No 29. jūlija līdz 7. augustam Ķeipenē notiek Mākslinieku savienības biedru 15. plenērs, kurā tiekas mākslinieki no visas Latvijas. Plenērs noslēgsies ar interesantu plenēra dalībnieku izstādi 7. augustā, kurā būs apskatāmi viņu radītie darbi gan šajā plenērā, gan iepriekšējos 15 gados tapušie.
Šogad plenērā piedalās mākslinieki Vita Beikerte, Juris Ģērmanis, Rita Tālmane, Ziedonis Bārbals, Inese Mīlberga, Diāna Īve, Tālivaldi un Ieva Muzikanti, jaunais mākslinieks Aivis Pīzelis, šai grupai pievienosies arī Mākslinieku grupas vadītāja, Ķeipenes plenēra kuratore, māksliniece Gunta Brakovska.
Gleznošana dabā – mākslinieka nepieciešamība
Plenērā piedalās pieredzējušais mākslinieks Juris Ģērmanis no Rīgas. Viņš atminas, ka pirmajā plenērā Ķeipenē radījis Ķeipenes Tautas nama vadītājas Ineses Daugavietes portretu, ko viņai atstājis par piemiņu no pirmā plenēra. Juris ir pārliecināts, ka gleznošana dabā ikvienam māksliniekam ir nepieciešamība. “Daba ir vislabākais skolotājs. Dabā mēs redzam visu – krāsu attiecības un gaismu, kas ir glezniecības pamats, un to attēlot nemaz nav tik viegli,” saka J.Ģērmanis un piebilst, ka daba nemitīgi sagādā pārsteigumus – tā visu laiku mainās. Mākslinieks atklāj, ka plenēra laikā izvēlas gleznot to, kas uzrunā. “Mums ir dots četrkantīgs formāts, un visa dabas bagātība ir jāmāk ielikt šajā formātā, jāspēj paņemt būtiskākais. Tas ir intelektuāls un jūtu darbs.” Ķeipenē mākslinieku uzrunā kalni, zilās tāles, tuvplāni, koki – simtgadīgās liepas un ozoli: “Te ir tā īstā Latvija, viena no skaistākajām vietām Vidzemē.” Lai arī mākslinieks ir gleznojis Francijā, Itālijā, Marokā un citās pasaules valstīs, viņš atzīst, ka Latvijas daba un ainavas viņam ir vistuvākās.
10 dienas, kurās justies kā māksliniekam
Plenērā Ķeipenē vairākus gadus piedalās arī Jēkabpils Mākslas skolas direktors Ziedonis Bārbals. Viņš atklāj, ka piedalās šajā pasākumā, jo patīk satikties ar plenēra dalībniekiem, patīk, kā tos organizē Inese Daugaviete un ka plenēra laikā ir iespēja baudīt vai pat piedalīties arī citos kultūras pasākumos Ķeipenē. Atmiņā palikusi iespēja piedalīties laikmetīgās mākslas festivāla noslēgumā, kurā viņš radīja lielformāta mākslas darbu ar luminiscējošām krāsām. Arī Z.Bārbals uzsver, cik daba Ķeipenē ir daudzveidīga un skaista, piemēram, vairākas reizes viņš ir gleznojis lielo kviešu lauku, kas plešas pirms iebraukšanas Ķeipenes centrā, bet katrā darbā tas atšķiras. Plenēra laikā mākslinieks ir gleznojis gan Taurupes ainavas, gan Plaužu ezera ūdeņus, puķu dobes vai ainavas tepat Ķeipenē. “Man kā mākslas skolas direktoram ikdienā darbs ir saspringts, nemitīgi jāatrodas noteiktos rāmjos, tāpēc īpaši izbaudu šīs desmit plenēra dienas, kad varu justies kā mākslinieks,” ar prieku saka Z.Bārbals un piebilst, ka viņam visvairāk patīk gleznot Daugavu, īpaši Krāslavas pusē.
