbojas skolēni un jaunieši no Ogres, īstenoja projektu, lai veicinātu teātra popularizēšana jauniešu vidū. Projekta rezultātā tika uzlabota teātra studijas telpa un materiāli tehniskā bāze, kas dod iespēju rādīt krāšņus un pievilcīgus pasākumus. Paši teātra studijas dalībnieki un topošie aktieri veidoja gan dekorācijas, gan palīdzēja šūt tērpus, līdz ar to šī teātra studija viņiem ir kļuvusi ne tikai vieta, kur uzstāties, bet arī vieta, kur pielietot savas zināšanas, tādējādi justies novērtētam un gandarītam par paveikto darbu. Projekta ietvaros tika organizētas vairākas teātra izrādes bērniem un jauniešiem, kā arī pasākumi, kuros viņi varēja iepazīties ar dažādu tautu pasakām, kā arī teātra žanriem.        

Fotogrāfijas interesentiem jau trešo gadus tiek īstenotspasākumu cikls “Foto sestdiena Ogrē”, kas ietver lekcijas, foto plenērus un izstādes. Arī šogad notika trīs radošas fotogrāfu no dažādām Latvijas pilsētām tikšanās. Savukārt oktobrī tika atklāta Ogres pilsētas svētku ietvaros notikušās akcijas “Foto sestdiena Ogrē” laikā tapušo darbu izstāde “Viens kadrs”.

Jāatzīmē, ka veiksmīgs saliedēšanās pasākums “Paaudžu tilts” notika Ķeipenē– tā bija divu dienu nometne, kurā piedalījās vietējie skolēni un seniori, lai kopā saturīgi un radoši pavadītu laiku. Šāda ideja radās, lai mainītu senioru viedokli, ka bērni un jaunieši ir nepieklājīgi, kā arī aicinātu bērnus aizdomāties, ka arī viņi reiz būs senioru gados, kā viņi jutīsies un kādu attieksmi gaidīs no jauniešiem. Nometnes ietvaros kopīgi tika iestudēta deja, notika sportiskas aktivitātes, radošās darbnīcas un informatīva lekcija par tautasdziesmām, kā arī tikšanās ar dažādu paaudžu dziedātājiem Agnesi Rakovsku un Viktoru Lapčenoku.

    

Sporta aktivitātes

Sporta tradīcijām Ogres novadā ir liela nozīme, arī šogad tika īstenotas vairākas ikgadējās sporta aktivitātes. Viena no tām ir nakts orientēšanās sacensības “Lāčplēša Kauss”, kas notiek kopš2002. gada, taču, kā norāda projekta koordinatore, biedrības “Orientēšanās klubs Ogre” vadītāja Iveta Holcmane, nakts orientēšanās sporta tradīcijām Ogrē ir jau gandrīz 30 gadus sena vēsture. Šogad starta vieta bija Ogres Zilo kalnu slēpošanas starta laukums, sportisti un Tautas klases dalībnieki cīnījās par 16 kausiem. Arī šoreiz sacensības atbalstīja 54. Inženiertehniskā bataljona zemessargi, kuri ar attiecīgu muzikālo fonu nodrošināja patriotisku noskaņojumu, bet visus sportistus pēc finiša cienāja ar karstu tēju.

Ogre ir viena no leģendārajām Latvijas ūdenstūrisma upēm, tāpēc jau vairākus gadus biedrība “Staburaga bērni” rīko sacensības “Ogres airēšanas maratons”. Šogad vēsais laiks oktobra otrā pusē nebiedēja aptuveni 40 dalībniekus gan no Ogres, gan tuvākās apkārtnes. Airēšanas maratonā dalībnieki varēja izvēlēties divas distances – 50 km, kuru aizpildīja labi sagatavoti braucēji vienvietīgās un divvietīgās smailītēs un kanoisti, un 12 km distance, kurā galvenokārt piedalījās iesācēji, veterāni un vienkārši dabas baudītāji. 

Vēl viens sportisks un ģimenisks pasākums, ko biedrība “SK Skrējiens” rīko jau otro gadu, ir “Neesiet kautri, šeit būs jautri!”. Šogad piedalīties tika aicinātas ģimenes, kurās ir bērni vecumā no 4 līdz 6 gadiem. Pusotras stundas garumā ģimenes varēja veikt 14 dažādus uzdevumus, kas ietvēra gan līdzsvara un koordinācijas uzdevumus, gan zīmēšanas, rakstīšanas un burtu atpazīšanas uzdevumus. Pārbaudījumi ģimenēm tika radīti tā, lai būtu nodarbināti gan lieli, gan mazi ģimenes locekļi.

Šogad pirmo reizi Ogres Zilajos kalnos norisinājās pasākums “Sporta Tūrisma piedzīvojums”, kurā skolēniem bija iespēja iepazīties ar sporta tūrismu, pavadīt dienu svaigā gaisā un nodarboties ar fiziskām aktivitātēm. Dalībnieki varēja paplašināt savu redzesloku, iepazīstot jaunu sporta veidu, kā arī apgūt praktiskas iemaņas tūrismā, piemēram, mezglu siešanā, ugunskura iekurināšanā, gaisa trašu pārvarēšanā, telšu celšanā un vienkārši lieliski pavadīt laiku kopā ar ģimeni un draugiem. Projekta īstenotāji biedrība “Nesēdi mājās” cer, ka šis kļūs par ikgadēju pasākumu un pieņemsies spēkā pulcējot arvien vairāk dalībnieku.

Pašvaldība pateicas visiem projektu īstenotājiem par aktivitāti un centieniem ikdienu padarīt daudz interesantāku un pilnvērtīgāku.