Ogres novads Vide Ziņas, jaunumi

Atkritumu šķirošana ir veids, kā ikviens no mums var ikdienā gādāt par taupīgu dabas resursu izmantošanu, jo pareizi sašķiroti atkritumi tiek pārvērsti par ražošanas izejvielām, kas izmantojamas atkārtoti, tādējādi netiek piesārņota apkārtējā vide un netiek radīti draudi cilvēku un citu dzīvo būtņu veselībai.

Kaut arī atkritumu šķirošana sistēma Latvijā ieviesta jau vairāk nekā 20 gadus, diemžēl joprojām daļa iedzīvotāju neievēro pareizus atkritumu šķirošanas nosacījumus. Arī Ogres novadā neapzinīgu iedzīvotāju dēļ publiskajos šķiroto atkritumu konteineros piemaisījumu dažkārt ir tik daudz, ka tie jāizved kā sadzīves atkritumi. 

Atkritumus šķirošanas galvenie nosacījumi

  • Šķiroto atkritumu konteinerā ievieto tikai tam paredzētos atkritumu veidus! Atkarībā no konteineros metamā materiāla tie var būt dažādās krāsās, taču uz konteinera vienmēr būs norāde, kādam materiālam tas paredzēts. Parasti plastmasai paredzēts dzeltens konteiners, stiklam – zaļas krāsas, papīram un kartonam – zilas krāsas konteiners, bioloģiskajiem atkritumiem – brūnas krāsas, savukārt tekstilatkritumiem – violetas krāsas konteiners.
  • Neizmet iepakojumu ar pārtikas paliekām! Slapjš un netīrs iepakojums var sabojāt visu šķiroto atkritumu saturu, tāpēc pārtikas iepakojumu atbrīvo no ēdienu un dzērienu pārpalikumiem, nepieciešamības gadījumā izskalo.
  • Neizmet šķirotos atkritumus maisos! Konteinerā izber atkritumus no plastmasas, papīra vai bio maisiem, lai šķiroto atkritumu sastāvs ir pārskatāms.
  • Saplacini iepakojumu! Pirms izmet atkritumus konteinerā, saplacini iepakojumu, tai skaitā kartona kastes! Palīdzi taupīt resursus, lai atkritumu apsaimniekotājam nav jāpārvadā tukšs gaiss un konteinerā ir vieta arī citu šķirotāju atkritumiem.
  • Never vaļā šķiroto atkritumu konteinerus! Izjauc vai saplacini un ievieto atkritumus tam paredzētajās atverēs.
  • Šķiroto atkritumu konteinerā neizmet sadzīves atkritumus! Tā tu sabojāsi citu cilvēku rūpīgi sašķirotās otrreizējās izejvielas, kas arī tiks sasmērētas un vairs nebūs derīgas pārstrādei.
  • Ja šķiroto atkritumu konteineris ir pilns, neatstāj atkritumus pie tā, bet izvēlies citu konteineru! Pilna konteinera gadījumā ziņo par to savas teritorijas apsaimniekotājam vai atkritumu apsaimniekotājam. Dalītos atkritumu savākšanas laukumus un pieņemšanas punktus var ērti meklēt tīmekļvietnē www.skiroviegli.lv/.
  • Šķiroto atkritumu konteineru tuvumā neatstāj lielgabarīta atkritumus, elektropreces un būvgružus!

Rūpējoties par sakoptu vidi, nelegāli atstātos atkritumus izved attiecīgās teritorijas apsaimniekotāji (SIA “Ogres Namsaimnieks”, SIA “Lielvārdes Remte”, SIA ”Ķeguma stars”, SIA “Ikšķiles māja”). SIA “Ogres Namsaimnieks”, kas apsaimnieko lielu daļu daudzdzīvokļu dzīvojamo māju Ogrē, Ogresgalā un Ciemupē pārstāvji atgādina, ka daudzīvokļu māju iekšpagalmos pie atkritumu konteineriem atstāto lielgabarīta atkritumu izmaksas tiek segtas no attiecīgās dzīvojamās mājas kopējiem līdzekļiem – katra dzīvokļa īpašnieka rēķinā pozīcijā “Par papildu atkritumiem” tiek iekļautas lielgabarīta atkritumu izvešanas (transports, darbaspēks) un utilizēšanas izmaksas, ņemot vērā atstāto atkritumu daudzumu. Savukārt SIA “Lielvārdes Remte”, SIA ”Ķeguma stars”, SIA “Ikšķiles māja” sniegto pakalpojumu izmaksas tiek segtas Ogres novada pašvaldības budžeta līdzekļiem.

