Tajā glabājas gandrīz 50 000 priekšmetu, kas vēsta par Ogres pilsētas un novada veidošanos, vēsturisko attīstību, apbūvi, sadzīvi un kultūras norisēm. Katrs priekšmets saistīts ar kādu interesantu cilvēku, notikumu, senām un jau piemirstām tradīcijām, nodarbēm vai ikdienišķām sadzīves norisēm.
Nesen muzejā nonākuši tipiski 20. gadsimta 50. gadu radošās izpausmes liecinieki – šķīvis un lādīte, kas izmantoti rotaslietu vai kādu citu smalku priekšmetu glabāšanai. Neparasti, ka tie darināti no apsveikuma kartītēm. Lādītes iekšpusē redzams dzimšanas dienas vēlējums, un uz šķīvja atainoti arī Jaunā gada un 1. maija svētku kartīšu fragmenti. Šie priekšmeti liecina par sava laika estētiku un gaumi, kā arī ilustrē svinētos svētkus. Tos varētu klasificēt kā piederīgus naivās mākslas stilam.
Formas un risinājumi kartīšu priekšmetiem bijuši ļoti daudzveidīgi. Lielākoties tās bijušas ļoti dažādu formu lādītes un kārbiņas, taču gatavotas arī vāzes, šķīvji un citas lietas. Konstrukciju izgatavošanai parasti vispirms tika sagatavotas piegrieztnes, ar kuru palīdzību izgrieza detaļas. Piegrieztnes malās ar šujmašīnu izdūra caurumus, un atsevišķās papīra daļas ar rokām īpašā dūrienā tika savienotas kopā. Uz apsveikuma kartīšu papīra uzklātā plānā celuloīda kārta padara materiālu cietāku un izturīgāku.
Apsveikuma kartīšu priekšmetu gatavošana 50. gados bija kļuvusi par ļoti iecienītu vaļasprieku. Cilvēki tos gatavoja gan individuāli mājās, gan nelielos uzņēmumos – arteļos plašākai ražošanai un tirdzniecībai. Šādas lādītes tika gatavotas arī rokdarbu stundās skolās ar krievu mācību valodu. Veikalos bija pieejami speciāli šim veidošanas procesam paredzēti kartīšu komplekti kopā ar piegrieztņu paraugiem, kas liecina, ka arī šajā laikā ir bijis pieprasījums pēc ērtām sagatavēm radošām mākslinieciskām izpausmēm.
Arī mūsdienās šis radošās izpausmes veids nav zudis. Mainījušies materiāli un tehniskais izpildījums, gaume un tradīcijas. Interneta vidē arvien ir atrodamas pamācības papīra lādīšu un arī citu priekšmetu veidošanai no apsveikuma kartītēm, tās sašujot, taču līme kļuvusi ērtāka par šūšanas tehniku, savukārt apsveikuma kartīšu vietā biežāk tiek izmantots kartons, kuru pēc tam var aplīmēt vai nokrāsot.
Informāciju sagatavoja Māra Neikena, Ogres Vēstures un mākslas muzeja vēstures speciāliste