Ogre Ogres novads Ziņas, jaunumi
Barikāžu atceres diena 20.01.2023.
Video

Atzīmējot 1991. gada barikāžu notikumu 32. gadadienu, 20. janvārī pie monumentālā karoga Ogrē, Brīvības ielā, tika aizdegts barikāžu simbols – ugunskuri. Pasākumā pulcējās liels ļaužu pulks, kopīgi daloties atmiņās par notikumiem Rīgā aukstajās 1991. gada janvāra dienās.

Muzikālus priekšnesumus sniedza dziesminieks Kārlis Kazāks, bet sarunas vadīja un arī savos stāstos dalījās aktieris Valdis Lūriņš, kurš pats bijis barikāžu notikumu dalībnieks.

Atmiņās par piedzīvoto pirms 32 gadiem dalījās Ogres novada pašvaldības domes deputāts un Ogresgala 5. Skautu un gaidu vienības vadītājs Jānis Iklāvs, kurš atklāja, ka viņa pirmās bērnības atmiņas ir tieši 32 gadus vecas: "Man tolaik bija divi gadi un astoņi mēneši. Mēs dzīvojām Vecrīgā, Jēkaba ielā 24. Mūsu otrā stāva dzīvoklī tajā vakarā valdīja liela rosība. Mana vecmāmiņa lielos termosos vārīja tēju un cepa pīrāgus. Viņai bija liels klūgu grozs, un vakara gaitā tas tika piepildīts ar siltiem, smaržojošiem pīrādziņiem. Mēs izgājām ārā uz ielas un devāmies Doma baznīcas virzienā. Un tā, it kā tas būtu bijis vakar, es atceros šo pīrāgu smaržu un dūmus, kas mani ir pavadījuši visu turpmāko dzīvi. Un, iespējams, kaut kādā veidā arī vadījuši. Un barikāžu laiks ir atstājis uz mani, kā tajā laikā pavisam, pavisam mazu bērnu, milzīgu nospiedumu." J.Iklāvs klātesošos aicināja “nebaidīties, jo bailes ir izdomātas, bet briesmas ir īstas, neļaut bailēm ņemt virsroku un būvēt iedomu barikādes”.

Pasākumā piedalījās un ar siltu tēju cienāja Ogres 54.bataljona zemessaargi. Pasākuma laikā, uzņemoties zemessarga pienākumus, svinīgo zvērestu deva arī 12 jaunie zemessargi. Svētību jaunajiem zemessargiem deva Lielvārdes un Ķeguma ev.lut.draudzes mācītājs, Zemessardzes 54. kaujas atbalsta bataljona kapelāns Ingus Dāboliņš.

V.Lūriņš nolasīja dzejnieka Alberta Kreņevska dzejoli, kas tapis barikāžu laikā un uzsver cilvēku vienotības spēku, kā arī atgādināja par Dzintra Gekas grāmatā “Mātes Sibīrijā” ietvertajām atmiņām par dzīvi Sibīrijā. Atmiņās un pārdomās dalījās arī ogrēniete, Latvijas Televīzijas žurnāliste Maija Amoliņa.