Sīkāka informācija par lielgabarīta atkritumu un būvgružu nodošana Ogres novadā pieejama ŠEIT

Atceries, ka TIKAI ATBILSTOŠI ŠĶIROTU atkritumu konteineru tukšošana tiek nodrošināta bez maksas. Ja konteinerā tiek konstatēts neatbilstošs sastāvs, tie tiek izvesti kā sadzīves atkritumi, kas ir maksas pakalpojums, par ko maksā pašvaldība! Sadzīves atkritumu apglabāšanas maksa ar katru gadu tiek mērķtiecīgi palielināta, lai motivētu iedzīvotājus samazināt radīto atkritumu apjomu, bet jau radīto – sašķirot un nodot pārstrādei.

Pareizi un aktīvi šķirojot, lēnāk tiks piepildīts sadzīves atkritumu konteiners, līdz ar to arī rēķini par atkritumu apsaimniekošanu var samazināties. Tāpat, šķirojot atkritumus, samazinās arī poligonā nogādāto atkritumu apjoms un tiek taupīti dabas resursi, jo otrreizējā apritē tiek laisti sašķirotie atkritumi, kas kalpo kā izejmateriāli jaunām lietām.

IEPAZĪSTIES, KĀ PAREIZI ŠĶIROT ATKRITUMUS ŠEIT

Plastmasas atkritumu šķirošana

Plastmasai paredzētajā šķirošanas konteinerā drīkst mest tikai tīru iepakojumu bez pārtikas produktu atliekām. Šajā konteinerā var mest PET dzērienu pudeles, šampūna un citu higiēnas produktu cietās plastmasas (HDPE) iepakojumu, biezo plastmasas iepakojuma plēvi (LDPE). Pirms izmešanas PET pudeles jāsaplacina, lai tās aizņemtu mazāk vietas. Konteinerā nedrīkst mest vienreizējās lietošanas traukus, krējuma un jogurta trauciņus, olu, sadzīves ķīmijas un līmes plastmasas iepakojumu, mazos, čaukstošos plastmasas maisiņus, putuplastu, plastmasas rotaļlietas. Pārstrādei nav derīgas arī tādas PET pudeles, kurās uzglabāta eļļa, etiķis vai sadzīves ķīmija, jo šīs vielas traucē pārstrādes procesu.

Stikla atkritumu šķirošana

Stiklam paredzētajā šķirošanas konteinerā jāmet tīras stikla burkas un pudeles bez pārtikas produktu atliekām. Nav nepieciešams iepakojumu mazgāt ar trauku mazgāšanas līdzekli, pietiks, ja to rūpīgi izskalos ar ūdeni. Stikla pudeles un burkas var būt ar etiķetēm un alumīnija foliju, jo pārstrādes procesā tās tiks atdalītas. Stiklam paredzētajā konteinerā nedrīkst mest porcelāna un stikla traukus, spoguļus, logu stiklu, spuldzes, balzama keramikas pudeles.

Papīra atkritumu šķirošana

Papīram paredzētajā šķirošanas konteinerā drīkst mest izjauktas vai saplacinātas kartona kastes, brokastu pārslu, cepumu, kurpju kastes, avīzes, žurnālus, grāmatas, biroja papīru.

Šajos konteineros nevajadzētu mest piena un sulu pakas, līmpapīru, papīra olu iepakojumu, kartona iepakojumu ar pārtikas produktu atliekām, fotopapīru, papīra vienreizējās lietošanas traukus, kā arī laminētus papīrus un reklāmas materiālus. Papīra konteinera saturu iespējams sabojāt ļoti ātri, tādēļ nekad tajā nevajadzētu mest slapju vai ar pārtikas produktu atliekām sabojātu iepakojumu.

