Inna Zeņkeviča Ogres Valsts ģimnāziju vada jau trešo gadu. Šis mācību gads ir īpaši nozīmīgs, jo mācības uzsāktas jaunās, plašās un mūsdienīgās telpās. Jauniešu interese bijusi ļoti liela, kā rezultātā tika izveidotas deviņas 10. klases.
Komunikācija ir veiksmīgas sadarbības pamats
Inna Zeņkeviča ir ogrēniete un, kā pati atzīst, liela savas pilsētas patriote. Jau vairāk nekā 40 gadus strādā izglītības jomā. “Savulaik nedomāju, ka strādāšu par pedagogu, jo bija citi mērķi. Pabeidzu Latvijas Universitātes Fizikas un matemātikas fakultāti un strādāju rūpnīcā par laboratorijas vadītāju. Taču dzīves apstākļi mainījās, izveidojās ģimene. Tad mani uzaicināja strādāt Jaunogres vidusskolā, kuru savulaik pati biju absolvējusi. Tā sākās mans darbs izglītības jomā. Tā kā man patīk izaicinājumi, iestājos Latvijas Universitātē studēt angļu valodu. Vēlāk Daugavpils Universitātē ieguvu maģistra grādu pedagoģijā,” stāsta direktore.
Ogres Valsts ģimnāzijā I. Zeņkeviča strādā jau kopš 2002. gada kā angļu valodas skolotāja, no 2006. gada – direktores vietniece izglītības jomā, no 2019. gada bija direktora pienākumu izpildītāja, bet kopš 2020. gada ir Ogres Valsts ģimnāzijas direktore.
“Man patīk darbs ar jauniešiem, manas durvis vienmēr ir atvērtas. Skolēni zina, ka var nākt pie manis parunāties, pasūdzēties, izteikt savu viedokli, taču tas nenozīmē, ka vienmēr būšu viņu pusē. Man ir svarīgi, ka viņi var man uzticēties, tāpēc vienmēr uzklausu. Uzskatu, ka nav sliktu skolēnu vai skolotāju, bet ir situācijas, kad viņi nav varējuši savstarpēji saprasties. Katrs gadījums ir atšķirīgs, tāpēc tas jāizvērtē un kopīgi jāmēģina rast risinājumu. Piedalos arī vecāku sapulcēs, dodu iespēju vecākiem uzdot jautājumus, sniegt ieteikumus. Pastāvīga komunikācija gan ar jauniešiem, gan vecākiem ir veiksmīgas sadarbības pamats.”
Direktore atzīst, ka katram cilvēkam ir kāds mērķis, sasniedzot to, veidojas nākamais, bet viņai šķiet, ka ir sasniegusi virsotni, ko vēlas pēc iespējas labākā kvalitātē arī noturēt. “Bija laiki, kad gāju, kļūdījos, kritu, bet nepadevos, cēlos un turpināju iet. Tagad man ir viss, ko es vēlos, - ģimene, kas mani atbalsta, mājdzīvnieki, māja ar dārzu. Dārzkopība ir mans vaļasprieks, jo, atnākot no darba, līdz pat vēlam vakaram labprāt darbojos dārzā, šobrīd audzēju un kolekcionēju hortenzijas,” stāsta I. Zeņkeviča.
Jauniešus svarīgi atbalstīt un virzīt uz pareizā ceļa
I. Zeņkeviča uzskata, ka mūsdienu jaunieši un jaunie skolotāji ir daudz drosmīgāki nekā savulaik viņas paaudze. Viņi nebaidās uzsākt ko jaunu, ja kaut kas patīk vai nepatīk, to arī saka.
Skolotāja uzdevums ir paskaidrot un argumentēt, kāpēc kaut ko drīkst vai nedrīkst darīt. Taču svarīgi ir nevis kritizēt, kontrolēt un pamācīt, bet uzklausīt, pieņemt skolēna viedokli, veidot konstruktīvas attiecības. Cilvēku nevar mainīt, kamēr viņš pats neapzinās, kāpēc tas ir vajadzīgs.
Direktore arī atzīmē, ka vidusskola ir tas posms, kad skolēni vēlas, lai pret viņiem izturas kā pret pieaugušajiem, bet paši bieži vien nostāda sevi cietušo lomā. Daudzi vecāki ir pārliecināti, ka taisnība ir tikai viņa bērnam, nav gatavi uzklausīt citus, kritizē skolotājus un skolu kopumā, tādējādi situāciju vēl vairāk saasina. Viņa aicina aizdomāties, ka tādā veidā mēs paši radām problēmas, kā arī veidojam par sevi un skolu negatīvu tēlu. Tāpēc svarīgi, lai jaunieši iemācas nevis savās neveiksmēs vainot citus, bet atzīt kļūdas, pastāstīt par tām un meklēt risinājumus, kā situāciju labot. Arī šeit liela nozīme ir gan vecākiem, gan pedagogiem – jaunieti uzklausīt, atbalstīt un virzīt.
