Ogres novada pašvaldība 11. maijā izsludināja sociāli atbildīgu publisko iepirkumu - Madlienas pagasta autoceļa A1 posma “Aveni – Šūšeni” pārbūve - , kļūstot par pirmo pašvaldību Latvijā, kura īsteno šo Publiskā iepirkuma likumā ietverto iespēju, paredzot piešķirt papildu punktus tiem uzņēmumiem vai to apakšuzņēmējiem, kuri nodarbinās Ukrainas civiliedzīvotājus līguma izpildes laikā.
Būvniecības darbus, pārbūvējot autoceļa A1 posmu, plānots veikt divās kārtās, šogad izbūvējot 1,67 km garu ceļa posmu un nākamgad – 2,37 km garu posmu, darbus pabeidzot trīs mēnešu laikā no 2.kārtas darbu uzsākšanas.
Ogres novada pašvaldības izpilddirektora vietniece Dana Bārbale: “Ogres novada pašvaldība ir izsludinājusi sociāli atbildīgu publisko iepirkumu, kas nozīmē, ka slēgt līgumu par darbu veikšanu priekšrocība būs uzņēmējam, kurš pie sevis nodarbina Ukrainas civiliedzīvotājus.”
Pašvaldība sper šādu soli, jo vēlas sniegt atbalstu Ukrainas civiliedzīvotājiem, kuri patvērumu raduši Latvijā, kā arī veicināt uzņēmēju aktivitāti, kļūstot par sociāli atbildīgiem uzņēmumiem, aktivizējot sociālo uzņēmējdarbību kopumā.
Ogres novada pašvaldības izsludinātā publiskā iepirkuma noteikumi paredz, ka uzņēmumā vai apakšuzņēmumā, kurš pretendē uz minēto darbu veikšanu, Ukrainas civiliedzīvotāji var būt nodarbināti jebkurā profesijā – piemēram, apkopēja, grāmatvedības vai citā un ne mazāk kā pus slodzes darbā. Ja publiskā iepirkuma konkursā uzvarējušā uzņēmumā strādājošie Ukrainas civiliedzīvotāji darbu veikšanas laikā maina darbu, tad uzņēmējs šos cilvēkus var aizstāt ar citu sociāli mazaizsargātu mērķgrupu darbiniekiem.
Vairāk par konkrēto publisko iepirkumu var lasīt šeit: https://www.eis.gov.lv/EKEIS/Supplier/Procurement/81472
Ogres novada pašvaldība plāno arī turpmāk organizēt sociāli atbildīgus publiskos iepirkumus.
Organizējot sociāli atbildīgu iepirkumu, tiek aktualizēta sociālās atbildības komponente, vienlaikus gūstot divus labumus – konkrēto pakalpojumu un atbalstu sabiedrībai svarīgu jautājumu risināšanā. Tas ir jēgpilns un stratēģisks publiskā finansējuma izmantošanas veids, kas ļauj risināt izaicinājumus sabiedrībā.
Publiskā iepirkuma likumā ietvertais sociāli atbildīgs iepirkums Latvijā nav bieži īstenots, turklāt ir arī maz sociāli atbildīgu uzņēmumu, kuri var šādos iepirkumos piedalīties, taču tas neizslēdz iespēju iesniegt piedāvājumus arī citiem uzņēmumiem, kuriem nav sociālā uzņēmuma statuss.
IUB skaidro, ka “publiskās iestādes var veikt publiskos iepirkumus sociāli atbildīgā veidā — pērkot ētiski ražotus produktus un pakalpojumus un izmantojot publiskās iepirkumu procedūras, lai radītu darbvietas, pienācīgus darba apstākļus, sekmētu sociālo un profesionālo iekļautību, kā arī veicinātu labākus darba nosacījumus cilvēkiem ar invaliditāti un nelabvēlīgā situācijā esošiem cilvēkiem. Atbildīgi un ētikas kritērijiem atbilstoši iepirkumi arī stimulē uzņēmējus pielikt pūles, lai panāktu, ka ražošanas procesa un strādājošo darbinieku pārvaldība notiek atbildīgāk un ilgtspējīgāk. Līdz ar to sociāli atbildīgi publiskie iepirkumi ir stratēģisks rīks, kas efektīvi virza uz priekšu sociālo un darbaspēka politiku.” (www.iub.gov.lv/lv/socialais-iepirkums)
Par sociāli atbildīgiem iepirkumiem plašāk var lasīt šeit: providus.lv/raksti/kas-ir-sociali-atbildigi-iepirkumi/.
Septiņi iemesli, kāpēc publiskos iepirkumus veikt sociāli atbildīgā veidā:
- sociāli atbildīgs publiskais iepirkums ļauj maziem un vidējiem uzņēmumiem piedalīties publiskajos iepirkumos, samazinot izmaksas un/vai administratīvo slogu, kurš ir saistīts ar dalību publiskajos iepirkumos;
- sociāli atbildīgs publiskais iepirkums palīdz īstenot pasūtītāju stratēģiskos un sociālos mērķus;
- sociāli atbildīga publiskā iepirkuma ietvaros var tikt iesaistītas nevalstiskās organizācijas un sociālie uzņēmumi;
- sociāli atbildīga publiskā iepirkuma ietvaros var tikt uzlabota sadarbība ar visām ieinteresētajām personām, pakalpojuma sniedzējiem un sociālajiem partneriem;
- publiskais sektors kā teicams sociālās atbildības piemērs;
- sociāli atbildīgā publiskā iepirkumā katrs iztērētais euro ļauj padarīt mūsu ekonomiku inovatīvāku, ilgtspējīgāku, iekļaujošāku un konkurētspējīgāku;
- sociāli atbildīga publiskā iepirkuma izpildē var tikt veicinātas nodarbinātības iespējas nelabvēlīgā situācijā esošām personām, darbiniekiem uzlaboti darba apstākļi un sekmētas kvalifikācijas celšanas iespējas, rasti ekoloģiski risinājumi (www.iub.gov.lv/lv/media/5817/download).