Tiesības saņemt valsts atbalstu elektroenerģijas norēķiniem saskaņā ar Elektroenerģijas tirgus likumu ir t. s. aizsargātajiem lietotājiem – maznodrošinātai vai trūcīgai mājsaimniecībai (personai), daudzbērnu ģimenei vai ģimenei (personai), kuras aprūpē ir bērns ar invaliditāti, vai personai ar I invaliditātes grupu, kura izlieto elektroenerģiju savā mājsaimniecībā pašas vajadzībām (galapatēriņam).
No 2021. gada 1. novembra maksājuma samazinājumu (atlaidi) par patērēto elektroenerģiju aizsargātajiem lietotājiem katru kalendāro mēnesi piemēro šādā apmērā:
- trūcīgai vai maznodrošinātai mājsaimniecībai (personai) – 15 euro (līdz 31.10.2021. 5 euro);
- ģimenei (personai), kuras aprūpē ir bērns ar invaliditāti – 15 euro (līdz 31.10.2021. 5 euro).
Sākot ar 2022. gada februāri, atbalsts tiek piešķirts par katru bērnu ar invaliditāti;
- personai ar I invaliditātes grupu vai tās aizgādnim – 15 euro (līdz 31.10.2021. 5 euro);
- daudzbērnu ģimenei – 20 euro (līdz 31.10.2021. 5 euro).
Maksājuma samazinājumu piemēro elektroenerģijai, sistēmas pakalpojumiem un obligātā iepirkuma komponentei, neiekļaujot tajā pievienotās vērtības nodokli.
Ja persona atbilst vairākām aizsargātā lietotāja kategorijām, maksājuma samazinājums (atlaide) summējas. Neiztērētā summa pāriet uz nākamo mēnesi, un to var izmantot līdz 2022. gada beigām (ja šajā laikā netiek mainīts elektroenerģijas pakalpojumu sniedzējs).
Maksājuma samazinājumu (atlaidi) nevar saņemt uzturlīdzekļu parādnieki.
Aizsargātā lietotāja tirdzniecības pakalpojumu (maksājuma samazinājuma piemērošanu elektroenerģijas pakalpojumiem) no 2021. gada 1. septembra var nodrošināt jebkurš no aktīvajiem elektroenerģijas tirgotājiem. Šobrīd pakalpojuma nodrošināšanā ir iesaistījušies šādi tirgotāji:
- AS “Latvenergo” (Elektrum);
- SIA “Tet”.
Ja tiek izmantots cita elektroenerģijas pakalpojuma sniedzēja pakalpojums (nevis augstāk minētie), tad maksājuma samazinājums nav pieejams, kamēr elektroenerģijas pakalpojuma sniedzējs nav izveidojis datu apmaiņu ar Būvniecības valsts kontroles biroju (turpmāk – BVKB).
Ja aizsargātais lietotājs ir līgumslēdzējs, pakalpojuma saņemšanai (atlaidei) nav jāpiesakās. Pakalpojuma saņemšana jeb piemērošana aizsargātajiem lietotājiem Aizsargātā lietotāja datu informācijas sistēmā (ALDIS) notiek automātiski, balstoties uz valsts reģistros pieejamo informāciju, izņemot apakšlietotājus (skatīt informāciju zemāk par apakšlietotājiem).
Atlaide automātiski netiek piemērota arī daudzbērnu ģimenei, ja bērns līdz 24 gadu vecumam (neieskaitot) iegūst izglītību ārzemēs. Šādos gadījumos aizsargātā lietotāja statusu daudzbērnu ģimene apliecina ar Latvijas Goda ģimenes apliecību. Saskaņā ar Ministru kabineta 2021. gada 1. jūnija noteikumu Nr. 345 “Aizsargātā lietotāja tirdzniecības pakalpojuma noteikumi” 19.1. punktu aizsargātajam lietotājam BVKB ir jāiesniedz rakstveidā vai elektroniskā veidā parakstīts iesniegums (norādot vārdu, uzvārdu, personas kodu, Goda ģimenes apliecības numuru un iesniegumam pievienojot tās kopiju).
