2023. gada 1. janvārī spēkā stājās Pašvaldību likums, kura 58. pants paredz pašvaldībām iespēju izveidot iedzīvotāju padomes – konsultatīvas pašvaldības institūcijas.
Šodien, 23. janvārī, Ogres novada pašvaldības Reģionālās attīstības jautājumu komiteja pieņēma lēmumu nodot sabiedrības viedokļa noskaidrošanai saistošo noteikumu projektu “Ogres novada pašvaldības iedzīvotāju padomju nolikums”.
Viedokļus un priekšlikumus par saistošo noteikumu projektu rakstveidā var iesniegt no 2025. gada 23. janvāra līdz 7. februārim:
- Ogres novada pašvaldības Klientu apkalpošanas centrā Brīvības ielā 33, Ogrē; Ogres novada pašvaldības administratīvajā teritorijā esošajos Valsts un pašvaldību vienotajos klientu apkalpošanas centros (VPVKAC);
- elektroniski (parakstītu ar drošu elektronisko parakstu) uz e-pastu: ogredome@ogresnovads.lv.
Ogres novada pašvaldība aicina iedzīvotājus aktīvi iesaistīties un izteikt savu viedokli par saistošo noteikumu projektu!
Kas ir Iedzīvotāju padomes?
Pašvaldībā var izveidot konsultatīvas pašvaldības institūcijas — iedzīvotāju padomes, lai nodrošinātu vietējo kopienu iedzīvotāju interešu pārstāvību un pašvaldības teritorijas attīstību, veicinot iedzīvotāju savstarpējo sadarbību un saskaņotu rīcību kopējam labumam.
Iedzīvotāju padomes kompetence
Iedzīvotāju padome ir teritoriāla, un tai ir konsultatīvs raksturs.
Iedzīvotāju padomēm ir iespēja sistemātiski ietekmēt pašvaldības lēmumus, ja tie skar attiecīgās teritorijas intereses, un pašvaldībai ir jākonsultējas ar Iedzīvotāju padomi par jautājumiem, kas skar teritorijas labiekārtošanu, kultūru un saimniecisko darbību.
Iedzīvotāju padomēm ir arī tiesības iesniegt lēmuma projektus izskatīšanai domē, paust domei savu viedokli vai redzējumu kādā jautājumā, ierosināt publisko apspriešanu un iesniegt iesniegumus pašvaldības institūcijām.
Atkarībā no konkrētās padomes nolikuma tā var tikt iesaistīta arī attīstības plānošanas jautājumu apspriešanā, viedokļa sagatavošanā par nozīmīgiem dokumentiem un citu jautājumu izskatīšanā.
Padomes darbība ir balstīta uz demokrātiskiem principiem
Lēmumi tiek pieņemti, padomes locekļiem par tiem balsojot, un Iedzīvotāju padome ir lemttiesīga, ja tajā piedalās vismaz puse no tās locekļiem. Katram no viņiem ir tiesības sasaukt Iedzīvotāju padomes sēdi un ierosināt izskatāmos jautājumus. Iedzīvotāju padome sanāk ne retāk kā reizi ceturksnī; tās darbība ir atklāta (ikvienam attiecīgās teritorijas iedzīvotajam ir tiesības piedalīties Iedzīvotāju padomes sēdē) un izsekojama (sēžu protokoli ir publiski pieejami). Savā darbībā Iedzīvotāju padome uztur pastāvīgu saikni ar attiecīgās teritorijas iedzīvotājiem.
Darbs iedzīvotāju padomē ir brīvprātīgs, taču svarīgi, ka pašvaldība atbalsta Iedzīvotāju padomes darbību, nodrošinot to ar tehniskajiem līdzekļiem, telpām un citu nepieciešamo atbalstu.
Tiesības vēlēt Iedzīvotāju padomi
Padomi ir tiesīgas vēlēt fiziskās personas, kuras sasniegušas 16 gadu vecumu un ir Latvijas Republikas pilsoņi vai tādi Eiropas Savienības pilsoņi, kuri nav Latvijas Republikas pilsoņi, bet ir reģistrēti Fizisko personu reģistrā.
Citi ar dzīvesvietu vai īpašuma piederību saistīti priekšnoteikumi dalībai padomes vēlēšanās noteikti padomes nolikumā.
Tiesības tikt ievēlētam Iedzīvotāju padomē
Par padomes locekli var būt fiziskā persona, kura sasniegusi 16 gadu vecumu un ir Latvijas Republikas pilsonis vai tāds Eiropas Savienības pilsonis, kurš nav Latvijas Republikas pilsonis, bet ir reģistrēts Fizisko personu reģistrā. Par padomes locekli nav atļauts būt domes deputātam, pašvaldības izpilddirektoram un viņa vietniekam.
Iedzīvotāju padomes nolikumā noteikts padomes locekļu skaits un kandidātu izvirzīšanas kārtība no katras teritoriālās vienības teritorijas iedzīvotāju vidus, nodrošinot iespēju iedzīvotājiem izvirzīt savus kandidātus.