Šī gada augustā Ogres novada pašvaldība uzsāka projekta “Culture as a Tool for Municipal Development – Exchange of Nordic and Baltic Experience” (jeb latviski – “Kultūra kā instruments pašvaldības attīstībai instruments – Ziemeļvalstu un Baltijas valstu pieredzes apmaiņa”) īstenošanu.
Projekta mērķis ir paaugstināt pašvaldības kompetenci, kā arī apmainīties ar pieredzi un labo praksi starp Ogres novada pašvaldību un 2 Ziemeļvalstu pašvaldībām – Keravu (Somija) un Lillehammeri (Norvēģija) – par tādiem jautājumiem kā kultūras menedžments pašvaldībās, dažāda līmeņa kultūras pasākumu plānošana un organizēšana, kā arī kultūras loma pašvaldības ilgtspējīgā attīstībā. Īpaši aktuāli šie jautājumi ir saistībā ar Latvijas simtgades pasākumiem un Ogres pilsētas 90 gadu jubileju nākamajā gadā.
Projekta īstenošanai tika piešķirts Ziemeļvalstu un Baltijas valstu mobilitātes programmas “Valsts administrācija” finansējums 3554 EUR apmērā; nepieciešamo līdzfinansējumu nodrošināja Ogre novada pašvaldība. Projekta ietvaros tika organizētas Ogres novada pašvaldības pārstāvju divas studiju vizītes Ziemeļvalstīs.
Kā pirmā no projekta norises vietām tika izraudzīta Keravas pilsēta Somijā, ar kuru Ogres novada pašvaldība sadarbojas jau daudzu gadu garumā. Somija savas neatkarības simtgadi svin jau šogad, tāpēc viņu pieredze svētku norišu plānošanā un organizēšanā ir ļoti vērtīga un noderīga.
Keravu apmeklēja Ogres novada pašvaldības domes Izglītības, kultūras un sporta jautājumu komisijas priekšsēdētājs Artūrs Mangulis, pašvaldības aģentūras “Ogres novada kultūras centrs” direktore Antra Purviņa, Ogres centrālās bibliotēkas direktore Jautrīte Mežjāne un Madlienas pagasta pārvaldes vadītājs Ojārs Atslēdziņš. Vizītes ietvaros Ogres novada pārstāvji tikās ar Keravas pašvaldības vadību un kultūras jomas speciālistiem, iepazinās ar Keravas modernās mākslas muzeja, kultūras centra, bibliotēkas un mūzikas skolas darbu, apmeklēja kultūras iestādes Porvoo pilsētā un Helsinkos. Vizītes dalībniekiem bija iespēja klātienē vērot vairāku kultūras un atpūtas pasākumu norisi (Keravas sporta kompleksā organizēts pasākums vecvecākiem kopā ar mazbērniem, “Mākslas nakts” Helsinkos), kā arī praksē izmēģināt grafiti mākslas veidošanas principus.
Savukārt septembra izskaņā Ogres novada pašvaldības četri pārstāvji – Artūrs Mangulis, Antra Purviņa, Ogresgala pagasta pārvaldes vadītāja Ilze Čiščakova un Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītājs Nikolajs Sapožņikovs – piedalījās pieredzes apmaiņas braucienā uz Norvēģiju. Tā kā kontakti ar Lillehammeru tika nodibināti šī projekta izstrādes laikā, tad notikusī vizīte ir uzskatāma par pirmo iepazīšanos abu pašvaldību starpā. Programmas ietvaros, līdzīgi kā Somijā, brauciena dalībniekiem tika organizētas tikšanās ar pašvaldības vadību un darbiniekiem, kas atbild par kultūras dzīves organizēšanu pilsētā. Mūsu pārstāvji apmeklēja vairākas kultūras iestādes, tai skaitā kultūras centru un kultūras skolu, bibliotēku, muzejus, radošo industriju centru, u.c., kā arī biroju mazo uzņēmēju atbalstam. Ņemot vērā Lillehammeres pieredzi olimpisko spēļu organizēšanā un pieejamo sporta infrastruktūru, tika pārrunātas iespējas svētku pasākumu programmās integrēt arī sporta un veselīga dzīvesveida popularizēšanas elementus.
Projekta rezultātā braucienu dalībnieki ir ieguvuši jaunas zināšanas pašvaldības kultūras norišu plānošanā, organizēšanā un vadīšanā gan vietējā, gan nacionālā un pat starptautiskā līmenī, iesaistot kultūras, izglītības un sporta institūcijas, sabiedriskās organizācijas, uzņēmējdarbības sektora pārstāvjus, vietējās iniciatīvas grupas, jauniešus un citus brīvprātīgos. Ir rastas arī jaunas idejas, kas izmantojamas Latvijas simtgades un Ogres deviņdesmitgades svētku pasākumu un citu kultūras aktivitāšu organizēšanā, to popularizēšanā un tūrisma attīstības veicināšanā. Nenoliedzami, viens no būtiskākajiem ieguvumiem ir arī sadarbības saikņu attīstīšana un nostiprināšana starp projektā iesaistītajām pašvaldībām, tādejādi sekmējot kopīgu aktivitāšu īstenošanu arī nākotnē.