Ziņas, jaunumi
e-adrese

Jau kopš 2018. gada 1. jūnija iedzīvotājiem un uzņēmumiem ir pieejama oficiālā elektroniskā adrese (e-adrese) – mūsdienīgs un ērts rīks saziņai ar iestādēm jebkurā laikā un no jebkuras atrašanās vietas.

E-adrese ir drošs, uzticams un aizsargāts elektroniskas saziņas pakalpojums, ar kura palīdzību iedzīvotāji un uzņēmumu pārstāvji, izmantojot valsts pārvaldes pakalpojumu portālā Latvija.lv izveidotu kontu jeb pastkastīti, var veikt oficiālu, elektronisku saraksti ar valsts un pašvaldību iestādēm un otrādi.

Sazināties e-adresē iespējams ar visām iestādēm, kas iekļautas Uzņēmumu reģistra Publisko personu un iestāžu sarakstā, t. sk. ar tiesu iestādēm, maksātnespējas administratoriem, zvērinātiem tiesas izpildītājiem un zvērinātiem notāriem. E-adresē dokumentus var nosūtīt arī tādiem uzņēmumiem, kam ir uzticētas valsts pārvaldes funkcijas.

E-adresē īstenotā saziņa ir pielīdzināta un tiesiski aizstāj ierakstītas vēstules sūtījumu. Gadījumos, kad klientam nav pieejama e-adrese, sev adresēto vēstuli klients var saņemt tikai pret parakstu. Gadījumos, kad vēstules piegādēs brīdī klients nav mājās, pastkastītē tiek atstāts uzaicinājums ierasties pasta nodaļā sūtījuma saņemšanai. E-adrese dod iespēju ekonomēt savu laiku un sev adresēto vēstuli saņemt bez pasta starpniecības.

Lai nodrošinātu nepieciešamo sarakstes konfidencialitāti un uzticamību, piekļuve e-adresei iespējama tikai ar kvalificētiem personas elektroniskās identifikācijas līdzekļiem (eID karti, eParaksts un eParaksts mobile) – to nosaka Oficiālās elektroniskās adreses likuma 7. panta otrā daļa. Turklāt ziņojums e-adresē tiek šifrēts, ziņojuma saturs redzams tikai nosūtītājam un saņēmējam. Līdz ar to e-adrese nodrošina arī valsts pārvaldes pakalpojumu pieteikšanai nepieciešamo drošības līmeni, t.sk. fiziskās personas datu, komercinformācijas un citu veida sensitīvas informācijas aizsardzību.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) aicina iedzīvotājus un uzņēmumus, kuru saziņa ar iestādēm dažādos jautājumos, t.sk. pakalpojumu pieteikšana un saņemšana, līdz šim īstenota, sūtot e-pastu vai izmantojot Valsts reģionālās attīstības aģentūras pārziņā esošā e-pakalpojuma “Priekšlikuma, sūdzības, jautājuma vai lūguma iesniegšana” (iepriekš ar nosaukumu “Iesniegums iestādei”), izveidot savu e-adresi un to izmantot komunikācijā ar valsts un pašvaldības iestādēm. Savu e-adresi ikviens var izveidot portālā Latvija.lv.

VARAM atgādina, ka atšķirībā no e-pasta nešifrētas sarakstes e-adrese nodrošina drošu komunikāciju atbilstoši ierobežotas pieejamības informācijas statusam, un nerekomendē izmantot nešifrētu e-pasta komunikāciju saziņai, ņemot vērā pastāvošos kiberdrošības riskus, kas saistīti ar e-pastu iespējamu adresātu un satura viltošanu, kā arī iespējamu e-pasta saturu publiskošanas risku datu pārraides laikā starp e-pasta pakalpojumu sniedzējiem.

Ogres novada pašvaldības e-adrese, kā arī citi elektroniskās saziņas līdzekļi ērtākai un ātrākai informācijas apmaiņai pieejama šeit: https://www.ogresnovads.lv/lv/e-iesniegums