Ģimenes vērtības ir visa pamats
Veiksmīgai jaunieša attīstībai svarīgi ir tieši ģimenē iemācīt vērtības un arī ikdienā parādīt to ar savu attieksmi un uzvedību, jo bērns redz, ko vecāki dara, uzskata I. Zeņkeviča: “Ja bērna klātbūtnē vainojat skolotāju, nevis izturaties pret viņu ar cieņu, arī bērns tā rīkosies. Vecāki saviem bērniem taču ir autoritātes.” Viņa salīdzina katru jaunieti ar graudu - ģimenes uzdevums, mācot vērtības, graudu ielikt augsnē, skolas pienākums ir to laistīt un ravēt, tikai tad vecāki varēs ievākt ražu. Taču, ja grauds zemē nav iesēts, tad arī nebūs ražas.
Jaunā mācību pieeja ļauj attīstīt savas stiprās puses
Direktore atbalsta jauno mācību pieeju, jo tā ļauj jauniešiem apzināties savas dotības un attīstīt stiprās puses: “Mums savulaik visos priekšmetos bija jābūt izcilniekiem, taču uzskatu, ka tas nav nepieciešams. Protams, arī inženierim ir svarīgi izprast sabiedrības procesus, ekonomisko un politisko situāciju, tāpēc jāapgūst arī šie mācību kursi. Tomēr skolēni ir dažādi, atšķirīgs ir viņu uztveres temps. Jaunais saturs vērsts uz to, lai skolēni paši mācītos, bet skolotājs būtu kā konsultants, atbalsts. Šī izglītības sistēma virza skolēnu apzināties savas dotības. Ir skolēni, kas, beidzot 9. klasi, jau paši tās apzinās un izvirza nākotnes mērķus. Pārējiem to palīdz izdarīt atbalsta komanda: vecāki, skolotāji, psihologs, karjeras konsultants, veselības veicināšanas konsultants.”
Novada nākotni veido visi kopā
Ogres novada nākotni veido gan skolēni, gan skolotāji.
Jauna ēka bez dzīvības, satura, enerģijas un gudrības ir tikai skaista celtne. Par to, lai tā kļūtu par gaismas nesēju ikvienam, ir atbildīga visa skolas saime. Direktore lepojas ar savu kolektīvu, jo tas vienmēr ir bijis ļoti vienots, un viņas uzdevums to tādu saglabāt arī turpmāk.
Protams, daudz ko nosaka mācību vide, to apliecina arī lielā jauniešu interese mācīties jaunajā skolā. “Sākotnēji bija paredzēts veidot septiņas 10. klases, taču redzējām, ka ir daudz vairāk skolēnu, kas atbilst izvirzītajām prasībām. Pamatskolā mēs audzinām zvaigznītes, kuras vidusskolā cenšamies padarīt par zvaigznēm. Ja līdz šim daudzas zvaigznītes izvēlējās tālāk mācīties Rīgā, tagad ceram, ka turpmāk tomēr viņi paliks šeit,” stāsta I. Zeņkeviča.
Ogres Valsts ģimnāzija piedāvā iegūt vidējo izglītību četros novirzienos. Šajā mācību gadā ir izveidota viena klase “Kultūra un mākslas”, kurā profesionālie virzieni ir teātris, vizuālā māksla un mūzika, trīs klases “Inženierzinātnes un tehnoloģijas”, liekot uzsvaru uz fiziku, programmēšanu vai dizainu un tehnoloģijām, divas klases “Dabaszinātnes”, kurās mācās topošie ārsti, farmaceiti, biologi u.c., kā arī trīs klases “Cilvēks un sabiedrība”, vienā no tām tiek apgūta bioloģija, fizika, ķīmija, savukārt divās klasēs ir integrētais kurss dabaszinātnes. Šī novirziena absolventi nākotnē sevi redz politikā, diplomātijā, jurisprudencē, mārketingā vai pedagoģijā un psiholoģijā. Direktore atzīmē, ka mācību gada sākumā skolēni var mainīt virzienus, jo bieži vien tikai tad, kad sākas mācību process, skolēns jūt, vai patiesi to vēlas apgūt. Uz jautājumu, kāpēc tik daudzi skolēni ir izvēlējušies apgūt STEM priekšmetus, direktore atbild, ka liela daļa jauniešu jau tagad domā par savu nākotni, pēta darba tirgu, saprot, kāda veida speciālisti turpmāk būs nepieciešami.
Nākamajos mācību gados programmas novirzienu sadalījums būs atkarīgs no pieprasījuma. Galvenie atlases kritēriji būs 9. klašu centralizēto eksāmenu rezultāti, kā arī motivācijas vēstule ar konkrētiem jautājumiem, piemēram, kādas ir manas stiprās puses, kā es varēšu stiprināt Ogres Valsts ģimnāzijas tēlu, tādējādi palīdzot skolēnam saprast savas intereses un dotības.
