3. jūnijā Ogres novada Kultūras centrā Ogres novada pašvaldība rīkoja svinīgu pasākumu, kurā tika godināti Ogres novada Dimanta un Zelta kāzu jubilāri.
Smeļas pieredzi, kā nodzīvot kopā ilgus gadus
Pasākumu vadīja Latvijas Nacionālā teātra aktieri Anna Klēvere un Egils Melbārdis, kuri ir kopā 25 gadus. Aktieri atklāja, ka pirmo reizi ieraudzījuši viens otru trolejbusā, bet iepazinušies Kultūras akadēmijā, un ka šis pasākums viņiem ir lieliska iespēja smelt pieredzi, kā nodzīvot tik ilgus gadus kopā. Aktieri kāzu jubilāriem veltīja gan dzeju, gan dziesmas, kurām muzikālu pavadījumu sniedza pianists Valdis Zilvers.
Veselība, dzīvesprieks, optimisms
Zelta un Dimanta kāzu pārus sveica Ogres novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Egils Helmanis, vēlot veselību, dzīvesprieku, optimismu, prieku par bērniem un mazbērniem, kuri aug zem brīvām, mierīgām debesīm un lai tas tā būtu arī turpmāk. Priekšsēdētājs vēlēja arī, lai prieku sagādā tas, kas notiek Ogrē, Lielvārdē, Ikšķilē, Ķegumā un visos novada pagastos, kā plaukst un attīstās Ogres novads.
Ģimene – pamatu pamats
Klātesošos uzrunāja arī Ogres novada Dzimtsarakstu nodaļas vadītāja Vita Leimane, kura atzina – lai cik naudas izteiksmē būtu vērti zelta vai dimanta dārgakmeņi, ar tiem nav salīdzināma bagātība, ko nes katra ģimene – pamatu pamats, nav salīdzināmas otram sniegtās cilvēciskās vērtības – cieņa, uzmanība, atbalsts, sapratne, iecietība, pacietība, mīlestība, esot līdzās, plecu pie pleca tik daudzus gadus un spējot turēt reiz doto solījumu būt kopā ar otru cilvēku. V. Leimane pateicās visiem, kuri ieradās uz pasākumu, un vēlēja pāriem veselību, īstenot ieceres un sapņus, veiksmi darbos, sirds mieru par mīļajiem un mieru katrā mājā.
Turēts “jā” vārdā izteiktais solījums
Apsveikuma vārdus jubilāriem sūtīja arī ilggadējā Ogres novada Dzimtsarakstu nodaļas vadītāja Lidija Vītola, kura pauda prieku par to, ka šiem pāriem ir izdevies noturēt “jā” vārdā izteikto solījumu un vēlēja, lai arī turpmāk ir vēl daudz rītu, kad mosties kopā un uzsmaidīt saulei, kā arī vakaru, kad vērot zvaigžņu lietu un ieklausīties putnu dziesmās! Bet visvairāk – veselību, prieku par bērnu un mazbērnu veiksmēm, mieru sirdīs un visā pasaulē!
Kopdzīves formula – spēja piedot, pieņemt, ilgi nedusmoties
Dimantu kāzu pāris Eleonora un Ēriks Viķeļi atklāj, ka uz Ikšķili no Rīgas pārcēlušies 1986. gadā. Šīs ģimenes stāsts aizsācies Fizkultūras institūtā, kur abi iepazinušies, lai gan kāzas sekojušas tikai pēc 7 gadiem - laulība reģistrēta 1961. gada 15. jūlijā plkst.15.00 Rīgā, bet svinības notikušas Eleonoras māsīcas mājās Pārogrē, kur spēlējis pats Eduards Rozenštrauhs. Mūziķis spēlējis visu nakti, otrā rītā kāzinieki nolēmuši aiziet līdz Daugavai, kur dziesmas turpinājušās. Tolaik pie Daugavas bijis stāvs krasts, tas nobrucis, un Rozenštauhs ar visu akordeonu nokritis līdz pašai upei, bet viss, paldies Dievam, beidzies labi. Runājot par aizvadīto dzīvi, Ēriks min riteņbraukšanas trenera darbu, kas ieņēmis ļoti svarīgu lomu viņa dzīvē, priecājas, ka vēl aizvien var tikties ar viņa audzēkņiem no Armijas sporta kluba - 1964. gadā demobilizētajiem karavīriem. Kā vecākiem lielākais prieks par meitas Ivetas panākumiem, kura ieguvusi medicīnisko izglītību, ir psihiatre un VSIA Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centra valdes locekle, kā arī mazmeitām Laimu un Lauru. Visi kopā Eleonoras un Ērika skaistos dzīves svētkus svinējuši pagājušajā gadā Ikšķilē. Par ilgās kopdzīves formulu Viķeļi sauc spēju piedot, ilgi nedusmoties, pieņemt otru, spēju pieslīpēties, atrast kopējas nodarbes, kas abiem sagādā prieku – piemēram, sēņot, ogot, makšķerēt, ceļot vai iet uz teātri.
