23. augustā Ogres pilsētas svētku ietvaros tika atklāta Ogres novada Sociālā dienesta un tā struktūrvienību jaunā mājvieta Upes prospektā 16, Ogrē. Līdz ar to visi ar sociālo palīdzību saistītie pakalpojumi būs pieejami vienuviet nevis dažādās adresēs, kā tas bija līdz šim, turklāt pilsētas centrā.
Ogres novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Egils Helmanis savu svētku uzrunu uzsāka, atminoties pirms 30 gadiem izveidoto Baltijas ceļu, kad Latvija, Lietuva un Igaunija sadevās rokās, parādot tautu vienotību, mīlestību un ticību neatkarībai. Viņš arī pateicās 38 mēriem, kas pirms viņa vadījuši Ogres pilsētu, par ieguldīto pilsētas attīstībā, jo katrs ir darījis kaut ko labu.
E. Helmanis atzīmēja, ka pats ir šajā ēkā savulaik mācījies un strādājis par pasniedzēju, tāpēc viņu ar to saista tuvas emocijas: “Viena lieta ir ēka, bet otra ir saturs, ar ko tā piepildīsies. Es ticu un ceru, ka darbinieki, kuriem ir laba darba vieta, būs apmierināti un pozitīvi noskaņoti apkalpojot savus apmeklētājus. Kāds savulaik ir teicis - dāmas un kungi, neaizmirstiet, ka jūs apkalpojat dāmas un kungus, tāpēc jāciena mūsu klients un jāciena arī pašam sevi. Protams, strādāt sociālajā sfēra ir grūts un smags darbs, bet tas ir tiks ļoti nepieciešams”. Viņš arī atzīmēja, ka šī ēka varēja tikt izbūvēta tikai tad, kad bija atrisināts jautājums par bērnudārza būvniecību, un tas notika pateicoties toreizējā vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra, tagadēja zemkopības ministra Kaspara Gerharda atbalstam. Viņš novēlēja būt pozitīviem un neizmirst, ka lomas var būt mainīgas un mēs nekad nevaram zināt, kas mūs sagaida turpmāk.
Ar šīs ēkas atklāšanu visus sveica arī pilnsabiedrības "RERE BŪVE, RE&RE un Campaign", kas veica ēkas atjaunošanas darbus, valdes priekšsēdētājs Guntis Āboltiņš-Āboliņš, sakot lielu paldies cilvēkiem, kas to varēja izdarīt – savai darba komandai un pašvaldībai par aktīvu līdzdalību: “Ēkai ir ne tikai jauns veidols, bet arī saturs, kas dot dubultu gandarījumu. Jāsaka, ka Ogre ir viena no pirmajām pašvaldībām, kas būvniecībā izmantoja inovatīvas metodes, kas bija savā ziņā arī kaut kas jauns un interesants arī mums”, atzīmēja G. Āboltiņš-Āboliņš, vēlot ēkai ilgu mūžu.
Svētkos visus uzrunāja arī Labklājības ministrijas Sociālo pakalpojumu departamenta projektu vadītāja Ārija Baltiņa: “Man kā cilvēkam, kas šajā sfērā strādājusi daudzus gadus, tas ir liels pārdzīvojums, gandarījums un prieks. Šī centra moto varētu būt - godbijību pret ikvienu, kas tajā ienāk. Šis notikums ir unikāls, jo šāda veida centru Latvijā nav daudz. Paldies par paveikto, novēlu spēju sadarboties un spēku strādāt arī turpmāk.”
Ar jaunās ēkas atklāšanu visus sveica arī Sociālā dienesta sadarbības partneri - Latvijas Pašvaldību savienība, Ikšķiles un Lielvārdes novads, Ogres pansionāts, Ogres pašvaldības policija, Valsts probācijas dienests, Ogres pensionāru biedrība, novēlot spēju ielikt savā darbā prieku, siltumu un mīlestību un tikpat veiksmīgu sadarbību arī turpmāk.
Pateicoties par labajiem vārdiem un apsveikumiem, Ogres novada Sociālā dienesta vadītāja Sarmīte Ozoliņa sacīja: “Šie svētki ir visai sabiedrībai kopumā. Sociālais dienests 8 gadu laikā ir mainījis 5 dažādās atrašanās vietas, kas ne tikai apgrūtina administrācijas darbu, bet arī šķeļ identitāti un piederības sajūtu. Lai veiktu profesionālu darbu nepietiek ar labiem darbiniekiem, bet nepieciešama arī telpa, Liels paldies visiem, kas palīdzēja izveidot šo ēku - tas bija liels komandas darbs starp pašvaldību, būvnieku un sociālā dienesta darbiniekiem. Liels paldies arī manam kolektīvam, kas mēneša garumā strādāja no rīta līdz pat desmitiem vakarā, lai šodien varētu atvērt šīs durvis un ikviens justos šeit gaidīts. Novēlu jums visiem sirds siltumu, mīļumu, profesionālo izaugsmi.”
Pirms lentas svinīgās pārgriešanas Ogres evaņģēliski luteriskās draudzes mācītājs Mārtiņš Kalējs iesvētīja šo namu, atzīmējot, ka šeit sanāks kopā tie, kam visvairāk vajadzīgs atbalsts un palīdzība - mēs būsim tik stipri, cik stiprs ir mūsu vājākais sabiedrības loceklis.