Ķeipenē atklājums ir daba un kultūras vide
Māksliniekiem šogad otro reizi pievienojusies arī Jura Ģērmaņa studijas talantīgā dalībniece Rita Tālmane no Mārupes, kura ar gleznošanu studijā nodarbojas jau astoņus gadus. “Ķeipene patiesi man ir atklājums, jo nekad agrāk šeit nebiju bijusi. Atklājums ir tās brīnišķīgā daba, gan arī Ķeipene kā kultūras vieta – ar kinorežisora Augusta Sukuta piemiņas vietu, gan ar laikmetīgās mākslas festivālu. Ķeipenē mani uzrunā ainavas, vide, ezeri, sarkanais ķieģelis, kas mākslinieciski ļoti iederas,” saka R.Tālmane un atklāj, ka ikdienā ir projektu vadītāja, bet māksla viņu interesējusi jau sen, sākusi apmeklēt studiju un izrādījies, kas tas patiesi aizrauj. “Piedalīšanās šajā plenērā man nozīmē pilnveidošanos. Gleznošana - tas ir zināms darbs, kas prasa koncentrēšanos, un reizē arī relaksācija, meditācija, kas ļauj pilnveidot apziņu,” uzskata R.Tālmane.
Vasaras laiks Ķeipenē aizrit mākslas zīmē
Ķeipenes Tautas nama vadītāja Inese Daugaviete atklāj, ka jūlija beigas un augusta sākums Ķeipenē ierakstīts mākslas zīmē – notiek visu gadu gaidītā plenēru dalībnieku tikšanās un desmit dienu intensīvs, radošs darbs, notiek plenērā tapušo darbu izstāde, tiek organizēts laikmetīgās mākslas festivāls. Šogad plenēra laikā tapušos mākslinieku darbus ikviens varēs apskatīt plenēra noslēgumā 7. augustā pie Ķeipenes Tautas nama no plkst. 11.00 līdz plkst.13.00, kā arī par godu nozīmīgajam notikumam – 15. plenēram, šogad Ķeipenes Tautas namā plānots atklāt izstādi, kurā būs apskatāmi plenēra aktīvāko dalībnieku 15 gadu laikā radītās gleznas, kas veido bagātīgo Ķeipenes grupas gleznu kolekciju.
Informācijai
Ķeipenes mākslinieku grupā darbojas profesionāli mākslinieki, kuri katru gadu, pateicoties sadarbības līgumam starp Mākslinieku savienību (MS) un Ķeipenes pagasta pārvaldi, aktīvi iesaistās plenēros. Šī plenēra pirmsākumi ieteicas 2005. gada vasarā, kad draugu kopa “Zaļā kurpe” no Rīgas devās pārgājienā aplūkot Vidzemes augstieni, kuras sākums atrodas Ķeipenē. Dabas draugu pulkā bija arī gleznotājs Romāns Rudzītis, kuram iepatikās Ķeipenes ainavas. Rudenī, sazinoties ar Ķeipenes pamatskolas direktoru, sarunātas naktsmītnes skolas internātā, lai 10 dienas varētu gleznot Ķeipeni. 2008. gada sākumā Ķeipenes pagasta pārvalde un MS noslēdza sadarbības līgumu. Un tā katru vasaru Ķeipenē ierodas profesionāli mākslinieki un ļaujas krāsu priekam apkārtnes gleznainākajās vietās. Pašvaldība māksliniekiem nodrošina naktsmītni un divreizēju ēdināšanu, savukārt plenēra dalībnieki pašvaldībai dāvina vienu savu darbu, tā veidojot “Ķeipenes gleznu kolekciju”. 2016. gadā izdots Ķeipenes mākslinieku grupas gleznu kolekcijas izdevums, kurā apskatāmas plenērā radītās mākslinieku gleznas no 2008. līdz 2015. gadam.
Ķeipenes vasaras plenēra dalībnieki nes Ķeipenes vārdu Latvijā un pasaulē, ir arī Dantes Aligjēri biedrības, kas ir starptautiska biedrība, kas popularizē itāļu kultūru, biedri. Katru gadu notiek dažādas izstādes, kurās apskatāmi arī Ķeipenes grupas mākslinieku darbi, kas radīti Ķeipenē.