Granāti, Tīnūžu pag.

Ogres novada pašvaldības domes sēdē 16. jūnijā deputāti nobalsoja par Ogres novada pašvaldības domes šī gada 28. aprīļa lēmuma “Par paredzētās darbības – dolomīta un smilts ieguves un produkcijas (smilts, dolomīta šķembu un to maisījums) ražošana dolomīta un smilts atradnē “Granāti”, nekustamajā īpašumā “Granāti”, Tīnūžu pag., Ogres nov., – neakceptēšanu” atcelšanu un par minētās darbības akceptēšanu.

28. aprīlī pieņem lēmumu neakceptēt karjera izstrādi

Jau informējām, ka Ogres novada pašvaldības domes sēdē 28. aprīlī deputāti pieņēma lēmumu neakceptēt dolomīta un smilts ieguves un produkcijas ražošanu dolomīta un smilts atradnē “Granāti”, Tīnūžu pagastā, darbību. Plašāk šis jautājums tika apspriests Finanšu komitejas sēdē 21. aprīlī, kurā Ogres novada pašvaldības Attīstības un plānošanas nodaļas telpiskais plānotājs Jevgēnijs Duboks informēja, ka šī gada 23. martā pašvaldībā saņemts SIA “Granāti Plus” iesniegums, lūdzot pieņemt lēmumu par dolomīta un smilts ieguvi un produkcijas ražošanu dolomīta un smilts atradnē “Granāti”, Tīnūžu pagastā, akceptēšanu. Izvērtējot ietekmes uz vidi novērtējumu, Vides pārraudzības valsts biroja (VPVB) atzinumu un pārējos ar šo jautājumu saistītos dokumentus, tika sagatavots un 28. aprīlī domes sēdē apstiprināts lēmumprojekts, paredzot neakceptēt minēto darbību.

Jautājumu atkārtoti skata Finanšu komiteju sēdē 9. jūnijā

Pie šī jautājumu deputāti atgriezās Finanšu komitejas sēdē 9. jūnijā, kurā J.Duboks informēja, ka šī gada 18. maijā saņemts SIA “Granāti Plus” iesniegums, kurā uzņēmējs lūdz pārskatīt aprīlī pieņemto lēmumu un akceptēt paredzēto darbību, izvirzot nosacījumus. Iesniegumā SIA “Granāti Pluss” norāda, ka apņemas neveikt spridzināšanas darbus dolomīta ieguves procesā, pielietojot mehānisko irdināšanu; uzturēt kārtībā un atputekļot (laistīt vai apstrādāt ar pretputēšanas līdzekļiem) atradnei „Granāti” piebraukšanai izmantojamos ceļus; izveidot pazemes ūdeņu monitoringa sistēmu un veikt monitoringu; ierīkot ūdensapgādes urbumus atradnes „Granāti” tuvākās apkārtnes iedzīvotāju īpašumos, kuru ūdens apgādes avotos atradnes „Granāti” darbības rezultātā pazudīs ūdens. Šī gada 8. jūnijā saņemts vēl viens SIA “Granāti Pluss” iesniegums, kurā uzņēmums lūdz izskatīt iespēju noslēgt savstarpēju līgumu, paredzot, ka SIA “Granāti Pluss” iemaksā pašvaldībā finanšu nodrošinājuma summu 100 000 eiro apmērā, ko pašvaldība drīkst izlietot materiālo zaudējumu segšanai derīgo izrakteņu atradnes “Granāti” izstrādes ietekmes zonā dzīvojošajiem iedzīvotājiem, ja tiks pierādīts, ka materiālie zaudējumi saistīti ar SIA “Granāti Pluss” darbību.

Iedzīvotāji turpina protestēt

Pēc 28. aprīļa domes lēmuma pieņemšanas pašvaldībā saņemti piecu fizisko personu iesniegumi, kuros izteikti iebildumi pret paredzēto darbību, pat pie nosacījuma, ka netiek pielietota spridzināšanas metode. 26. maijā pie pašvaldības centrālās administrācijas ēkas Brīvības ielā 33, Ogrē, notika sapulce, kurā pausts viedoklis pret paredzēto darbību. 2022. gada 26. maijā pašvaldībā iesniegta minētās sapulces rezolūcija ar 31 iedzīvotāja parakstu, 2022. gada 15. jūnijā saņemts biedrības “Iedzīvotāji” 2022. gada 15. jūnija iesniegums, kuru parakstījusi 751 persona, kā arī divu fizisko personu iesniegums. Iedzīvotāji neatbalsta paredzēto darbību un pauž bažas par paredzētās darbības negatīvo ietekmi uz pazemes ūdeņu režīma izmainām un viensētu ūdensapgādes traucējumiem. 