Pasākuma dalībniekiem bija iespēja izstaigāt un iepazīties ar ēkā esošajām telpām. Sociālā darba vajadzībām ir pielāgota kādreizējā izglītības iestādes ēka, tās telpas pārbūvējot korpusos - vienā no tiem darbosies Sociālā dienesta administrācija un Ogres sociālais centrs ar savām nodaļām – sociālās palīdzības nodaļu, atbalsta nodaļu ģimenēm un bērniem, sociālās aprūpes un rehabilitācijas nodaļu.
Plašas telpas atvēlētas dienas centram “Saime”, kas Ogrē darbojas jau kopš 2002. gada un nodrošina sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas pakalpojumus, sociālo prasmju attīstību, izglītošanu un brīvā laika pavadīšanas iespējas personām ar intelektuālās attīstības traucējumiem. Deinstitucionalizācijas projekta ietvaros tiks ierīkotas arī specializētās darbnīcas personām ar garīgās attīstības traucējumiem, telpas šim nolūkam jau ir izveidotas.
Ēkā darbosies arī Ģimenes atbalsta dienas centrs, kurā kopš 2005. gada palīdzību un atbalstu var saņemt bērni un jaunieši vecumā no 5 līdz 18 gadiem, saturīgi pavadot savu brīvo laiku, gan ģimenes, piedaloties dažādos semināros un risinot dažādas sociāla rakstura problēmas.
Telpas ir iedalītas arī Ogres novada bāriņtiesai, kā arī dažām nevalstiskajām organizācijām – Ogres invalīdu biedrībai, Ogres pensionāru biedrībai, Latvijas Sieviešu invalīdu asociācijas “Aspazija” Ogres nodaļai, Latvijas neredzīgo biedrības Ogres teritoriālajai nodaļai, Ogres politiski represēto klubam, Ogres latviešu biedrībai.
Jāatzīmē, ka ēkā ir padomāts arī par vides pieejamību – apmeklētāji varēs izmantot gan liftu, gan pie kāpnēm ierīkotos pacēlājus.
Noslēgumā visus ar izrādi “Citādais no NotrDamas” priecēja integratīvais teātris “Ārpus Robežām”, kura aktieri ir personas ar īpašām vajadzībām, kuras ikdienā apmeklē Ogres novada Sociālā dienesta dienas centru “Saime”, un brīvprātīgie jaunieši bez veselības problēmām.
Ēkai Upes prospektā 16 ir sena vēsture - nams Slotiņkalnā ir celts 19. gadsimtā un savā laikā bijis viens no lielākajiem Ogrē. Tajā darbojušās arī pārvaldes iestādes - bezzemnieku padomes izpildkomiteja un Ogres mežniecība, tomēr galvenokārt tā ir saistīta ar profesionālās izglītības ieguvi. Šajā ēkā darbojusies gan Ogres mežsaimniecības skola, kur varēja apgūt mežsarga un tehniķa – tehnologa mežizstrādē un koku pludināšanā profesiju, gan Meža (mežrūpniecības) tehnikums, gan Meža tehniskā skola, kas īslaicīgos kursos sagatavoja traktoristus un speciālistus koku gāšanai – benzīnmotorzāģa operatorus, atsveķotājus. 1960. gadā skolu pārdēvēja par 32. arodskolu, bet 1963. gadā – 32. PPTS (Pilsētas profesionāli tehnisko skolu). Šajā laikā dažādojas apgūstamās specialitātes: meža darbu mehanizators, traktorists, buldozerists, autovadītājs, mūrnieks, apmetējs, krāsotājs. Kopš 1974. gada tā kļūst par 32. PPTVS (Pilsētas profesionāli tehniskā vidusskola), kurā paralēli profesijai var iegūt arī vidējo izglītību. 1988. gadā to pārdēvē par Ogres lauksaimniecības skolu. 1999. gadā mainās skolas statuss – BO Valsts SIA Ogres arodģimnāzija. Savukārt 2005. gadā skola pāriet Izglītības un zinātnes ministrijas padotībā un iegūst jaunu nosaukumu – Ogres Profesionālā vidusskola, kur var iegūt vidējo izglītību un apgūt profesijas, kas tobrīd visvairāk pieprasītas darba tirgū - elektronikas tehniķis, datorsistēmas tehniķis, būvizstrādājumu galdnieks, grāmatvedis, sekretārs. 2011.gada 1.martā Ministru kabinets izdeva rīkojumu par Ogres Amatniecības vidusskolas, Ogres Meža tehnikuma un Ogres Profesionālās vidusskolas reorganizāciju, kā rezultātā šīs izglītības iestādes tika apvienotas, izveidojot Ogres Valsts tehnikumu.
Ogres novada pašvaldība ēku Upes prospektā 16 savā īpašumā iegūst 2014.gadā, lai to pārbūvētu un pielāgotu sociālā darba vajadzībām. Tagad ēka ir ieguvusi jaunu veidolu gan no ārpuses, gan iekšpuses, un tai sākas jauns dzīves posms, piepildīts ar jaunu saturu.
Projekts “Ēkas Ogrē, Upes prospektā 16 siltināšana un rekonstrukcija, pielāgojot Ogres novada Sociālā dienesta un tā struktūrvienību vajadzībām”, īstenots, piesaistot Eiropas Reģionālā attīstības fonda (ERAF) finansējumu. Ir veikta ēkas pārbūve un siltināšana.