Pašvaldība
Iekšlietu ministrs darba vizītē Ogrē

Atkarību izraisošo vielu izplatība skolās

Vizītes ietvaros ministrs tikās ar Ogres pilsētas skolu, kā arī Ogres tehnikuma direktoriem un viņu vietniekiem, lai pārrunātu aktuālākās pusaudžu problēmas un drošības jautājumus. Sanāksmē piedalījās arī Ogres novada pašvaldības domes priekšsēdētāja vietnieks Gints Sīviņš un izpilddirektors Pēteris Špakovskis.

Tikšanās sākumā G. Sīviņš informēja, ka Ogres novada pašvaldībā skolēnu drošības jautājumi ir viena no prioritātēm. Pilsētas skolās ir ieviesta drošības sistēma, kas mācību iestādē ļauj iekļūt ar skolēna karti, kas ir piesaistīta Ogres novadnieka kartei. Lai skolās nodrošinātu kārtību, regulāri patrulē arī pašvaldības policisti. Viņš uzsvēra, ka ir jāstiprina sadarbība ar Valsts policiju, un norādīja, ka šobrīd aktuāla problēma izglītības iestādēs ir apreibinošo vielu izplatīšana, kas rada bažas un mudina meklēt risinājumus šīs tendences izskaušanai.

Pērn Valsts policija uzsāka iniciatīvu skolās, veicot narkotisko vielu un alkohola pārbaudes reidus. Kā atzina skolu pārstāvji, šādi preventīvie pasākumi ir efektīvi, taču piebilda, ka liels darbs jāiegulda arī audzēkņu izglītošanā par kaitīgo vielu ietekmi uz veselību un nākotnes iespējām.

Ogres Valsts ģimnāzijas direktora vietniece ārpus stundu un interešu izglītībā Anete Ezeriete aktualizēja veipošanas (aromatizēta elektroniskā cigarete) izplatīšanos mācību iestādē, kas novērojama jau audzēkņiem vecumā no 13 gadiem. Tā ir grūti konstatējama un apkarojama problēma, kas ilgtermiņā var radīt veselības problēmas.

Ogres tehnikuma direktore Ilze Brante uzsvēra, ka preventīvais darbs ir ļoti aktuāls, īpaši septembrī, kad uz mācību iestādes dienesta viesnīcām sabrauc bērni no visas Latvijas, un viņu vidū aktualizējas alkohola lietošana, smēķēšana. Direktore novērtē Ogres novada pašvaldības policijas darbu, kas vakaros regulāri apseko teritorijas.

Jaunogres vidusskolas direktora vietniece Iveta Strode aktualizēja jautājumu par pedagogu izglītošanu kaitīgo vielu klāstā, jo nereti skolotājs nepārzina jaunākās tendences, vielas, kas izplatītas jauniešu vidū. Viņai piekrita arī G. Sīviņš, kurš minēja, ka pedagogiem varētu būt papildus izglītojoši pasākumi par to, kas šobrīd ir aktuāls tirgū, kā tas maina skolēnu uzvedību un kā novērtēt, vai jaunietis ir kaut ko lietojis.

Ogres 1. vidusskolas direktors Igors Grigorjevs atklāja, ka plaša problēma šobrīd ir atkarību izraisošo vielu izplatīšana. Viņš uzsvēra, ka ir jaunieši, kas to dara ļaunprātīgi un ļoti apzināti. Viņš aicināja ministru domāt par kārtību, kas piešķir īpaši aizsargātu statusu par šādu gadījumu ziņošanu. Ja pedagogs ziņo, viņš kļūst par liecinieku un otrai pusei ir zināma šī cilvēka identitāte. Tas rada apdraudējumu un ir jābūt īpašam mehānismam, kā pasargāt skolotājus.

S. Ģirģens mudināja skolu pārstāvjus organizēt tematiskās sadarbības ar atbildīgajiem dienestiem jau agrā vecumā, sniedzot iespēju ne vien ielūkoties tālākās izglītības iespējās nākotnē, bet arī parādīt dzīves realitāti, kas notiek ar jauniešiem, kuri dzīvo atkarībās. Tāpat viņš aicināja organizēt skaidrojošus seminārus ar konkrētām vizualizācijām par kaitīgo vielu ietekmi uz veselību. Viņaprāt, izglītība un sportiskās aktivitātes mazina vēlmi pēc apreibinošām vielām, alkohola un narkotikām. Ministrs bija gandarīts par dzirdēto, uzklausīja ierosinājumus un solīja tos risināt.

Stiprinās sadarbību ar pašvaldību

Vizītes turpinājumā S. Ģirģens tikās ar Ogres novada pašvaldības vadību. Ministrs atzinīgi novērtēja Ogres pilsētas attīstību un Ogres novada pašvaldības domes vadības darbu, uzsverot, ka vienmēr ir patīkami atbraukt uz šo pilsētu.

Arī Ogres novada domes priekšsēdētājs Egils Helmanis pozitīvi novērtēja iekšlietu ministra iniciatīvas un aktīvu darbošanos nozares pilnveidošanā. Viņš uzsvēra, ka pašvaldība ir ieinteresēta veselīga dzīvesveida popularizēšanā, mainot cilvēku paradumus, esot aktīviem un vairāk izmantot velotransportu.

E. Helmanis lūdza rast risinājumu drošības jautājumā uz Ogres gājēju ielas, kur vairākas reizes dienā patrulē policijas operatīvais transports. Viņš uzskata, ka šīs priekšrocības ir jāizmanto tikai ārkārtējās situācijas gadījumā, jo uz ielas pastāvīgi ir ģimenes, bērni, kuri tur jūtas droši. Viņš aicināja arī kopīgi risināt jautājumu par vides pieejamību cilvēkiem ar kustību traucējumiem, joprojām nav izvietoti pandusi pie tādām Valsts iestādēm kā Latvijas pasts, policija, prokuratūra. S. Ģirģens solīja atrisināt jautājumu par operatīvā drošības transporta braukšanu pa gājēju ielu. Abas puses norādīja, ka ir gatavas stiprināt līdzšinējo sadarbību.

Ministrs apmeklēja arī Patriotiskās audzināšanas un militārās tuvcīņas skolu, kur tika nevien iepazīstināts ar skolas darbu un nodrošinājumu, bet arī vēroja tuvcīņas paraugdemonstrējumus, ko pasniedza skolas dibinātājs E. Helmanis un tuvcīņas instruktors Jānis Eglīts.

Vizītes ietvaros ministrs apmeklēja arī Iekšlietu ministrijas padotības iestādes - Valsts Ugunsdzēsības un glābšanas dienestu, kā arī Valsts policijas iecirkni Ogrē.

Ministrs tikās arī ar Ogres novada uzņēmējiem un Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras Ogres biznesa inkubatora speciālistiem.

Vizītes noslēgumā Ogres novada Kultūras centra Mazajā zālē S. Ģirģens sarunā ar iedzīvotājiem atbildēja uz viņu jautājumiem un uzklausīja iedzīvotāju ierosinājumus gan saistībā ar VUGD un brīvprātīgo uzgunsdzēsāju biedrību sadarbības uzlabošanu, lai operatīvāk varētu veikt glābšanas darbus, gan par dzīvnieku aizsardzību, gan par apstākļu uzlabošanu atkskurbšanas telpās, gan par valsts un pašvaldības policijas sadarbības veicināšanu, kā arī citiem sabiedriskās drošības un kārtības jautājumiem.