Pašiem neticas, ka tik ilgi nodzīvots kopā
Savukārt ogrēnieši Biruta un Atis Vesmaņi savā stāstā ar smaidu vairākkārt atkārto – pašiem neticas, ka spējuši kopā nodzīvot 60 gadus. “Atceros, kad tikko bijām precējušies, televizorā skatījos koncertu, un tur sveica kādu pāri 25 gadu kāzu jubilejā. Teicu Atim - kāda milzīga jubileja, mēs nu gan tik ilgi nevarēsim nodzīvot kopā!” smejot saka Biruta. Kur un kā tad aizsākās Vesmaņu ģimenes stāsts? “Es strādāju uz autobusa Ogrē, Birutas māsa Regīna bija kasiere. Bija pārdesmit minūšu pārtraukums, mēs sēdējām autobusā. Gar veco skolu ieraudzīju skaistu meiteni nākam, teicu Regīnai, ka šo dāmu man vajadzētu savākt. Viņa sāka smieties un teica, ka tā ir viņas māsa,” atklāj Atis. Biruta turpina: “Es mācījos medicīnas skolā, man bija berete un zils mētelis, pie kura piesprausta čūskas nozīmīte, tas noteikti viņam iepatikās.” Abu laulība reģistrēta Lielvārdē 1961. gada 9. decembrī – sniegotā, slidenā dienā. “Mēs dzīvojām Pārogrē, taksometra šoferis mūs veda uz Lielvārdi. Biju nopirkusi kallas, kuras aizmirsām mājās. Lūdzu, lai šoferis apgriežas, bet viņš neparko – asaras būšot. Beigās tomēr atgriezāmies, un, jā, asumu mūsu kopdzīvē nav trūcis,” atklāj Biruta, piebilstot, ka varbūt tas arī tāpēc, ka viņu horoskopu zīmes ļoti dažādas – Lauva un Jaunava. Bet tad, kad tiek runāts par priecīgajām dzīves dienām, Birutas un Ata sejā parādās prieks un smaids – rīkotas pamatīgas ballītes, mājai pat piecelta klāt viena istaba, lai ir, kur viesiem un muzikantiem pulcēties, lai skaistāka vide, ierīkots baseiniņš ar ūdensrozēm. Arī tagad netrūkstot darāmā – jākopj māja, dārzs, siltumnīca, četri suņi, kopā ar draugiem jādodas ekskursijās, uz pasākumiem, tuvākajos plānos ietilpst doties uz Dobeli ceriņus lūkot. Un Vesmaņiem, veicot ikdienas darbus, vienmēr prātā un sirdī dēls Armands un mazdēls Gustavs, kurš mācoties dziedāt un filmēt.
Dimanta un Zelta kāzu pāri
Kāzu jubilāri svinīgajā pasākumā parakstījās īpašā Goda grāmatā, un saņēma pašvaldības dāvanu naudas balvu 150 eiro apmērā un ziedu kompozīciju.
Dimanta kāzu jubilāri: ikšķilieši Eleonora un Ēriks Viķeļi, kuru laulība reģistrēta 1961. gada 15. jūlijā Rīgas pilsētas Dzimtsarakstu nodaļā, un ogrēnieši Biruta un Atis Vesmaņi, kuru laulība reģistrēta 1961. gada 9. decembrī Lielvārdē.
Zelta kāzu jubilāri: ogrēnieši Irēna un Aleksandrs Slesarenoki (laulība reģistrēta 1970. gada 15. augustā Ogres rajona Dzimtsarakstu nodaļā), lielvārdieši Janīna un Paulis Stugļi (laulība reģistrēta 1970. gada 21. decembrī Daugavpils rajona Dvietes ciema izpildkomitejā), ogrēnieši Regīna un Jānis Zeltiņi (laulību reģistrēta 1970. gada 26. decembrī Pļaviņu ciema izpildkomitejā), ogrēnieši Anna un Dzintars Akinfovi (laulību reģistrējuši 1971. gada 31. maijā Ogresgala ciema izpildkomitejā), ogrēnieši Anita Anna un Jurijs Baloži (laulību reģistrēja 1971. gada 9. jūnijā Rīgas pilsētas Dzimtsarakstu nodaļā), ogrēnieši Dzintra un Māris Ozoliņi (laulību reģistrējuši 1971. gada 24. jūlijā Rīgas pilsētas Dzimtsarakstu nodaļā), ogrēnieši Alīna un Ivars Kaļķi (laulība reģistrēta 1971. gada 21. augustā Jūrmalas pilsētas Dzimtsarakstu nodaļā), ogrēnieši Kira un Leonīds Konstantinovi (laulību reģistrējuši 1971. gada 28. augustā Jēkabpils rajona Dzimtsarakstu nodaļā), ķegumieši Anita un Ansis Bazoni (laulība reģistrēta 1971. gada 25. septembrī Ķeguma ciema izpildkomitejā), ogrēnieši Dace un Jānis Drauļi (laulību reģistrējuši 1971. gada 16. oktobrī Smiltenes pilsētas izpildkomitejā), ogrēnieši Ritma un Nikolajs Petkeviči (laulība reģistrēta 1972. gada 12. februārī Ogres rajona Dzimtsarakstu nodaļā), ogrēnieši Lilija un Nikolajs Mahmudovi (laulību reģistrējuši 1972. gada 18. martā Ogres rajona Dzimtsarakstu nodaļā), ciemupieši Janīna un Leonīds Bulko (laulību reģistrējuši 1972.gada 29.aprīlī Dobeles rajona Bērzes ciema izpildkomitejā).