Ogres novads Pašvaldība Ziņas, jaunumi
Politiski represēto konference 16122022

Ceturtajā adventē, 18. decembrī, Ogres politiski represēto kluba biedri tikās ikgadējā konferencē, nu jau trīsdesmit ceturtajā.

Ogres politiski represēto klubs apvieno 421 politisko personu, kuru dzīvesvieta reģistrēta Ogres novada administratīvajā  teritorijā. Šogad aizsaulē aizgājuši 22 politiski represētie, viņu piemiņu konferences dalībnieki godināja ar klusuma brīdi.

Ogres politiski represēto kluba priekšsēdētājs Ivars Kaļķis, atskatoties uz kluba darbību šajā gadā, uzsvēra veiksmīgo sadarbību ar Ogres novada pašvaldību. Latvijas Republikas Proklamēšanas dienā katra politiski represētā persona no pašvaldības saņem svētku atbalstu 100 eiro apmērā, katru gadu Mātes dienā tiek sveiktas represētās personas – mātes, kuras sasniegušas 80 gadu vecumu, pašvaldība sniedz atbalstu Latvijas politiski represēto personu salidojuma organizēšanā Ikšķilē (šogad salidojums notika 12. augustā), pašvaldība ik gadu nodrošina piemiņas pasākumu organizēšanu 25. martā un 14. jūnijā. I. Kaļķis atzinīgi vērtēja arī novada pagastu pārvalžu vadītāju pozitīvo attieksmi pret politiski represētajiem, viņu atsaucību un atbalstu.

I.Kaļkis aicināja represētos izmantot iespēju vienu reizi nedēļā bez maksas apmeklēt peldbaseinu Ogrē – šo iespēju represētajām personām nodrošina pašvaldība, izmaksas sedzot no pašvaldības budžeta līdzekļiem.

Ogres politiski represēto kluba priekšsēdētājs aicināja kluba biedrus iesaistīties novada pašvaldības rīkotajā un finansētajā projektu konkursā “Veidojam vidi ap mums Ogres novadā”, lai, piemēram, labiekārtotu represēto piemiņas vietas, savukārt dalība projektu konkursā “Radoši – Aktīvi – Darbīgi – Izglītojoši – Ogres novadam” (“R.A.D.I. – Ogres novadam”) dod iespēju apkopot politiski represēto atmiņas par piedzīvoto izsūtījumā un pēc atgriešanās dzimtenē. Piedaloties šajos konkursos, ir labiekārtotas piemiņas vietas Meņģelē, Ķeipenē un Suntažos, ir tapušas trīs grāmatas. Pieredze ir, iespēja piedalīties projektu konkursos jāizmanto arī turpmāk.

Politisko represēto konferences dalībniekus uzrunāja Ogres novada pašvaldības domes priekšsēdētāja vietnieks Gints Sīviņš. Viņš nodeva domes priekšsēdētāja Egila Helmaņa sveicienus (domes priekšsēdētājs nevarēja piedalīties konferencē, jo atrodas ārpus Latvijas), pateicās represēto kluba priekšsēdētājam un valdei par aktīvo darbu un ikvienam kluba biedram par līdzdalību katras novada pilsētas un pagasta dzīvē, vēlot veselību un izturību laikā, kad pavisam netālu no mums, Ukrainā, agresīvā kaimiņvalsts Krievija nu jau desmit mēnešus izvērsusi plaša mēroga karadarbību.

Ogres politiski represēto klubam un konferences dalībniekiem Ziemassvētku sveicienu e-pastā ir atsūtījusi Hilda Smeķis no Kanādas, Ontario pilsētas. Smekis kundze pirms vairākiem  gadiem uzturējās Latvijā, vācot izsūtīto tautiešu atmiņu stāstus par sāpju ceļos piedzīvoto, pabija arī Ogrē, tikās ar politiski represētajiem. Viņas sveicienu un vēlējumus nolasīja ogrēniete Anna Kudeiko, ar kuru H. Smekis uzturēšanās laikā Ogrē izveidojušās ļoti sirsnīgas attiecības – tās, pateicoties mūsdienu tehnoloģiju dotajām iespējām, attālināti turpinās vēl aizvien.