Pašvaldība Ziņas, jaunumi
Lebiņas upe, Ogre (24.04.2023)

Ogres novada pašvaldības 20. aprīļa Finanšu komitejas sēdē tika izskatīts jautājums par nekustamā īpašuma Andreja Pumpura ielā 4, Ogrē daļas atsavināšanu sabiedrības vajadzībām.

Pēdējo gadu klimatisko apstākļu tendences, kā arī ilgtermiņa prognozes norāda, ka vasaras periodā palielinājies to dienu skaits, kurās novērotas spēcīgas lietusgāzes. 2021. gada jūnijā un jūlijā, 2022. gada jūnija beigās tika appludināti nekustamie īpašumi Ogrē Andreja Pumpura ielā 2 un Andreja Pumpura ielā 4. Lai varētu pasargāt šos nekustamos īpašumus no turpmākas applūšanas spēcīgu nokrišņu laikā, nepieciešams izveidot vismaz 0,5 m augstu aizsargvalni.

Gar šiem nekustamajiem īpašumiem tek Lebiņas upe, kas iztek no Mežezera un tālāk plūst segtajā vadā, kas atrodas zem Mālkalnes prospekta, dzelzceļa, Ogres novada Sporta centra teritorijas ziemeļrietumu daļā. Tālāk šī ūdensnoteka ir vaļējs grāvis, kas ieplūst Ogres vecupē un Rīgas HES sūkņu stacijas Ogre 2 sateces baseinā. Lebiņas upes segtā vada kolektora izplūdes daļai, kas atrodas A. Pumpura ielā 2A, blakus atrodas arī Ogres pilsētas lietus kanalizācijas kolektors, kas uztver ūdeņus no Skolas ielas, Grīvas prospekta ielām un māju iekšpagalmiem.

2022.gadā tika veikta koplietošanas ūdensnotekas, posmā no segtā vada kolektoru iztekas līdz autoceļam A6 (Rīga-Daugavpils), tīrīšana no lietus kanalizācijas skalotajām smilšu sērēm, noņemts liekais apaugums promtekas krastos, nostiprinātas caurteku ieplūdes un izplūdes daļas. Taču pašlaik nav iespējams brīvi piekļūt koplietošanas ūdensnotekai, veikt divu lietus kanalizācijas kolektoru apkopi un uzturēšanu, kā arī veikt būvniecības darbus nekustamajā īpašumā A. Pumpura ielā 2A tā, lai netiktu skarti privātpersonu īpašumi. Tā izveidei nepieciešamas nekustamā īpašuma A. Pumpura ielā 4 sastāvā esošās zemes vienības daļas ~45 m2 platībā, kas tiktu pievienota pašvaldības piekritīgajai zemes vienībai A. Pumpura ielā 2A.

Nekustamais īpašums A. Pumpura ielā 4 ir privātīpašums. Sabiedrības vajadzībām nepieciešamā nekustamā īpašuma atsavināšanas likumā noteikts, ka nekustamo īpašumu atsavina valsts aizsardzības, vides aizsardzības, veselības aizsardzības vai sociālās nodrošināšanas vajadzībām, sabiedrībai nepieciešamu kultūras, izglītības un sporta objektu, inženierbūvju un inženierkomunikāciju būvniecībai vai transporta infrastruktūras attīstībai, kā arī citu sabiedrības vajadzību nodrošināšanai, ja šis mērķis nav sasniedzams ar citiem līdzekļiem.

Lai nodrošinātu Pašvaldību likumā noteiktās pašvaldības autonomās funkcijas, tai skaitā gādāt par savas administratīvās teritorijas labiekārtošanu un sanitāro tīrību, pretplūdu pasākumu veikšanai (aizsargvalņa izveidošanai), Ogres novada pašvaldības Finanšu komitejas sēdē apstiprināja sagatavoto lēmumprojektu par nekustamā īpašuma A. Pumpura ielā 4 sastāvā esošās zemes vienības daļu ~45 m2 platībā (precīza platība tiks noteikta pēc uzmērīšanas veikšanas) atsavināšanu saskaņā ar skici. Gala lēmums tika pieņemts 27. aprīļa domes sēdē.