Krīzes apstākļos novērojama profesionāla izaugsme
Kā stāsta Ogres Mūzikas skolas direktors A. Lakstīgala, tas bijis liels izaicinājums nodrošināt mūzikas mācīšanos attālināti vairāk nekā 400 audzēkņiem, tomēr, tieši pateicoties šiem apstākļiem, ir izdevies iemācīties daudz ko jaunu. Vislielākais prieks esot par audzēkņiem, kuri progresējuši profesionālā ziņā. Iespējams, tieši valstī noteikto ierobežojumu dēļ pavadot lielāko dienas daļu mājās, bērni vairāk spēlējuši savu instrumentu. Tomēr grūtāk bijis ar mazākajiem audzēkņiem, kuriem pedagogu klātbūtne instrumentu apguvē ir ļoti būtiska; nav iespējams attālināti pārbaudīt, vai bērnam rokas uz klavierēm ir uzliktas pareizi, vai, piemēram, spēlējot vijoli, viņš nesasprindzinās.
Arī Ogres Mākslas skolai ārkārtas situācija ir bijis interesants un izaicinājumu pilns laiks. “Mans uzstādījums bija, ka šajā ārkārtas situācijas laikā ir maksimāli jāizdomā metodes un uzdevumi, kā tikpat kvalitatīvi veikt mācību procesu attālināti,” komentē A. Rubene. Lai gan audzēkņi ir cītīgi strādājuši un plānots pat izveidot īpašu izstādi ar paveikto attālinātās mācīšanās laikā, šis periods ir apliecinājis, ka, mācot attālināti, nevar sasniegt tādus rezultātus, kā strādājot ar audzēkni klātienē; pedagogam ir jābūt blakus, jākonsultē un jāpalīdz attīstīt bērna idejas. Pirmā iespēja kopīgi tikties būs drīzumā; ņemot vērā valstī ieviestos atvieglojumus, taču ievērojot noteiktus ierobežojumus, mākslas skola jūnija sākumā organizēs ikgadējo “Zaļo praksi”, kad audzēkņi varēs zīmēt un gleznot pilsētvides ainavas.
Skolas gatavojas izlaidumiem
Ogres Mūzikas skolā noslēdzošie eksāmeni jau ir notikuši, bērni savas uzstāšanās iesūtījuši video formātā, un jau piektdien, 29. maijā, paredzēts svinīgs pasākums bez vecāku klātbūtnes. Šogad mūzikas skolu absolvē 43 audzēkņi. “Man ir prieks, ka visi ir veiksmīgi pabeiguši mūzikas skolu; no daudziem absolventiem es nebiju gaidījis tik labus rezultātus instrumentu spēlē,” komentē A. Lakstīgala.
Savukārt Ogres Mākslas skolā darbu aizstāvēšanas vēl tikai notiks un paredzēts, ka šogad skolu absolvēs 25 diplomandi; apliecību izsniegšana notiks 12. jūnijā.
Notiek jaunu audzēkņu uzņemšana
Šobrīd gan Ogres Mūzikas skolā, gan Ogres Mākslas skolā notiek jaunu audzēkņu uzņemšana. “Mēs šobrīd pieņemam iesniegumus no vecākiem, un plānots, ka pēc 1. jūnija varētu notikt iestājpārbaudījumi,” stāsta A. Lakstīgala. “Ar lielāko prieku ceram uzņemt vismaz tikpat daudz jaunos audzēkņus, cik mums ir absolventu – 43,” tā A. Lakstīgala.
Arī mākslas skola gaida jaunus audzēkņus, lai jau septembrī sāktu strādāt un mācīties. Jau otro gadu tiks īstenota jauna mācību programma, kurā tiek uzņemti bērni no 8 gadu vecuma, 2. klases, lai bērns 1. klasē varētu veiksmīgi adaptēties vispārizglītojošajā skolā un saprast, kas viņam interesē. Būtiski, ka jaunajā programmā arvien lielāka uzmanība tiek pievērsta dizaina apguvei, lai iegūtās iemaņas, iespējams, vēlāk varētu izmantot savā izvēlētajā profesionālajā jomā.
Turpinās skolu reorganizācija
2020. gada sākumā Ogres novada pašvaldība lēma par Ogres Mūzikas skolas un Ogres Mākslas skolas reorganizāciju, tās apvienojot un izveidojot jaunu profesionālās ievirzes izglītības iestādi. Darbs pie šī reorganizācijas plāna ieviešanas notiek, ir saņemti saskaņojumi gan no Izglītības ministrijas, gan Kultūras ministrijas. Svarīgi, ka mācību process skolās nemainīsies, gan audzēkņi, gan pedagogi turpinās mācīties un strādāt katrs savā skolā; izmaiņas skars tikai administrāciju.
Kā komentē A. Lakstīgala, ir novērojama tendence, ka ne tikai Latvijā, bet arī pasaulē arvien vairāk institūciju apvieno savus spēkus, lai to sasniegumi kļūtu vēl labāki. “Līdz šim neesmu dzirdējis, ka šāda skolu apvienošana būtu nākusi par sliktu skolu attīstībai. Manuprāt, ieguvēji būs gan audzēkņi, gan skolas, gan arī pilsēta un novads,” viņš piebilst.
Lai gan būtiskas izmaiņas pēc skolu reorganizācijas nav plānotas, neliela neziņa par to, kā sāksies jaunais mācību gads septembrī, tomēr ir. “Lai arī kā būtu, mēs esam radoši, gatavi izaicinājumiem un vienmēr atradīsim veidu, kā pielāgoties,” uzsver A. Rubene.