Kultūra
Plāteres pilskalnā Sandija Semjonova dokumentālā filma “Mana skola”

2. septembrī plkst.19.00 no Ogres novada Kultūras centra laukuma kursēs bezmaksas autobuss uz Madlienu, pēc filmas noskatīšanās – atpakaļ uz Ogri.

Filma ir Ogres novada pašvaldības pasūtījums un tapusi par godu Latvijas simtgadei, tā ir stāsts par Ogres novada mazajām lauku skolām pagastos – par šo skolu skolēnu, skolotāju, visu darbinieku ikdienu, par šo skolu nākotni. Filmas pirmizrāde un tikšanās ar filmas režisoru, žurnālistu un televīzijas raidījumu autoru Sandiju Semjonovu, kolēģi Uldi Birziņu un radošo komandu notika 2018. gada 15. novembrī Ogres novada Kultūras centrā (par to var lasīt ŠEIT).

Pēc filmas pirmizrādes, atskatoties uz paveikto darbu, S.Semjonovs atminējās Madlienas vidusskolas direktora Edgara Viņķa zīmīgos vārdus, ka Latvijā tās vēstures griežos un dažādos laikos izdevās saglabāt lauku skolas, bet tagad, kad esam Eiropas Savienībā un paši nosakām savas valsts dienas kārtību, lauku skolas tiek aizvērtas.  Uldis Birziņš, filmas scenārija autors un viens no režisoriem, atklāja, ka pats ir pilsētas bērns, mācījies lielā skolā, un, pirmo reizi aizbraucot uz šādu mazu lauku skolu, viņu pārsteidzis mazais bērnu skaits. “Jau vismaz desmit gadus Izglītības ministrijas ierēdņi stāsta, ka mazās lauku skolas nav efektīvas, nevienam nav vajadzīgas. Mazās skolas valsts uztver kā biznesu. Pēc pirmās vizītes šajās skolās man arī tā likās, bet tad es braucu vēl un vēlreiz, un nevarēja nepamanīt to mīlestību, siltuma sajūtu. Nonācu pie secinājuma, ka šajās skolās ar individuālo pieeju tiek audzinātas personības, kas mums ir vajadzīgas, kamēr lielajās skolās ir konveijers. Filma aicina aizdomāties par to, vai mēs uz mazajām lauku skolā varam skatīties no ekseļa tabulu viedokļa, vai tur tomēr ir kaut kas cits, kas noteikti ir jāsaglabā,” pārdomās dalījās M.Birziņš un atzina, ka pats gribētu mācīties šādā skolā.

Filmas pirmizrādē piedalījās arī novada pagastu un skolu vadītāji. Visai filmēšanas grupai par uzdrīkstēšanos uzņemt šādu filmu un arī domes priekšsēdētājam E.Helmanim, kurš ir filmas idejas autors un vienmēr ir iestājies par lauku skolu pastāvēšanu, pateicās arī Mazozolu filiāles vadītāja Vera Gruzniņa, Meņģeles filiāles vadītāja Olita Rudzīte un Taurupes pagasta pārvaldes vadītājs Jānis Stafeckis: “Laukos skola nav tikai vieta, kur bērni apgūst zināšanas, bet tā ir arī pagasta dvēsele. Ja tā nomirs, pagastam nebūs nākotnes un tā paliks kā teritoriāla vienība ar nosaukumu kartē.”

Ogres novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Egils Helmanis atklāja, ka ideja par šādas filmas tapšanu radusies ar mērķi parādīt šo pērli - mazo lauku skolu vērtību: “Ir divi vārdi – skatīties un redzēt. Vēlamies, lai šī filma sasniegtu arī Izglītības un zinātnes ministrijas ierēdņus un viņi ieraudzītu, kāda ir dzīve laukos, ka tur arī dzīvo cilvēki un viņi vēlas arī turpmāk dzīvot laukos. Mums ir jāizdara viss iespējamais, lai līdz šiem ierēdņiem aizklauvētos, kaut vai ar šādu filmu, un atvērtu viņu sirdis.”