Aizsargātais lietotājs atbilstību aizsargātā lietotāja statusam, kā arī sev piešķirto maksājuma samazinājumu var pārbaudīt e-pakalpojumā “Aizsargātā lietotāja statusa noteikšana” portālā www.latvija.lv vai vēršoties BVKB. Ja persona atbilst aizsargātā lietotāja statusam, bet atbalstu nesaņem, tad jāvēršas BVKB, lai precizētu, kādēļ atbalsts netiek saņemts.
Apakšlietotājs ir persona, kas pēc vienošanās ar galalietotāju (līgumslēdzēju) izmanto līgumslēdzēja īpašumā vai valdījumā esošus elektrotīklus elektroenerģijas saņemšanai un nepērk elektroenerģiju no tirgotāja vai sistēmas operatora.
Ja aizsargātais lietotājs nav līgumslēdzējs, bet ir apakšlietotājs, vai nav līgumslēdzējs ģimenē, pakalpojumu var saņemt saskaņā ar galalietotāja noslēgto līgumu.
Šādā gadījumā aizsargātais lietotājs, kas ir apakšlietotājs, piesakās pakalpojuma saņemšanai pie līgumslēdzēja (galalietotāja) izvēlētā tirgotāja, norādot:
- līgumslēdzēja (galalietotāja) līguma numuru;
- savu vārdu, uzvārdu;
- savu personas kodu;
- pakalpojuma saņemšanas adresi;
- savu kontaktinformāciju.
(Piemēram: Daudzbērnu ģimene dzīvo īpašumā, kura galalietotājs (persona, kas noslēgusi līgumu ar elektroenerģijas pakalpojumu sniedzēju) ir apsaimniekotājs. Lai uz līgumu attiecinātu maksājuma samazinājumu, ģimenes vecākam sevi jāreģistrē kā apakšlietotāju.)
Pēc apakšlietotāja pamatota pieprasījuma līgumslēdzējam (galalietotājam) ir pienākums uzrādīt līguma numuru.
Apakšlietotājiem, kuri atbilst trūcīgas vai maznodrošinātas mājsaimniecības (personas) kategorijai nav jāreģistrējas pie līgumslēdzēja (galalietotāja) izvēlētā tirgotāja. Aizsargātā lietotāja tirdzniecības pakalpojuma saņemšanai nepieciešamos datus sniedz pašvaldība.
Kā atbalstu saņem maznodrošināta / trūcīga mājsaimniecība (persona)?
Lai maznodrošināta vai trūcīga mājsaimniecība (persona) saņemtu maksājuma samazinājumu (atlaidi) par patērēto elektroenerģiju, jāvēršas pašvaldības sociālajā dienestā un jānorāda elektroenerģijas piegādes līguma numurs, uz kuru jāattiecina maksājuma samazinājums. Pašvaldības sociālais dienests ievada datus gan par maznodrošinātas / trūcīgas mājsaimniecības (personas) statusu, gan par elektroenerģijas piegādes līgumu, uz kuru attiecināt maksājuma samazinājumu (atlaidi).
Ja pašvaldībā šīs informācijas nav vai tā ir novecojusi, informācija ir jāatjauno, lai varētu saņemt maksājuma samazinājumu (atlaidi) saskaņā ar Ministru kabineta 2021. gada 1. jūnija noteikumiem Nr. 345 “Aizsargātā lietotāja tirdzniecības pakalpojuma noteikumi”.
Elektroenerģijas piegādes līguma maiņas gadījumā informācija nekavējoties ir jāiesniedz pašvaldības sociālajā dienestā, lai maksājuma samazinājumu (atlaidi) varētu attiecināt uz jau tuvāko atbalsta piešķiršanas mēnesi.
Ar plašāku informāciju var iepazīties šeit: