Lai arī šīs gads izvērtās citādāks nekā iecerēts, arī šogad, saņemot pašvaldības finansiālu atbalstu projektu konkursā “Veidojam vidi ap mums Ogres novadā”, tika realizēti 28 projekti, ieviešot dzīvē daudzas vērtīgas un paliekošas iedzīvotāju idejas un ieceres.
Ogres pilsētā tika apstiprināti 11 projekti.
Špakovska parkā veikta dendroloģisko stādu kolekcijas izvērtēšana un nosaukumu precizēšana, sastādīts kokaugu saraksts, izgatavotas un nostiprinātas kokaugu plāksnes atbilstoši koku un krūmu sugai, kā arī izveidota kompozītdobe no granītakmeņiem un dendroloģiskiem stādījumiem Skatu torņa laukumā (projekta īstenotājs – biedrība “Lazdukalni 2000”).
Iedvesmojoties no pērn Lakstīgalu ielā īstenotā projekta, biedrība “Radi vidi TE” uzstādījusi mākslas objektu – akmens bezdelīgu – Ogrē, Bezdelīgu un Rūpnieku ielas krustojumā.
Jauns vides objekts – no akmens izgatavots saules pulkstenis – izvietots arī līdzās daudzdzīvokļu ēkai Meža prospektā 6, papildinot mājai pieguļošo teritoriju arī ar jaunu daudzgadīgo puķu dobi.
Ogres novada Sporta centra stadionā biedrība “Osports” labiekārtoja pludmales smilšu volejbola laukumus, aprīkojot tos ar āra dušām.
Turpinātas iepriekšējos gados aizsāktās rūpes par klaiņojošajiem bezsaimnieka kaķiem, tos ķerot un nogādājot veterinārajā klīnikā sterilizācijas un veselības aprūpes veikšanai.
Lielākā daļa no Ogres pilsētā realizētajiem projektiem bija veltīti bērniem. Pie daudzdzīvokļu mājas Meža prospektā 4a tika atjaunots rotaļu laukums, uzstādot jaunas šūpoles, smilšu kasti un solu. Biedrība “Mākslas vingrošanas klubs ALTA” sarūpēja visu nepieciešamo bērnu rotaļu stūrīša uzstādīšanai vingrošanas sacensību un citu Ogres novada Sporta centra telpās notiekošo pasākumu laikā. Pirmsskolas izglītības iestādē “Zelta sietiņš” īstenots projekts, kura ietvaros iegādāti un, omēm kopā ar mazbērniem darbojoties radošajās darbnīcās, izgatavoti materiāli Montesori metodes izmantošanai bērnu attīstībā, kā arī papildus projektā plānotajam noorganizētas izglītojošas lekcijas.
Trīs projekti tika īstenoti Ogres 1. vidusskolā, divi no tiem – skolas 3. korpusā, kur zinības apgūst jaunāko klašu audzēkņi. Te pilnveidots mūzikas kabinets, iegādājoties portatīvos sēdgaldus, pufus un mūzikas instrumentus, kā arī radīta labiekārtota, estētiska un radošumu veicinoša vide 1. stāva gaitenī, lai katrs skolēns varētu atrast savām interesēm un spējām piemērotu nodarbošanos. Savukārt 2. korpusa 2. stāva gaitenī uzstādīts neparastas formas sols, ko papildinās kopā ar audzēkņiem radītie sienu gleznojumi.
Krapes pagastā realizēts projekts norāžu izvietošanai uz publiski pieejamajiem objektiem nolūkā informēt pagasta iedzīvotājus un viesus par objektu atrašanās vietu un atvieglot to sameklēšanu. Kopumā izvietotas 17 norāžu zīmes 8 vietās uz 12 objektiem.
Ķeipenes pagastā īstenoti divi projekti. Ķeipenes pamatskolā labiekārtota pagarinātās dienas grupas telpa, pilnveidotas 1. stāva gaiteņa bijušās logu ailas un iekārtots lasīšanas stūrītis skolēniem 2. stāva gaitenī, radot mājīgu, ģimenisku vidi šajā izglītības iestādē. Savukārt pirmsskolas bērniem radīta atbilstoša vide āra nodarbību realizēšanai – izgatavots pārvietojams āra galds ar soliem, atjaunota lapenes grīda un soliņi, iegādātas lielizmēra puzles, nomainīti vārtiņi uz tuvējo parku, kā arī izveidots dārziņš ar ogu krūmiem un dārzaugu audzēšanas kastēm un veikta teritorijas apzaļumošana (projekta iesniedzējs – biedrība “Meža projekti”).
Lauberes pagasta centrā atjaunota liepu aleja, iestādot 30 Holandes liepu stādus un, papildinot projektu, arī vairāk nekā 60 košumaugus – japāņu spirejas. Pagasta attālākā nostūrī – sporta bāzē “Caunes” – no tūju stādījumiem izveidots lielizmēra dubultspirāles labirints, kura centrā izvietotas pēc debespusēm orientētas akmeņu grupas, un ierīkota bioievalka pakāpeniskai lietus un sniega kušanas ūdeņu novadīšanai.
Madlienas pagastā arī realizēti divi projekti. Starp Madlienas vidusskolu un šajā vasarā atklāto bērnu aktīvās atpūtas laukumu pēc nodibinājuma “Ogres novada attīstības fonds “O divi”” iniciatīvas iestādītas 24 Holandes liepas, veidojot liepu aleju, bet pagasta nozīmīgākajos apdzīvotajos punktos – Madlienas centrā, Zādzenē, Plāterē un Vērenē – uzstādīti informācijas stendi, kur interesenti var iepazīties ar pašvaldības izvietoto informāciju par pagasta aktualitātēm, gaidāmajiem pasākumiem, tūrisma objektiem u.tml., kā arī iedzīvotāji var izvietot savus sludinājumus.
Mazozolu pagastā veikta Taurupes pamatskolas Mazozolu filiāles pagalma apzaļumošana un labiekārtošana, atjaunojot karogu mastus un nodrošinot tiem ērtu piekļuvi.
Ogresgala pagastā īstenoti divi projekti. Hipodroma teritorijā atjaunoti pludmales volejbola laukumi, savedot un izlīdzinot smilti, uzstādot stabus, tīklus un aizsargtīklu gar upes krastu. Ogresgalā veikta arī gājēju celiņa un veloceliņa Nr. 7 tiešā tuvumā esošo sauso, bīstamo koku apzāģēšana, uzlabojot drošību un radot jaunu vides un izziņas objektu – “kukaiņu viesnīcu”.
Vislielākais projektu skaits – četri – šogad tika īstenots Suntažu pagastā. Beidzot ir pabeigts vairākus gadus ilgušais darbs pie Suntažu kapsētas mūra atjaunošanas kādreizējā izskatā. Atjaunota arī gājēju taciņa no šosejas Suntaži – Sigulda līdz Suntažu Represēto piemineklim, kā arī veikta represēto piemiņas vietas apkārtnes sakārtošana. Divi projekti saistīti ar Suntažu vidusskolu – pils ēkai piegulošajā teritorijā izveidota rožu stādījumu dobe, kā arī uzlabots pils ieejas terases vizuālais izskats, savukārt pils ēkas iekšienē iespaidīgas pārvērtības piedzīvojis 1. – 6. klašu angļu valodas kabinets, kas atjaunots un labiekārtots atbilstoši Lielbritānijas tematikai.
Taurupes pagasta teritorijā realizēti trīs projekti. Plaužu ezera pludmalē atjaunotas gar auto stāvlaukumu un ceļu uzstādītās koka barjeras un citas novecojušās koka konstrukcijas, kā arī izveidota aizsargbarjera atkritumu tvertnei. Veikti apzaļumošanas darbi Aderkašu kapu kapličas apkārtnē, iestādot platlapu liepas un košumkrūmus. Taurupes pamatskolas parkā sakopts pārpurvotais strautiņš, attīrot to no krūmiem un saknēm un nostiprinot tā krastus.
Lai arī šogad nav iespējams godināt projektu īstenotājus – iedzīvotāju grupas un sabiedriskās organizācijas – kopīgā konkursa noslēguma pasākumā, kā tas bijis ierasts līdz šim, tomēr arī šogad projektu realizētāji saņems apliecinājumus par sekmīgu projektu īstenošanu. Saskaņā ar projektu konkursa nolikumu vairākiem projektu īstenotājiem piešķirtas naudas balvas.
Par “Gada projektu” atzīts un naudas balvu 300 eiro apmērā saņems iedzīvotāju grupas “Par estētisku vidi” projekts “Londonas vēsmas senajā pilī”, kas īstenots Suntažu vidusskolā.
Iedzīvotāju grupas “Daidalieši” projekts “Andromedas labirints” (Laubere) iegūst naudas balvu 200 eiro apmērā nominācijā “Par radošumu ārtelpas objektu izveidē”.
200 eiro nominācijā “Bērnu priekam un radošai darbībai” piešķirti arī projektam “Tematiski izzinošā vides telpa skolēniem”, ko Ogres 1. vidusskolā īstenoja iedzīvotāju grupa “Skolotāji bērniem un skolai”.
Naudas balvas 150 eiro apmērā piešķirtas biedrības “Radi vidi TE” projektam “Bezdelīga (iela) pāri gadu simtam” (nominācijā “Jaunu vides objektu izveide”) un iedzīvotāju grupas “Ķeipenes jaunieši savai skolai” projektam “Uzlabojam vidi pašu spēkiem!” (nominācijā “Par ģimeniskas gaisotnes veidošanu izglītības iestādē”).
Paldies visiem radošajiem un čaklajiem projektu konkursa “Veidojam vidi ap mums Ogres novadā” dalībniekiem!
Video sižeti: