Sociālā palīdzība
Muzikāls projekts kā sociālo problēmu spogulis
Saite uz fotogaleriju

Projekts sabiedrībā šobrīd ir izraisījis negaidīti asas diskusijas; daļa sabiedrības iestājas pret būvniecības darbu uzsākšanu, tādā veidā arī noliedzot cilvēku ar īpašām vajadzībām līdzāspastāvēšanu. Cilvēku reakcijas izgaismoja vairākas problēmas, tai skaitā cilvēku dezinformāciju, kā arī nevēlēšanos un bailes pieņemt atšķirīgo.

Tieši šobrīd vairāk nekā jebkad agrāk varam atklāti runāt par cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, par viņu vēlmēm un integrāciju, pieņemot šo sabiedrības daļu kā līdzvērtīgu. Lai veicinātu cilvēku izpratni un kopīgi stāstītu par šo cilvēku vajadzībām, pašvaldība sadarbībā ar mākslinieku Arni Miltiņu un Ogres novada kultūras un sociālās jomas pārstāvjiem cer izglītot sabiedrību caur kultūras vērtībām.

Mākslinieks Arnis Miltiņš šobrīd strādā pie muzikālas izrādes, kas balstīta uz zviedru mākslinieka Jensa Alboma grāmatu “Jonatans no Kaiju kalna”. Stāsts ir par Kaiju kalnu, kurā dzīvo spārnoti cilvēki, tādēļ tur nav ne ceļu, ne tiltu. Dzīve rit ierasto gaitu, līdz kādā ģimenē piedzimst Džons − puisēns bez spārniem. Kamēr vecāki savus mazuļus nēsā un lidinās ar tiem pičupaunā uz pleciem, Džons jūtas kā parasts, normāls zēns, bet, kad citi bērni sāk mācīties lidot, Džons paliek viens. Viņa draudzene Sāra nosauc to par muļķi, jo viņam nav spārnu. Arī apmeklēt skolu Džons nevar, jo tā atrodas augstu kalnā. Lai pierādītu Sārai un pārējiem, ka viņš ir tāds pats kā visi citi, Džons nolemj saviem spēkiem sasniegt skolu. A. Miltiņš ar garākām un īsākām pauzēm pie šī projekta strādā jau vairākus gadus; 2018. gadā sadarbībā ar dzejnieci Agitu Dragunu projekts tika prezentēts nelielam interesentu lokam, taču, aktualizējot šī brīža sociālo problēmu gūzmu, tagadējais mērķis ir grāmatas ideju izmantot par pamatu muzikālai izrādei, kurā līdzdarbotos arī cilvēki ar īpašām vajadzībām. Mākslinieks uzskata, ka grāmata akcentē divas galvenās problēmas – savstarpējo saprašanos, kā arī paaudžu problēmas.

Ogres novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Egils Helmanis pauž pārliecību, ka grāmatas “Jonatans no Kaiju kalna” stāsts šobrīd ir ļoti attiecināms uz situāciju Suntažu ielas 2 pārbūves projektā. “Šie ir jautājumi, ar kuriem mēs ikdienā saskaramies. “No vienas puses mēs redzam vecākus, kuriem ir nepieciešams atelpas brīdis, šie sociālie pakalpojumi, sabiedrības un pašvaldības atbalsts, taču no otras puses ir cilvēku nesapratne, neiecietība. Es uzskatu, ka kultūra ir labākais izpausmes veids, kā runāt par šo problēmu.”

Ogres novada Sociālā dienesta Dienas centra "Saimevadītājs Juris Lanovojs ir gandarīts, ka par tēmu, kas sabiedrībā bijusi nospiesta daudzus gadus, šobrīd var runāt brīvāk. Vēl nesen viņš par to varēja tikai sapņot. Viņam pievienojas arī Ogres novada Sociālā dienesta  pārstāve, integratīvā teātra “Ārpus Robežām” vadītāja Zanda Vītola, kura uzskata, ka māksla ir labākais veids, kā iepazīstināt un stāstīt par cilvēkiem ar īpašām vajadzībām. Pirms 8 gadiem viņa sapulcināja Dienas centra  saimeniekus teātrī, nodrošinot vietu, kur viņi var izpaust savus talantus. Muzikālās izrādes projektu viņa vērtē kā lielisku veidu, kā runāt par sociālām problēmām. Ogres novada Sociālā dienesta vadītāja Sarmīte Ozoliņa uzskata, ka grāmatas stāsts izgaismo ne vien tēmu par cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, bet arī attieksmi pret veciem ļaudīm, kas diemžēl nereti cieš no vardarbības ģimenē. Viņasprāt, šis projekts būs liels ieguvums sociālā dienesta klientiem, kuri varēs būs uz skatuves, justies līdzvērtīgi ar citiem. 

Savu gatavību iesaistīties projekta īstenošanā pauž gan Ogres teātra mākslinieciskais vadītājs Jānis Kaijaks, gan Ogres Mūzikas un mākslas skolas direktors Atvars Lakstīgala. “Tas, ka mēs šādā mērogā runājam par cilvēku ar invaliditāti integrēšanu, liecina, ka sabiedrība ir nobriedusi un gatava paskatīties uz citādo. Tas parāda Ogres novada pašvaldības vadības atvērto un saprotošo attieksmi,” norāda J. Kaijaks. Uzdevums izveidot muzikālu izrādi par šo tēmu, viņaprāt, nav viegls. Tas ir gana sarežģīti, lai panāktu plašu sabiedrības interesi, taču Ogres novada kultūras nozares pārstāvji ideju atbalsta un apņemas sniegt savu ieguldījumu projekta izpildē.


Ogres novada domes priekšsēdētāja vietnieks Gints Sīviņš šo projektu vērtē kā veiksmīgu piemēru sabiedrības izglītošanā par cilvēku ar īpašām vajadzībām integrēšanu sabiedrībām.

Muzikālā izrāde šobrīd ir tapšanas procesā; finansējuma piesaistei plānots sagatavot projekta pieteikumu Valsts Kultūrkapitāla fonda konkursiem, kā arī uzrunāt Kultūras ministriju.