Pašvaldība
Diskutē par sociālās uzņēmējdarbības attīstību Ogres novadā


Miniforumu organizēja Latvijas Sociālās uzņēmējdarbības asociācija (LSUA) sadarbībā ar Ogres novada pašvaldību un British Council pārstāvniecību Latvijā.

Miniforuma pirmajā daļā LSUA direktore Madara Ūlande sniedza ieskatu sociālās uzņēmējdarbības nozarē Latvijā, pēc tam dodot vārdu Ogres novada pašvaldības domes izpilddirektora vietniecei Danai Bārbalei, kura pastāstīja par pašvaldības nostāju sociālās uzņēmējdarbības veicināšanai novadā. Uzrunājot foruma dalībniekus, viņa uzsvēra, ka pašvaldība ir gatava strādāt ar sociālajiem uzņēmumiem, sākot no idejas līdz konkrētam biznesa atbalsta modelim, tieši tādēļ šāds miniforums ir lieliska iespēja sadzirdēt idejas un vajadzības, lai pašvaldība spētu sniegt reālu atbalstu un būt sabiedrotais sociālās uzņēmējdarbības uzsākšanas gaitās.

D. Bārbale iepazīstināja ar labajiem piemēriem, kā pašvaldība jau šobrīd sadarbojas ar sociālajiem uzņēmumiem, pieminot, kafejnīcu “Pie Zelta liepas”, kā arī Krapes skolu “Universum”. Iegūtā pieredze veicinājusi izpratni par pašvaldības lomu un iespējām sociālās uzņēmējdarbības veicināšanai Ogres novadā un nostiprinājusi pārliecību par gatavību darīt vairāk, lai sekmētu sociālo uzņēmējdarbību Latvijā. Tāpat viņa minēja, kādas ir pašvaldības vajadzības sociālo problēmu risināšanā, piemēram, pašvaldībai ir svarīgi atbalstīt personas ar īpašām vajadzībām, integrējot darba tirgū un dodot iespēju uzlabot savu dzīves kvalitāti, kā arī viena no vajadzībām ir pašvaldības funkciju deleģēšana privātajam sektoram, tādā veidā atslogot pašvaldības darbu. Savā uzrunā D. Bārbale arī informēja, kāds ir Ogres novada pašvaldības atbalsta piedāvājums sociālajiem uzņēmumiem, piemēram, nodokļu atlaides, palīdzība ar telpām, konsultācijas un atbalsts, sociālo uzņēmumu atpazīstamības veicināšana, semināru organizēšana, sociāli atbildīgu iepirkumu organizēšana u.c.

Par šī brīža sociālās uzņēmējdarbības situāciju novadā, kā arī esošo un potenciālo sociālo uzņēmumu piedāvājumiem un vajadzībām pastāstīja Mārcis Zanerips, sociālās uzņēmējdarbības vēstnieks un Krapes skolas “Universum” projektu vadītājs. Pēc Labklājības ministrijas reģistra datiem Ogres novadā ir 3 sociālie uzņēmumi, taču Ogres novadā strādā arī uzņēmumi no citām pašvaldībām. Pēc Labklājības ministrijas datiem vairāk nekā puse sociālo uzņēmumu Latvijā ir darba integrācijas un izglītības uzņēmumi, tai skaitā Ogres novadā esošie sociālie uzņēmumi kafejnīca “Pie Zelta liepas”, kas nodarbina personas ar īpašām vajadzībām, kā arī Krapes skola “Universum”, kas nodrošina vienu no pašvaldības svarīgākajam funkcijām – izglītību. Veicot kartēšanu un apkopojot informāciju par uzņēmumiem Ogres novadā, tika secināts, ka pašvaldībā ir vairāk nekā 20 potenciālo sociālo uzņēmumu, kuri ir gatavi attīstīt savu uzņēmējdarbību tieši Ogres novadā.

Pasākuma otrajā daļā notika diskusijas un ideju ģenerēšana grupās ar mērķi izstrādāt konkrētus risinājumus pašvaldības un sociālo uzņēmumu sadarbības veicināšanai. Diskusijās izskanēja aicinājums biežāk organizēt šāda veida forumus, darba grupas, tikšanās, lai veidotu jaunas sadarbības, sadzirdētu jaunas idejas un stāstus. Arī esošie sociālie uzņēmumi varētu savstarpēji dalīties pieredzē, un šādi tīklošanās pasākumi tam ir ļoti lietderīgi. Tāpat bija ieteikums nodrošināt informāciju par sociālo uzņēmējdarbību pašvaldības mājas lapā, un uzsākt sabiedrības izglītošana par šo tēmu. Lai sekmīgi attīstītos sociālā uzņēmējdarbība Ogres novadā, pašvaldībai jānodrošina atbilstoša infrastruktūra, telpas, kur uzņēmums var strādāt, kā arī jāiezīmē virzieni, kur ir vajadzīga sociālo uzņēmēju funkcija un ieguldījums. Kā atzina viens no pasākuma dalībniekiem, sociālajiem uzņēmumiem, šis pasākums palīdzēja apzināties plašo sadarbības lauku.

Miniforumā beigās D. Bārbale pateicās visiem pasākuma dalībniekiem, aicināja uz sadarbību, norādot, ka pašvaldība ir atvērta jebkura veida priekšlikumiem un sadarbības modeļiem.


Pievienotās saites