Metāla atkritumi

Pārstrādei der skārdenes, konservu bundžas, metāla vāki, metāla izstrādājumi, bet neder taukains un netīrs iepakojums ar ēdiena paliekām

Tekstilatkritumi

Tekstila konteineros drīkst mest tīrus apģērbu, apavus un tekstilizstrādājumus. Nodotajam tekstilam ir jābūt ievietotam stingri aizsietā maisā. Konteineros nedrīkst mest netīru, ar sadzīves ķīmiju, motoreļļām notraipītu, mitru, netīru, pelējošu, saplēstu apģērbu vai apģērba atgriezumus, kā arī bērnu rotaļlietas.

Bioloģiskie atkritumi

Šajos konteineros drīkst mest virtuves pārtikas atkritumus BEZ IEPAKOJUMA (dārzeņu un augļu atkritumi, tējas un kafijas biezumi, riekstu čaulas un olu čaumalas, sieru, biezpienu, gaļas, zivju un citus dzīvnieku valsts izcelsmes pārtikas produktus, ēdienu atliekas), dārza atkritumus (veci augi, puķes, nopļautā zāle, koku lapas). Nedrīkst mest šķidros atkritumus (piens, kefīrs, ievārījumi, jogurti, eļļas), papīru ar dažāda veida pārklājumiem, jebkāda veida iepakojumu vai maisiņus, zarus un stumbrus diametrā lielākus par 2 cm, apstrādātu koksni, zemi, karstus pelnus, akmeņus, izdedžus, smiltis, grunti, kūdru, augsni, tūjas, asenizācijas atkritumus.

Baterijas jāmet tikai tam paredzētajās tvertnēs

Baterijas ir bīstamie atkritumi, jo tās satur apkārtējai videi un cilvēku, dzīvnieku veselībai bīstamas vielas. Visas baterijas ir jāizmet speciālās šķirošanas tvertnēs (plastmasas vai kartona kastītēs), kas parasti atrodas publiskās vietās – veikalos, skolās, universitātēs, degvielas uzpildes stacijās u.tml.

Nolietotas elektroiekārtas, dienasgaismas lampas un spuldzes

Elektropreces utilizācijai no iedzīvotājiem tiek pieņemtas bez maksas, taču par to nogādāšanu uz speciālajām pieņemšanas vietām ir jāparūpējas pašiem. Nododot elektropreces utilizācijai, tām jābūt neizjauktām.

Atsevišķi šķiro arī citus bīstamos atkritumus (riepas, krāsu, laku un šķīdinātāju bundžas, smēreļļas, medikamentus, medicīnas atkritumus, pirotehniku), lielgabarīta atkritumus (dažādas mēbeles, matračus, logu stiklus, paklājus u.c.) un būvgružus. Sīkāka informācija par lielgabarīta atkritumu un būvgružu nodošana Ogres novadā pieejama ŠEIT.

Iedzīvotāji sadzīvē radušos izlietotā iepakojuma, tekstilizstrādājumu, bioatkritumus, lielgabarīta atkritumus, videi kaitīgo preču atkritumus un citu veidu atkritumus tiek aicināti nodot šķiroto atkritumu savākšanas laukumosOgrē (Akmeņu ielā 43b), Lielvārdē (Dravnieku iela 9c), Madlienā (Šķirotava). Sīkāka informācija par darba laikiem tajos nododamajiem atkritumu veidiem pieejama ŠEIT. Ikšķiles pilsētā un Tīnūžu pagastā atkritumu apsaimniekošanu nodrošina Clean R. Šķirotos atkritumus bez maksas var nodot “Kaparāmura karjers – Ezeri” atkritumu šķirošanas laukumā Tīnūžu pagastā. Sīkāka informācija par darba laikiem un nododamajiem atkritumu veidiem pieejama ŠEIT.

Pašvaldība aicina iedzīvotājus aizdomāties un uzrunāt arī citus par pareizu atkritumu savākšanu, šķirošanu un utilizēšanu!