Ogres novada teritorijā privātmāju apbūves rajonos iedzīvotāji nereti neievēro teritorijas apbūves noteikumos un likumos noteiktās prasības, dzīvžogus veidojot pie paša žoga vai pat ārpus sava īpašuma - ielas daļā, kā arī neveicot apstādījumu regulāru kopšanu.
Dzīvžogu veidošana ielas vai ceļa pusē pie paša žoga vai pat ārpus sava īpašuma ir viena no aktuālajām problēmām, ar ko pašvaldība sastopas ik gadu. Daudzi iedzīvotāji izveidotos dzīvžogus atbilstoši nekopj, līdz ar to zari izplešas ārpus žoga, kas apgrūtina gājēju un riteņbraucēju pārvietošanos, ceļu uzturēšanas darbu veikšanu, atkritumu izvešanu, avārijas un glābšanas dienesta transportlīdzekļu piekļuvi, tiek saskrāpētas automašīnas, radīti bojājumi ceļu uzturēšanas un atkritumu apsaimniekošanas tehnikas vienībām. Turklāt iedzīvotāju ielu un ceļu aizsargjoslās izveidotie apstādījumi mēdz ierobežot ceļa zīmju redzamību, kā arī pārāk sazarojuši dzīvžogi vai koki ielu krustojumos mazina pārskatāmību. Gājējiem un velobraucējiem šādi apstādījumi pasliktina pārvietošanos, radot bīstamas situācijas. Jāatzīmē, ka satiksmes dalībnieku drošību apdraud arī ielas malās novietotie akmeņi, jo situācijās, kad nepieciešams veikt manevru sānis no brauktuves, nepamanot akmeni, var tikt gūtas nopietnas traumas. Īpaši skaudra situācija ir mazdārziņu rajonos, kur īpašnieki aktīvi izmanto jau tā šauro brauktuves nodalījumu dažādu stādījumu ierīkošanai.
Atbilstoši TIAN bijušā Ogres novada teritorijā gar ielu, ceļu vai laukumu drīkst ierīkot žogu 1,6 m augstumā, ražošanas teritorijās pieļaujamais žoga augstums ir 2,2 m, bet uz robežas ar citu zemes gabalu atļauts būvēt līdz 1,8 m augstu stiepļu pinuma žogu vai dzīvžogu, savukārt, Ogres pilsētas centra zonā pastāv vēl citas prasības attiecībā uz žogiem un tās noteiktas Centra zonas lokālplānojumā.* Bijušajā Ķeguma novada teritorijā žogiem gar ielām un ceļiem jābūt ne augstākiem par 1,6 m, dzīvžogiem ne augstākiem kā 2,5 m, bijušajā Ikšķiles novada teritorijā - ne augstākiem par 1,75 m un tā caurredzamībai vismaz 30%, rūpnieciskās apbūves un tehniskās apbūves teritorijās – līdz 2,5 m, savukārt bijušajā Lielvārdes novadā žogi jāizbūvē 1,5 – 2,5 m augsti, dzīvžoga maksimālais augstums 2m.
Bijušo novadu TIAN |
Žoga augstums ielas pusē |
Dzīvžoga augstums ielas pusē |
---|---|---|
Ogre |
1,6 m (ražošanas teritorijās līdz 2,2 m) |
1,6 |
Ikšķile |
1,75 m (rūpnieciskās un tehniskās apbūves teritorijās līdz 2,5 m) |
Saskaņojot ar blakus īpašnieku |
Lielvārde |
1,5 – 2,5 m |
2 m |
Ķegums |
1,6 m |
2,5 m |
Jāatzīmē, ka bijušajā Ogres un Lielvārdes novadā, veidojot jaunus koku stādījumus pie zemes vienības robežas jāievēro šādi attālumi koku un krūmu stādīšanai (no zemes vienības robežas) - lielajiem lapu kokiem (ozoli, liepas, kļavas, bērzi, oši, vīksnas) un skujkokiem (egles un priedes) vismaz ir 5 m, tūjām 2 m, ja to augstums nepārsniedz 2 m, ja augstums lielāks, tad 5 m, ābelēm 3 m, plūmēm un ķiršiem 2 m, krūmiem 1 m. Ikšķiles teritorijā kokus un krūmus, kuru pieauguša auga augstums pārsniedz 10 m, stāda ne tuvāk kā 3 m no zemes vienības robežas vai ne tuvāk kā 2 m no ielas sarkanās līnijas. Veicot koku un krūmu stādīšanu, ievēro minimālos attālumus no ēkas ārsienas līdz koka stumbram – 5 m vai krūma vidum – 1,5 m, no ietves vai gājēju celiņa malas līdz koka stumbram – 0,7 m, no ielas brauktuves, ceļa nostiprinātās apmales malas, vai grāvja augšmalas – līdz koka stumbram 2 m; no nogāzes – 1 m. Bijušajā Ķeguma novadā pirms jaunu apstādījumu ierīkošanas, kā arī esošo renovācijas vai rekonstrukcijas jāizstrādā teritorijas labiekārtojuma un apstādījuma projekts.
Dzīvžogu stādījumus bijušajā Ogres novada teritorijā stāda pa robežu saskaņojot, vai sava īpašuma pusē. Savukārt bijušajā Ikšķiles, Lielvārdes un Ķeguma teritorijā no robežas jāatkāpjas 1 m, vai saskaņojot tuvākus dzīvžoga attālumus.
Rūpējoties par ceļu satiksmes dalībnieku drošību, pašvaldība atkārtoti aicina apsekot savus īpašumus, apzāģēt īpašumā augošo koku un krūmu zarus, lai tie neaizklātu krustojumu redzamības trīsstūrus un ceļa zīmes, kā arī netraucētu gājēju, velosipēdu un transportlīdzekļu kustību.
Labiekārtojot īpašumu zaļās zonas, nepieciešams izvērtēt apstādījumu ietekmi uz pilsētas infrastruktūru. Koki vai krūmi tuvu ielas braucamajai daļai vai ietvēm, notekgrāvjiem vai caurtekām, paaugoties var radīt neērtības un pat bīstamas situācijas.
*Lokālplānojums kā Ogres novada teritorijas plānojuma grozījumi aizsargājamās apbūves teritorijās Ogres pilsētas centrā un tām piegulošajām teritorijām. Redakcija 2.1. (Ogres novada pašvaldības domes 2018.gada 21.jūnija saistošo noteikumu Nr.12/2018 1.pielikums).