Pašvaldība
Dome nolemj nesniegt atzinumu par Ikšķiles pašvaldības īpašumu atsavināšanu

Ogres novada pašvaldība šī gada 9. martā saņēma Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) vēstuli ar lūgumu izskatīt jautājumu par Ikšķiles novada pašvaldības domes darījumu, kurā tā paredz atsavināt pašvaldībai piederošo nekustamo īpašumu Indrānu ielā 24, Ikšķilē (2,3758 ha), un informēt VARAM par pieņemto lēmumu.

Likuma “Par valsts budžetu 2020. gadam” 56. pants nosaka, ka laikā, kamēr nav stājies spēkā likums par jauno administratīvi teritoriālo iedalījumu, pašvaldības kustamo un nekustamo mantu, kuras pārdošanas vērtība pārsniedz 50 000 eiro un 0,1% no pašvaldības pamatlīdzekļu vērtības, pašvaldība ir tiesīga ar VARAM piekrišanu. Viens no kritērijiem, lai varētu saņemt VARAM atzinumu, ir visu apvienojamo pašvaldību piekrišana (pozitīvi domju lēmumi) darījuma veikšanai. Saskaņā ar likumprojekta “Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likums” aktuālo redakciju, plānotā jaunveidojamā Ogres novadā ietilps esošais Ogres novads, Ķeguma novads, Lielvārdes novads un Ikšķiles novads.

Līdzīgi VARAM rīkojās, kad Lielvārdes novada dome paredzēja atsavināt divus zemesgabalus (Silamala, Lēdmanē – 92,5 ha, Silvani, Lielvārde – 27,2 ha). Izskatot šo jautājumu, Ikšķiles novada pašvaldība dome norādīja, ka pašvaldībai nav pieņemams, ka ministrija savu pieprasījumu balsta uz likumprojekta “Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likuma”, tātad uz tiesību aktu, kurš nav stājies spēkā, par kuru dotajā brīdī vēl notiek diskusijas un paredzēti grozījumi/izmaiņas, kā arī nav zināms, kad un vai likumprojekts tiks apstiprināts. Ikšķiles novada pašvaldības ieskatā VARAM pieprasījums ir prettiesisks, jo pašvaldības domei nav tiesību izvērtēt cita novada domes pieņemtos lēmumus un darbības. Gadījumā, ja likumprojekta pielikumā tiks veikti grozījumi saistībā ar plānoto Ogres novadu, izveidosies situācija, ka ministrija būs nevajadzīgi un lieki vilcinājusi nekustamo īpašumu atsavināšanu, kā arī nepamatoti iejaukusies pašvaldību funkciju pildīšanā.

Pirms balsojuma Ogres novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Egils Helmanis aicināja respektēt Ikšķiles novada pašvaldības nostāju un nesniegt atzinumu par Ikšķiles novada pašvaldības paredzētajiem darījumiem, tāpat kā Ikšķiles novada pašvaldība nesniedza atzinumu par Lielvārdes novada pašvaldības domes pieņemtiem lēmumiem.

Ogres novada pašvaldība uzticas un atbalsta VARAM rīcību, lai tā varētu izpildīt likuma “Par valsts budžetu 2020. gadam” uzdoto pienākumu un sagatavotu atzinumu. Tāpat Ogres novada pašvaldība uzticas un atbalsta katras pašvaldības spēju normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā un apjomā pieņemt lēmumus, tai skaitā par tās īpašumā esošo nekustamo īpašumu atsavināšanu un pašvaldības funkciju godprātīgu pildīšanu sava novada iedzīvotāju interesēs. Tomēr, ievērojot Ikšķiles novada pašvaldības domes nostāju, ka pašvaldību domēm nav tiesību izvērtēt cita novada domes pieņemtos lēmumus un darbības, Ogres novada pašvaldības dome nolēma nesniegt atzinumu par Ikšķiles novada pašvaldība lēmumu saistībā ar pašvaldībai piederošā nekustamā īpašuma Indrānu ielā 24, Ikšķilē atsavināšanu.

Pievienotās saites