Izglītība Pašvaldība Ziņas, jaunumi
Ēka Mālkalnes pr.10, Ogrē, ziemā 12.2023.

Ogres novada pašvaldības dome 30. novembra sēdē atbalstīja sagatavoto lēmumprojektu par pašvaldības dalību atklātajā projektu konkursā ar projektu „Jaunas vispārējās pirmsskolas izglītības iestādes būvniecība Ogres pilsētā”. Tā ietvaros plānots izbūvēt jaunu bērnudārzu “Bitīte”, Mālkalnes prospektā 10, Ogrē ar kopējām izmaksām 6 426 806,63 eiro apmērā.

Projekta „Jaunas vispārējās pirmsskolas izglītības iestādes būvniecība Ogres pilsētā” ietvaros paredzēts veikt esošās ēkas Mālkalnes prospektā 10, Ogrē nojaukšanu, tās vietā izbūvējot jaunu vispārējās pirmsskolas izglītības iestādi “Bitīte” - videi draudzīgu, energoefektīvu un ergonomiski aprīkotu ēku divos stāvos. Tāpat plānots veikt teritorijas labiekārtošanas darbus atbilstoši pirmsskolas izglītības iestādes vajadzībām un stāvvietas izveidei. Bērnudārzā tiktu izveidotas 12 grupiņas bērniem vecumā no 1,5 līdz 6 gadiem.

Ogres novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Egils Helmanis atzīmēja, ka šī projekta ieguvēji būs visi iedzīvotāji, jo lielākam bērnu skaitam tiks nodrošināta pirmsskolas izglītības pakalpojuma pieejamība, kā arī tiks sakārtota degradētā teritorija.

Projekts tiks iesniegts Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021. – 2027. gadam 4.2.1. specifiskā atbalsta mērķa "Uzlabot vienlīdzīgu piekļuvi iekļaujošiem un kvalitatīviem pakalpojumiem izglītības, mācību un mūžizglītības jomā, attīstot pieejamu infrastruktūru, tostarp veicinot noturību izglītošanā un mācībās attālinātā un tiešsaistes režīmā" 4.2.1.7. pasākuma "Pirmsskolas izglītības iestāžu infrastruktūras attīstība" ietvaros izsludinātajā atklātajā projektu konkursā.

Projekta apstiprināšanas gadījumā Ogres novada pašvaldība apņemas nodrošināt finansējumu 6 426 806,63 eiro apmērā, kas sastāv no Eiropas Reģionālā attīstības fonda finansējuma attiecināmo izmaksu segšanai 5 000000 eiro apmērā, projekta iesniedzēja nacionālā publiskā finansējuma attiecināmo izmaksu segšanai 1 362 287,01 eiro apmērā un pašvaldības finansējuma projekta neattiecināmo izmaksu segšanai 64 519,62 eiro apmērā. Projekta apstiprināšanas gadījumā pašvaldība nodrošinās līdzfinansējumu un daļēju priekšfinansējumu projekta īstenošanai, nepieciešamības gadījumā ņemot Valsts kases kredītu.

Konteksts

Ēka Mālkalnes prospektā 10, Ogrē savulaik tika uzbūvēta bērnudārza vajadzībām un tajā atradās pirmsskolas izglītības iestāde “Bitīte”. Pagājušā gadsimta deviņdesmito gadu sākumā bērnudārzs savu darbību pārtrauca, ēka nonāca valsts īpašumā. Vairākus gadus tajā tika izvietota Valsts Centrālā arhīva struktūrvienība, Ogres rajona tiesas Zemesgrāmatu nodaļa, kā arī kopš 2016. gada vairākas telpas iznomātas privātajai pirmsskolas izglītība iestādei “Mikausis”. Daļa ēkas netiek izmantota.

2016. gadā tika uzsāktas sarunas ar valsts institūcijām par šī nekustamā īpašuma bezatlīdzības nodošanu pašvaldības īpašumā, lai pašvaldība, realizējot likumā “Par pašvaldībām” noteikto pašvaldības funkciju – gādāt par iedzīvotāju izglītību, varētu nodrošināt pirmsskolas vecuma bērnus ar vietām bērnudārzā. Apmaiņai pret šo ēku pašvaldība nodrošināja Zemesgrāmatu nodaļas izvietošanu pašvaldībai piederošajā ēkā Brīvības ielā 44, Ogrē.

Jau tolaik E. Helmanis uzsvēra, ka ēka Mālkalnes prospektā 10, Ogrē nepieciešama, lai paplašinātu pirmsskolas izglītības bāzi un nodrošinātu bērniem vietas bērnudārzā, tādējādi gādājot par ģimenēm.

2017. gadā ēka nonāca pašvaldības īpašumā ar mērķi tajā ierīkot pirmsskolas izglītības iestādi. Sākotnēji projektu ietvaros tika plānots veikt ēkas pārbūvi un energoefektivitātes paaugstināšanu, tomēr izvērtējot situāciju, tika secināts, ka ekonomiski izdevīgāk ir veikt jaunas ēkas būvniecību.

Ēka Mālkalnes pr.10, Ogrē, ziemā 12.2023. kolāža