Pašvaldība Sociālā palīdzība
Piešķirs pabalstu mājokļa ārējās vides pielāgošanai personām ar kustību traucējumiem

Domes sēdē Ogres novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Egils Helmanis informēja, ka viena no pašvaldības darba prioritātēm pēdējos gados ir saistīta tieši ar vides pieejamības uzlabošanu cilvēkiem ar kustību traucējumiem. Vides pieejamības jautājumi tiek risināti sadarbībā ar apvienību “Apeirons”, kurā darbojas cilvēki ar invaliditāti un viņu draugi. Jaunu saistošo noteikumu ieviešana, paredzot pabalstu cilvēkiem ar kustību traucējumiem ārējās vides pielāgošanai, ir viens no mērķtiecīgā darba rezultātiem, lai Ogres novadā cilvēkiem ar invaliditāti būtu iespēja integrēties sabiedrībā, iespēja ērti izkļūt no sava mājokļa. Šis jautājums tiek risināts, arī īstenojot dažādus infrastruktūras objektus – tiek izbūvēti pacēlāji, lifti, pandusi. Pašvaldība ir uzrunājusi atbildīgo ministriju pārstāvjus, lai tiktu sakārtotas arī viņu pārraudzībā esošās iestādes – pasts, dzelzceļa peroni, policijas un tiesas ēka. Tuvākajā laikā pašvaldība plāno veikt vides pieejamības auditu publisko pakalpojumu objektos Ogrē, šiem jautājumiem tiks pievērsta uzmanība arī novada pagastos. E. Helmanis uzsvēra, ka vides pielāgošana iedzīvotājiem ar kustību traucējumiem nebūs tikai viena gada projekts, bet gan turpināsies arī nākamajos gados.

Informējot par izstrādāto saistošo noteikumu projektu, domes sēdē pašvaldības Juridiskās nodaļas vadītājs Ronalds Vītols skaidroja, ka šobrīd personām ar kustību traucējumiem, kuras pārvietojas ratiņkrēslā, ir ierobežota pieeja sabiedriskajiem pakalpojumiem, jo nav pielāgota mājokļa iekšējā un ārējā vide. Lai personām ar kustību traucējumiem, kuras dzīvo daudzdzīvokļu dzīvojamās mājās Ogres novada administratīvajā teritorijā un kurām ir kustību traucējumi (pārvietojas ratiņkrēslos), pielāgotu mājokļa ārējo vidi, Ogres novada pašvaldība izstrādājusi saistošo noteikumu projektu, kas nosaka atbalsta pasākumu kopumu mājokļa iekšējās un ārējās vides pieejamības uzlabošanai personai ar kustību traucējumiem. Tādējādi plānots uzlabot sociālo situāciju Ogres novadā, mazināt personu ar invaliditāti sociālās atstumtības riskus, kā arī nodrošināt vienlīdzīgu piekļuvi sabiedriskajiem pakalpojumiem, neatkarīgu dzīvi personām ar invaliditāti, kurām ir kustību traucējumi. Šim mērķim pašvaldība šī gada budžetā ir paredzējusi 15 000 EUR, un saistošajos noteikumos ir noteikts, ka vienai personai var tikt piešķirts atbalsts līdz 5 000 EUR. Saistošajos noteikumos ir noteikta pabalsta pieprasīšanas un piešķiršanas kārtība, kā arī pabalsta izmaksas kārtība.

Saistošie noteikumi stāsies spēkā pēc saskaņošanas ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju.