Solidarizējoties ar uzņēmējiem visā Latvijā, otrdien, 26. maijā, plkst.18.00 uz Brīvības ielas Ogrē pulcējās un tukšus katlus kopīgi skandināja pārstāvji no Ogres ēdināšanas uzņēmumiem - burgeru restorāna “Ostreet”, kafejnīcas-bāra “Ogres Ezītis miglā”, restorāna “PaPaSushi”, restorāna-kafejnīcas “Policijas Akadēmija’98” un “M.Pūre” restorāna un “M.Pūre” beķerejas.
“Šodien nākam uz ielas ar tukšiem katliem, jo nav ko ēdināt – tūristi nebrauc, arī vietējie iedzīvotāji ļoti piesardzīgi. Cilvēki taupa, jo māc bažas par turpmāko finansiālo situāciju," norāda “M.Pūre” restorāna un “M.Pūre” beķerejas īpašniece Iveta Zāģere, kura akcijas dalībniekus cienāja ar soļanku, jo tā esot zupa, ko vāra no produktiem, kas palikuši pāri. “Arī mēs, uzņēmēji, pašreizējā situācijā cenšamies sasniegt maksimāli daudz no nekā,” uzsver Iveta Zāģere.
SIA “Avotu Ezītis” līdzīpašnieks Daumants Pabrieža stāsta, ka Covid-19 izraisītās krīzes dēļ no sešām kafejnīcām “Ezītis miglā” turpināja darboties tikai viena, un tikai tagad pamazām tiek atvērtas pārējās. “Mēs esam krīzes vistiešāk skartā industrija, un gribam pievērst sabiedrības un politiķu uzmanību, ka mums klājas ļoti grūti, un, kā citādi, ja ne ar tukšiem katliem, jo “solīts katlā nekrīt”. Sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumi ir cilvēkresursu ietilpīga nozare, un tai ir milzīgs nodokļu slogs. Pārējā Eiropā to jau sen sapratuši, un 19 valstīs no 28 viesmīlības nozarei ir piemērots pazeminātais PVN. Ēdināšanai nav jābūt luksusa precei, ja Latvijas valdība tā neuzskata, tad mēs neejam pareizā virzienā,” norāda D.Pabrieža.
“Ēdināšanas uzņēmumi krīzes situācijā lūdza uz gadu samazināt PVN par 5%, bet politiķi to neuzskatīja par vajadzīgu. Tāpēc mēs tagad uzstājam uz to, lai viņi pilda pirms pāris gadiem doto solījumu – samazināt PVN no 21% uz 12%,” atzīmē Rolands Millers, restorāna “PaPaSushi” pārstāvis. Arī burgeru restorāna “Ostreet” īpašnieks Rolands Rudzāts piekrīt, ka “Katlu revolūcija” tiek īstenota ar cerību, ka valdība viņus beidzot sadzirdēs.
Akcijas dalībniekus atbalstīt bija ieradies arī Ogres novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Egils Helmanis: “Daudzi no šiem sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumiem ir ģimenes uzņēmumi. Tā ir pievienotā vērtība, ka ģimenei ir savs uzņēmums, jo šī ģimene nes labumu visai sabiedrībai. Ģimene ir sabiedrības šūna, tāpēc no tās ir daudz kas atkarīgs. Ja ģimenes spēs izdzīvot savā valstī un savā pilsētā, tad mums visiem klāsies labi.”
Akcijas “Katlu revolūcija” iniciatori ir Latvijas Restorānu biedrība. Sākot no 25. maija, katru dienu plkst. 18.00 ikviens iedzīvotājs tiek aicināts skaļi skandināt katlus un pannas, to filmēt un nofilmēto ievietot sociālajos tīklos. Tādējādi tiek pausts protests pret valdības un Saeimas īstenoto politiku “nepildīt solījumus, tajā skaitā par pazeminātā pievienotās vērtības nodokļa (PVN) ieviešanu sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumiem”.