Tā kā ģimnāzijā mācās arī daudzi jaunieši no pagastiem un citām pilsētām, Ogres novada ietvaros tiek nodrošināts skolēnu grafikam pieskaņots transports vai arī tiek apmaksāti ceļa izdevumi, par to liels paldies ir jāsaka pašvaldībai. Sadarbojoties ar Ogres tehnikumu, tiek piedāvāta arī dienesta viesnīca.
Direktore lepojas ar to, ka skola ir nodrošināta ar visiem pedagogiem, lai īstenotu pilnvērtīgu un kvalitatīvu mācību procesu. Daudzi no pedagogiem ir skolas absolventi, kas pierāda to, ka jauniešos ir radīta vēlme atgriezties vidē, kur jūtas labi, savas iegūtās zināšanas nodot nākamajai paaudzei. Skola piedalās Erasmus+ programmas projektos, kas piedāvā iespēju gan skolotājiem, gan skolēniem pilnveidot angļu valodas zināšanas, komunikācijas prasmes, iepazīt Eiropas valstu kultūru, vidi, kā arī ar lepnumu prezentēt savu valsti, novadu, skolu. Pateicoties pašvaldībai, gan Ogres Valsts ģimnāzijas jauniešiem, gan visiem ogrēniešiem ir iespēja sportot pasaules standartiem atbilstošā arēnā.
Mūsu mērķis - dot iespēju skolēniem sasniegt virsotni
Domājot par nākotni, mērķu ir daudz. Tomēr galvenais ir pierādīt, ka skolēnu zināšanu līmenis atbilst valsts ģimnāzijas statusam. Tas vienmēr ir liels izaicinājums pedagogiem, savukārt direktores uzdevums ir motivēt pedagogus.
“Izglītības un zinātnes ministrijas nostādnēs ir teikts, ka valsts ģimnāzija ir ceļš uz izcilību. Izmantojot diferencētu un individualizētu pieeju, šeit mēs katram dodam iespēju doties un sasniegt savu virsotni,” norāda I. Zeņkeviča.
Informācijai: Ogres Valsts ģimnāzija - plaša, moderna, ar ārtelpu sasaistīta ēka
Jaunās, 15 000 m² plašās skolas ēkas un sporta manēžas būvniecības darbi tika uzsākti 2021. gada maijā. Jaunajā skolā tiks nodrošināts mācību process līdz 672 izglītojamajiem. Ēkas plānojums veidots tā, lai sniegtu plašuma sajūtu un sasaisti ar ārtelpu. Skolas centrālajā daļā atrodas iekšpagalms, ko ir iespējams sasaistīt ar blakus esošo aktu zāli. Skolas pirmajā stāvā izvietots vestibils, aktu zāle, kā arī dabaszinību mācību priekšmetu auditorijas un pedagogu telpas. Otrajā stāvā – matemātikas, tehnoloģiju, humanitāro un sociālo zinātņu mācību klases, kā arī metodiskais centrs un bibliotēka. Savukārt trešajā stāvā strādās sociālais pedagogs, psihologs, karjeras konsultants, atrodas tehniskās telpas. Jāatzīmē, ka ēkas 3. stāvā skolēniem būs nodrošināta organizēta izeja uz jumta, ko paredzēts izmantot kā observatoriju, kā arī citiem nelieliem skolas pasākumiem.
Sporta hallē ir pieejamas gan stacionārās, gan pārvietojamās tribīnes, kopumā nodrošinot vietu līdz pat 1700 skatītājiem. Sporta kompleksa pamatā ir Starptautiskās vieglatlētikas federācijas prasībām izbūvēta vieglatlētikas arēna – 4 apļveida (200m) un 6 sprinta skrejceliņi, sektori tāllēkšanai, augstlēkšanai, kārtslēkšanai un lodes grūšanai. Savukārt arēnas vidū atrodas komandu sporta veidu laukums, kas piemērots basketbolam, florbolam, tenisam, rokas bumbai un volejbolam. Sporta ēkā atrodas telpas arī cīņas treniņiem, ģērbtuves un telpas treneriem, otrajā stāvā - trenažieru zāle, horeogrāfijas zāle un vingrošanas nodarbību zāle.
Ēkas apkārtnē izbūvētas trīs autostāvvietas. Ir pārbūvēts piebraucamais ceļš skolas un sporta ēkām (posmā no Mednieku ielas puses), lai nodrošinātu audzēkņu un sportistu ērtu piekļūšanu ēkām.
Šī ir viena no modernākajām skolām Latvijā, kuras izbūvē liela uzmanība tika pievērsta videi draudzīgiem risinājumiem un energoefektivitātei. Ēku projektēšanas procesā tika iesaistīti arī ap 100 jauniešu un pedagogu no citām skolām, kas sniedza savu redzējumu par to, kādai būtu jāizskatās mūsdienīgai, uz nākotnei vērstai izglītības iestādei.