Ievērojot apņemšanos un prasības, tiks līdzsvaroti ekonomiskie, vides un sociālie aspekti

Finanšu komitejas sēdē 9. jūnijā J.Duboks norādīja, ka domes 28. aprīļa pieņemtā lēmuma galvenais apsvērums ir ar paredzētās darbības ietvaros plānoto spridzināšanas darbu saistītie drošības riski un negatīvā ietekme uz iedzīvotāju dzīves kvalitāti. Atkārtoti izvērtējot paredzētās darbības ietekmes uz vidi novērtējuma ziņojumu, paustos sabiedrības viedokļus, institūciju atzinumus, ņemot vērā SIA “Granāti Pluss” 18. maija vēstulē pausto apņemšanos, pašvaldība secina, ka, īstenojot paredzēto darbību, nepielietojot spridzināšanas metodi, ka arī izpildot VPVB 2022. gada 22. marta atzinumā “Par ietekmes uz vidi novērtējuma ziņojumu dolomīta un smilts ieguvei un produkcijas (smilts, dolomīta šķembu un to maisījumu) ražošanai dolomīta un smilts atradnē “Granāti” Ogres novada Tīnūžu pagasta nekustamajā īpašumā “Granāti”” izvirzītos nosacījumus, tiks līdzsvaroti ekonomiskie, vides un sociālie aspekti, līdz ar to pašvaldība uzskata par lietderīgu noslēgt līgumu ar SIA “Granāti Pluss” par drošības naudu, paredzot, ka gadījumā, ja SIA “Granāti Pluss” nenodrošina ūdensapgādes atjaunošanu normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā, minētās darbības veic pašvaldība, izmantojot drošības naudu. Savukārt paredzētās darbības negatīvās ietekmes uz skarto viensētu iedzīvotāju dzīves kvalitāti mazināšanai pašvaldība uzskata par nepieciešamu izvirzīt nosacījumus paredzētajai darbībai.

Sagatavots jauns lēmumprojekts

Ņemot vērā minēto, tika sagatavots jauns lēmumprojekts, kurā par spēku zaudējušu tiek atzīts Ogres novada pašvaldības domes 2022. gada 28. aprīļa lēmums un SIA “Granāti Pluss” paredzētā darbība tiek akceptēta ar šādiem nosacījumiem: nepielietot spridzināšanas metodi; pirms derīgo izrakteņu ieguves uzsākšanas izstrādāt un ar pašvaldību saskaņot pazemes ūdens režīma un paredzētās darbības ietekmes zonā esošo viensētu ūdensapgādes monitoringa programmu; pirms paredzētās darbības uzsākšanas noslēgt ar pašvaldību līgumu par drošības naudu. Lēmumprojekts arī paredz pirms paredzētās darbības uzsākšanas uzņēmējam noslēgt ar pašvaldību līgumu par derīgo izrakteņu transportēšanas ceļiem un kārtību, kādā notiks to uzturēšana un atjaunošana, paredzot risinājumus derīgo izrakteņu transportēšanas negatīvās ietekmes mazināšanai uz tuvumā esošo dzīvojamo apbūvi; paredzēto darbību (t.sk. derīgo izrakteņu transportēšanu) īstenot tikai darba dienās plkst. 08.00-18.00, minētais ierobežojums nav attiecināms uz ūdens atsūknēšanai izmantojamo sūkni, pie nosacījuma, ka tiks izmantots elektriskais ūdenssūknis, nepielietojot dīzeļa ģeneratoru, un iekārtas radītais trokšņa līmenis nepārsniegs normatīvajos aktos noteiktās robežvērtības.

Deputātu diskusijas komiteju sēdē 9. jūnijā

Finanšu komitejas sēdē 9. jūnijā deputāts Rūdolfs Kudļa vaicāja, vai ir veiktas diskusijas ar iedzīvotājiem par pašvaldības izvirzītajām prasībām uzņēmējam un par līgumu, ko plānots slēgt ar uzņēmumu. J.Duboks norādīja, ka visas pašvaldībā saņemtās iedzīvotāju pretenzijas un ieteikumi ir ņemti vērā, ietverot tās pašvaldības izvirzītajās prasībās uzņēmējam. Deputāts arī norādīja, ka iedzīvotāji norādījuši par tādu prasību noteikšanu karjera izstrādātājiem kā apzaļumota vaļņa izbūvi, detalizētu ūdens monitoringa veikšanas kārtību un metodiku, darba laika noteikšanu līdz plkst.17, ieteica jautājumu atlikt un turpināt par to diskusijas.

