vide Ziņas, jaunumi
Suņa ķepas

Suņi, kaķi un citi mājas mīluļi daudziem ir kā ģimenes locekļi. Taču to dzīves ilgums ir salīdzinoši īss, un skumju brīdī četrkājainā mīluļa saimniekam papildu raizes var radīt arī neziņa par to, kā rīkoties, konstatējot mājdzīvnieka nāvi, un kā to likumīgi apbedīt.

Diemžēl ik pa laikam arī mūsu novadā tiek fiksēta kāda mājdzīvnieka nelegāla apbedīšanas vieta, kā arī tie tiek atrasti atkritumu konteineros, taču šādas darbības ir pretlikumīgas, par tām var nākties samaksāt arī soda naudu.

Ko iesākt, ja miris mājdzīvnieks?

Ja jūsu mīlulis ir reģistrēts mājdzīvnieku reģistrā, jums ir par tā nāvi jāpaziņo. To var izdarīt Lauksaimniecības datu centrā (https://www.ldc.gov.lv/lv/ipasnieka-riciba-dazadas-situacijas), pie praktizējoša veterinārārsta, portālā Latvija.lv, pašvaldībā vai valsts un pašvaldības vienotajā klientu apkalpošanas centrā (ja noslēgts līgums ar LDC).  

Pastāv vairākas iespējas, kā var likvidēt mirušu lolojumdzīvnieku:

  • apglabāt savā privātā teritorijā, kurā tas atradies (dzīvojis), ievērojot vairākus nosacījumus;
  • apglabāt reģistrētā dzīvnieku kapsētā;
  • kremēt atzītā krematorijā;
  • utilizēt, vienojoties ar veterināro klīniku.

Apglabājot mājdzīvnieku sev piederošā īpašumā, jāievēro vairāki nosacījumi: apglabāšanas vietai jābūt norobežotai, tā nedrīkst būt lauksaimniecībā izmantojama zeme vai daudzdzīvokļu mājām pieguļoša teritorija, un tā nedrīkst atrasties ūdenstilpju tuvumā. Dzīvnieks apglabājams bedrē, uzberot vismaz vienu metru biezu zemes kārtu, un aprakšanas vietā ir aizliegts uzstādīt pieminekli. Mežā vai jebkur citur publiski pieejamā vietā mājdzīvnieku apglabāt ir aizliegts. 

Ja jums nav privātās zemes, tad var vest sava mājdzīvnieka līķi uz kādu no kapsētām vai krematorijām.

Latvijā pašlaik pastāv piecas Pārtikas veterinārā dienesta (PVD) reģistrētas lolojumdzīvnieku kapsētas

  • SIA "1960" kapsēta Citi medību lauki (Babītes novads, Rīgas–Liepājas šo­sejas 2. kilometrs);
  • PU Cēsu novada pašvaldība (Cēsis, Rīgas iela 105);
  • Dzīvnieku aizsardzības biedrība "Ķepaiņu draugu klubs" (Gulbene, Miera iela 12);
  • Jēkabpils pilsētas dzīvnieku kapsēta (Jēkabpils, Zaļā iela 27);
  • lolojumdzīvnieku kapsēta "Aizsaule" (Bauskas novada Marijas krogs).

Otra iespēja – lolojumdzīvnieku kremēt. Latvijā darbojas šādas PVD atzītas krematorijas: 

  • SIA "Akai" (Daugavpils novads, Demenes pagasts, Vēži 1);
  • SIA "Cremo" (Jelgava, Uzvaras iela 59);
  • SIA "Flammax" (Rīga, Maz­lēpju iela 15);
  • SIA "1960" (Babītes novads, Babītes pagasts, Rīgas–Liepājas šosejas 2. kilometrs).

Kremācijas pakalpojumiem pastāv arī sava cenu kategorija. Cenas būs atkarīgas no dzīvnieka svara un no tā, vai tas tiks kremēts kopā ar citiem dzīvniekiem vai atsevišķi.

