Atklājot pasākumu, visus klātesošos sveica Ogresgala pagasta vadītāja Ilze Čiščakova: “Mēs vēlamies, lai mūsu pilsēta un novads būtu patīkams gan iedzīvotājiem, gan viesiem. Tomēr dažkārt savā ikdienas darbā un steigā nepamanām lietas, ko vajadzētu uzlabot, tāpēc ir svarīgi paskatīties uz savu dzīvesvietu no malas. Šis seminārs ir iespēja iepazīties ar jaunu apdzīvoto vietu novērtēšanas instrumentu, kas jums var palīdzēt novērtēt savu dzīvesvietu un paskatīties uz to pavisam citā skatījumā. Ceram, ka šodien iegūtās zināšanas palīdzēs jums turpmākajā ikdienas darbā.”
“Apdzīvoto vietu standarts” ir instruments, kas sniedz strukturētu ietvaru apdzīvotas vietas novērtēšanai. Tajā ir iekļauti gan fiziski vides elementi, piemēram, infrastruktūra, dabas teritoriju pieejamība, pārvietošanās iespējas, gan sociālie aspekti, piemēram, cik lielā mērā iedzīvotājiem ir iespēja iesaistīties lēmumu pieņemšanā, dzīves apstākļi, identitātes un piederības sajūta. Instruments norāda uz vietas stiprajām pusēm un aspektiem, kurus būtu jāuzlabo. Pētījuma rezultāti pierāda, ka vieta, kurā cilvēks dzīvo, var ietekmēt viņa veselību un labklājību.
Semināra laikā dalībnieki ne tikai iepazinās ar instrumenta teorētisko pusi, bet arī devās trīs veida maršrutos, lai novērtētu Ogres pilsētu instrumenta skatījumā. Pirmo reizi šis instruments tika izmantots arī no velobraucēju skatu punkta.
Izpētes rezultātā dalībnieki atzina, ka par pilsētu ir radies pozitīvs iespaids un Ogre patiesi ir “zaļa pilsēta”. Tika uzvērts, ka ir jūtama liela iedzīvotāju piederības sajūta – viņi lepojas, ka dzīvo tieši Ogrē. Protams, kā jau visās apdzīvotās vietās, arī Ogrē ir aspekti, kas būtu jāuzlabo, piemēram, nakšņošanas iespēju trūkums, nepietiekams dzīvesvietu un autostāvvietu skaits, ielu un gājēju ietvju sakārtošana, drošāku dzelzceļa šķērsošanas vietu nodrošināšana. Tomēr dalībnieki atzina, ka ir jūtama pašvaldības iesaiste un rīcība šo un citu problēmu risināšanā, un tas ir pats svarīgākais, jo parāda, ka pašvaldībai
rūp iedzīvotāju labklājība.Latvijas NVPT ir daļa no Pasaules veselības organizācijas (PVO) Veselīgo pilsētu programmas (Healthy Cities), kas ir pirmā programma, kur PVO sadarbojas tieši ar vietējām autoritātēm vietēja līmeņa veselības veicināšanas jautājumu risināšanai. Saskaņā ar Veselīgo pilsētu programmu, katra dalībvalsts var veidot savu nacionālo Veselīgo pilsētu/pašvaldību tīklu. Katrs nacionālais veselīgo pašvaldību tīkls ir unikāls un attīstās saskaņā ar pašvaldību vajadzībām un pieejamajiem resursiem, balstoties uz lokālo kulturālo un likumisko ietvaru.
Latvijas NVPT mērķis ir sekmēt labās prakses piemēru, pieredzes un ideju apmaiņu starp pašvaldībām, atbalstīt pašvaldības un sniegt tām metodoloģisku atbalstu dažādu sabiedrības veselības un veselības veicināšanas jautājumu risināšanā lokālā līmenī un paaugstināt pašvaldību darbinieku izglītotību sabiedrības veselības un veselības veicināšanas jautājumos, tādējādi atbalstot veselības, labklājības un vienlīdzīgu iespēju attīstību reģionālajā līmenī.
NVPT tika dibināts 2013.gadā, un Ogres novada pašvaldība bija viena no tām 25 Latvijas pašvaldībām, kas pirmā uzsāka dalību šajā tīklā.
Sīkāk par Veselīgo pašvaldību tīklu Latvijā var iepazīties Slimību profilakses un kontroles centra mājas lapā.