Ogres novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Egils Helmanis norādīja, ka katrs var veikt darbības, kādas paredzētas noteiktās teritorijas plānojumā un ka savulaik Ikšķiles pašvaldība ir pieņēmusi lēmumu šajā teritorijā atļaut privāto apbūvi un pieļauj šādu uzņēmējdarbības veidu, ka šis plānošanas dokuments ir pamats turpmāko lēmumu pieņemšanai. E.Helmanis uzsvēra, ka Ikšķiles apkārtnē darbojas vismaz četri karjeri un neviens karjera izstrādātājs nav veicis ietekmes uz vidi novērtējumu, kā to ir izdarījusi SIA “Granāti Plus”, kas ir procedūra divu gadu garumā, kā arī pašvaldība, aizstāvot iedzīvotāju intereses, uzņēmumam ir izvirzījusi nopietnas prasības, kādas iepriekš nav izvirzītas nevienam citam šāda veida uzņēmējdarbības veicējam. Ņemot vērā situāciju, E.Helmanis norādīja, ka pašvaldība turpinās darbu, lai izstrādātu kopīgus noteikumus visiem karjeru izstrādātājiem, sakārtojot šo sistēmu un uzlabojot iedzīvotāju dzīves apstākļus novadā, un ka pašvaldībai ir ļoti nozīmīgs katrs uzņēmējs, kurš nes ienākumus pašvaldības budžetā, īpaši šajos sarežģītajos apstākļos saistībā ar gāzes apkures būtisko sadārdzinājumu un alternatīvo kurināmo veidu ieviešanas ierobežotajām iespējām tirgus pārslodzes apstākļos.

Komitejas sēdē Ogres novada pašvaldības domes priekšsēdētāja vietnieks, deputāts Gints Sīviņš norādīja, ka, pieņemot lēmumu šajā jautājumā, ir jāņem vērā gan iedzīvotāju, gan uzņēmēja intereses un ka pašvaldībā ir saņemts Administratīvās rajona tiesas Rīgas tiesu nama 2022. gada 6. jūnija lēmums pieņemt SIA “Granāti Plus” pieteikumu, ar kuru tiek lūgts atzīt Ogres novada pašvaldības domes 28. aprīļa lēmumu par prettiesisku un uzlikt par pienākumu domei akceptēt SIA “Granāti Plus” paredzēto darbību un tiek pieņemts lēmums pieņemt pieteikumu un 2022. gada 6. jūlijā izskatīt lūgumu par pagaidu aizsardzības līdzekļu piemērošanu šim uzņēmumam. “Tas nozīmē, ka uzņēmējs cīnīsies par sevi un iedzīvotāji cīnīsies par sevi. Mums ir jāņem vērā abu pušu intereses - lai uzņēmējs var nodarboties ar uzņēmējdarbību un iedzīvotājiem tiktu nodrošināti tādi paši dzīves apstākļi, kā pirms uzņēmēja darbībām. Uzskatu, ka pašvaldības izstrādātie nosacījumi sabalansē uzņēmēja un iedzīvotāju intereses,” viedokli pauda G.Sīviņš. 

Pēc diskusijām Tautsaimniecības komitejas deputāti ar balsojumu “par” 10 balsis, “pret” 1 balss, sagatavoto lēmumprojektu virzīja izskatīšanai domes sēdē.

Deputātu diskusijas 16. jūnija domes sēdē

Ņemot vērā, ka līdz Ogres novada pašvaldības domes sēdei turpinājās līguma projekta par drošības naudu saskaņošanas process ar SIA “Granāti Pluss”, tas lēmumprojektam pievienots kā informatīvais materiāls, lemjošajā daļā saglabājot prasību pirms paredzētās darbības uzsākšanas noslēgt ar Ogres novada pašvaldību līgumu par drošības naudu.  Lēmumprojektā izvirzītie stingrie un vispārīgie nosacījumi ir vērsti uz paredzētās darbības negatīvās ietekmes uz iedzīvotāju dzīves kvalitāti mazināšanu.

