Ogres novads Pašvaldība Vide Ziņas, jaunumi
Demontāža

Ogres novada pašvaldība ir viena no pirmajām pašvaldībām Latvijā, kura līdz ar Krievijas uzsākto agresīvo karadarbību Ukrainā pieņēma lēmumu un uzsāka demontēt padomju un nacistisko režīmu slavinošus objektus.

Jau informējām, ka šogad dome ir pieņēmusi lēmumu demontēt novada teritorijā esošos piemiņas akmeņus, kas simbolizē ar Padomju Savienības un tās militāro spēku izšķirošo lomu karā, kā arī vēsta par komunistiskās ideoloģijas pozīciju nostiprināšanos okupētajās valstīs. Ir demontēts piemiņas akmens Padomju armijas karavīriem Madlienas pagasta centrā,  Padomju armijas karavīrus godinošs piemiņas akmens Lauberes pagastā skolas teritorijā, piemiņas akmens Tomē, kas uzstādīts par godu Padomju armijas izlūkgrupa “Baikāls”. Ir pieņemts lēmums demontēt arī piemiņas akmeni pie Ikšķiles dzelzceļa stacijas, kas šajā vietā uzstādīts, godinot PSRS Ārlietu tautas komisariāta diplomātisko kurjeru Teodoru Neti, kā arī pieminekli totalitāro režīmu terora upuriem, kas atrodas lauka vidū netālu aiz Madlienas vecās skolas.

Pamatojoties uz likumu “Par padomju un nacistisko režīmu slavinošu objektu eksponēšanas aizliegumu un to demontāžu Latvijas teritorijā”, kas stājās spēkā 2022. gada 22. jūnijā, dome 18. augusta ārkārtas sēdē pieņēma lēmumu demontēt vēl trīs piemiņas vietas: padomju partizāna V. Jauntirāna piemiņas vietu Jumpravas pagastā mežā pie bijušajām Dabu mājām; piemiņas vietu Sarkanās armijas karavīriem, Mazozolu ciema atbrīvotājiem (pārapbedīti Rīgas brāļu kapos) pie Mazozolu pagasta pārvaldes; sarkanā partizāna M. Rudzīša piemiņas vietu (pārapbedīts Rīgas Brāļu kapos) Suntažu pagastā, ap 1,5 km uz ziemeļiem no Glāzniekiem, autoceļa Jugla – Ogre malā.

Minēto trīs objektu demontāžu plānots veikt līdz 19. augustam.

Piemiņas vieta Lauberē
Pieminekļa demontāža 4