Vēl viena un lētāka iespēja ir mirušo dzīvnieciņu utilizēt. Šo pakalpojumu piedāvā arī vairums veterināro klīniku. Utilizācija nav kremācija, un lielākoties tas nozīmē, ka mirušo dzīvnieciņu aizved uz nodošanas punktu un tālāk aizgādā uz poligonu un pārstrādā. No utilizētā materiāla, to pareizi apstrādājot, var iegūt, piemēram, gāzi, vai to var izmantot puķu mēslojumam.  

Ko darīt ar mirušu bezsaimnieka dzīvnieku?

Saskaņā ar Veterinārmedicīnas likuma 21. pantu pašvaldības nodrošina bezsaimnieka dzīvnieku līķu savākšanu un iznīcināšanu.

Ogres novadā pašvaldība ir noslēgusi līgumu ar dzīvnieku patversmi – biedrību “Dzīvnieku pansija Ulubele”. Par klaiņojošiem savainotiem un beigtiem dzīvniekiem iedzīvotājus aicinām ziņot Ogres novada pašvaldības policijai pa tālruni 65047100.

Kā rīkoties, ja tiek notriekti vai nobraukti medījamie meža dzīvnieki?

Ja ir noticis ceļu satiksmes negadījums (CSNg) ar dzīvnieku, kurā ir cietušie, un transportlīdzeklis nevar turpināt ceļu, par to jāinformē Valsts policija, zvanot pa tālruni 110 vai 112. Nekādā gadījumā nedrīkst atstāt notikuma vietu, jo šāda situācija ir uzskatāma par ceļu satiksmes negadījumu.

Redzot notriektu dzīvnieku uz autoceļa, ir jāzvana uz vienotās ārkārtas palīdzības izsaukuma telefonu 112 un jāinformē par konkrētu vietu, kurā ceļu satiksmes negadījums ar dzīvnieku noticis. Glābšanas dienesta nodarbinātie informē par notikušo atbildīgos dienestus – Valsts meža dienestu (VMD) un ceļa pārvaldītāju.

Ir iespējams informēt arī tieši Valsts meža dienestu, tostarp izmantojot mobilo lietotni Mednis. Ja atrastais notriektais dzīvnieks atrodas uz valsts autoceļa, par to var informēt VSIA "Latvijas Valsts ceļi" (LVC), zvanot uz bezmaksas diennakts infolīniju 80005555.

Notriektie mājdzīvnieki ir jānovāc īpašniekam, bet bezsaimnieka dzīvniekus saskaņā ar Veterinārmedicīnas likumu novāc pašvaldība.

Notriekto dzīvnieku piesavināties nedrīkst, jo saskaņā ar Medību likumu tā ir nelikumīga medījamo dzīvnieku ieguve un par to draud sods. Jāatceras, ka dzīvnieki var būt arī slimi.

Ko darīt, ja mežā vai uz lauka atrod vienu vai vairākus bojāgājušos medījamos dzīvniekus?

Ja mežā vai uz lauka tiek konstatēta vairāk nekā divu medījamo dzīvnieku vienlaicīga bojāeja vai bojā gājušā medījamā dzīvnieka pazīmes liecina par infekcijas slimības izplatīšanos, nekavējoties jāziņo VMD, kurš savukārt par šo faktu informē Pārtikas un veterināro dienestu, kas veiks tālākās darbības.

Ja tiek atrasts miris medījamais dzīvnieks, kura pazīmes neliecina par infekcijas slimības izplatīšanos, tāpat tas jāpaziņo VMD, atbildīgā amatpersona reģistrē faktu un pieņem lēmumu par turpmāko rīcību ar dzīvnieka līķi.

Informācija sagatavota, izmantojot Pārtikas veterinārā dienesta, Zemkopības ministrijas, VSIA "Latvijas Valsts ceļi" mājas lapās un portālā https://lvportals.lv/e-konsultacijas pieejamos datus