Izskatot jautājumu Ogres novada pašvaldības domes sēdē 16. jūnijā, deputāti Rūdolfs Kudļa un Toms Āboltiņš vaicāja, vai dome var lemt par lēmumu, kuram kā informatīvais materiāls pievienotais līgums, ko plānots noslēgt starp pašvaldību un uzņēmumu, ir izstrādes stadijā un ka nav skaidri noteikta kārtība, kā iedzīvotāji varēs pretendēt uz finanšu līdzekļiem karjera izstrādes darbības rezultātā radītā ūdens zuduma gadījumā.

Ogres novada pašvaldības izpilddirektora vietniece Dana Bārbale informēja, ka sagatavotais lēmumprojekts nav par līguma saskaņošanu, bet par atļaujas sniegšanu minētās darbības veikšanai, iekļaujot pašvaldības nosacījumus, kā to regulē normatīvie akti. “Pieņemot lēmumu akceptēt uzņēmēja plānoto darbību, pašvaldībai rodas tiesiskais pamats cīnīties par līguma juridisko saturu,” norādīja D.Bārbale piebilstot, ka šāda līguma slēgšanu starp pašvaldību un uzņēmēju neparedz neviens normatīvais akts, bet uzņēmēja labā griba un pašvaldības tiesības izvirzīt nosacījumus, akceptējot karjera izstrādi. Pēc līguma izstrādes pabeigšanas tā gala redakcija tiks nodota domei apstiprināšanai.

Deputāts T.Āboltiņš norādīja, ka karjera izstrādes tuvumā dzīvo iedzīvotāji, kuri to par savu dzīvesvietu ir izvēlējušies pat vairāku paaudžu garumā un minētā uzņēmējdarbība nedrīkst pasliktināt viņu dzīves apstākļus, tāpēc šis lēmums ir rūpīgi jāizvērtē, lemjot par labāko sadarbības veidu starp uzņēmēju un iedzīvotājiem, kā arī interesējās, kādā veidā tiks risināti gadījumi, kad cilvēkiem dīķos pazudīs ūdens. D.Bārbale skaidroja, ka ir noteikts laiks, kādā uzņēmējam šādos gadījumos ir jāpiegādā dzeramais ūdens un tehniskais ūdens pamatvajadzību nodrošināšanai un saimniecības uzturēšanai, kā arī noteikts laiks, kādā jārada risinājumi, lai ūdens tiktu atjaunots arī dīķos.

Izskata priekšlikumu veikt jaunu ietekmes uz vidi novērtējumu un jautājumu atlikt

Deputāti Edgars Gribusts un Toms Āboltiņš ierosināja uzņēmējam veikt jaunu ietekmes uz vidi novērtējumu, dolomīta ieguves procesā vērtējot mehāniskās irdināšanas metodi. D.Bārbale skaidroja, kamēr spēkā ir šis ietekmes uz vidi ziņojums, pašvaldībai nav juridisku tiesību prasīt uzņēmējam veikt jaunu.

Deputāti balsoja par izvirzīto priekšlikumu uzņēmējam veikt atkārtotu ietekmes uz vidi novērtējumu, par ko “par” balsoja 5, “pret” – 17 deputāti, to noraidot.

Deputāts Rūdolfs Kudļa ierosināja jautājuma izskatīšanu atlikt un izvērtēt SIA “Granāti Plus” finanšu kapacitāti, iepriekšējo pieredzi, drošības naudas izcelsmi un atbildīgi pieņemt lēmumu, pret kuru parakstījušies vairāk nekā 750 iedzīvotāju, paužot gatavību savas tiesības aizstāvēt, vēršoties Satversmes tiesā. Deputāts izteica priekšlikumu atlikt lēmuma pieņemšanu un atgriezties pie tā pēc tam, kad iedzīvotāju un uzņēmēja starpā tiks rasts abām pusēm pieņemams kompromiss.

Balsojot “par” 6, “pret” 16, priekšlikums netika apstiprināts.

Ogres novada pašvaldības domes priekšsēdētājs E.Helmanis vēlreiz uzsvēra, ka, izskatot šo jautājumu, ir jāņem vērā teritorijas plānojumā noteiktais, prasībām un attieksmei pret visiem karjeru izstrādātājiem jābūt vienādai, novadā ir jāveicina un jāattīsta uzņēmējdarbība, kas ir viens no galvenajiem pašvaldības budžeta avotiem.

Lēmums par SIA “Granāti pluss” darbības akceptēšanu tika pieņemts, 17 deputātiem balsojot "par", četriem "pret" un vienam deputātam balsojumā atturoties. 

Granāti, Tīnūžu pag.