NAP un ESF logo

Rīgas plānošanas reģionā tiek īstenots nozīmīgais deinstitucionalizācijas projekts. Atskatīsimies, kas tā ietvaros paveikts un tuvākie darbi vēl īstenojami.

Reģionā sociālos pakalpojumus saņem jau ap 700 personas

Rīgas plānošanas reģiona pašvaldībās deinstitucionalizācijas projekta ietvaros sabiedrībā balstītus sociālos pakalpojumus saņem 377 bērni ar funkcionāliem traucējumiem un 189 pilngadīgas personas ar garīga rakstura traucējumiem. Vēl 133 bērnu ar funkcionāliem traucējumiem likumiskie pārstāvji vai audžuģimenes saņem sociālās rehabilitācijas pakalpojumus.

Kopumā reģionā personas ar garīga rakstura traucējumiem visvairāk  saņem speciālistu konsultācijas un individuālo atbalstu, kā arī atbalsta grupas un grupu nodarbības. No specifiskākiem pakalpojumiem tiek izmantots aprūpes pakalpojums mājās, dienas aprūpes centra, specializētās darbnīcas, grupu dzīvokļa pakalpojumi.

Savukārt pieprasītākie pakalpojumi bērniem ar funkcionāliem traucējumiem ir sociālās rehabilitācijas un aprūpes pakalpojums. Starp citiem pakalpojumiem var minēt "atelpas brīža", dienas aprūpes centra pakalpojumus.  Bērni var saņemt ļoti plašu klāstu sociālās rehabilitācijas pakalpojumus, tostarp ergoterapiju, fizioterapiju, kanisterapiju, mākslas terapiju, psihologa konsultācijas, logopēda pakalpojumu, hidroterapiju, reitterapiju un citus.

Papildus 131 vecāki (kopumā reģionā), bērnu likumiskie pārstāvji vai audžuģimenes saņēmuši sociālās rehabilitācijas pakalpojumus - psihologa, rehabilitologa, fizioterapeita pakalpojumus, kā arī var piedalīties izglītojošās atbalsta grupās.

Turpinās darbs pie infrastruktūras projektu īstenošanas

Reģiona pašvaldības uzsākušas attīstīt jaunus projektus, lai nākotnē cilvēki ar garīga rakstura traucējumiem varētu vairāk saņemt sabiedrībā balstītus sociālos pakalpojumus - grupu dzīvokļus, specializētās darbnīcas, dienas aprūpes centrus un atelpas brīža pakalpojumus, savukārt bērni ar funkcionāliem traucējumiem – sociālās rehabilitācijas pakalpojumu centri, “atelpas brīža” un dienas aprūpes centra pakalpojumus.

Plānotie ERAF ieguldījumi paredz izveidot 121 vietu grupu dzīvokļos un 256 vietas dienas aprūpes centros personām ar garīga rakstura traucējumiem, kā arī 15 pakalpojumu vietas bērniem ar funkcionāliem traucējumiem.

Par projektu

Rīgas plānošanas reģions īsteno reģiona pašvaldībās vērienīgo deinstitucionalizācijas projektu, kura mērķis ir palielināt ģimeniskai videi pietuvinātu sociālo pakalpojumu pieejamību bērniem ar funkcionāliem traucējumiem vai ārpus ģimenes aprūpē esošiem bērniem, kā arī sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu pieejamību dzīvesvietā personām ar garīga rakstura traucējumiem.

Līdz 2023.gadam pieci plānošanas reģioni Latvijā ar Eiropas Sociālā fonda (ESF) finanšu atbalstu īstenos Labklājības ministrijas uzsākto deinstitucionalizācijas procesu. Projektu Rīgas plānošanas reģionā virza un koordinē Rīgas plānošanas reģions sadarbībā ar tā agrāk teritorijā esošajā pašvaldībām – Ādažu, Jūrmalas, Ķekavas, Limbažu, Mārupes, Ogres, Olaines, Ropažu, Salaspils, Saulkrastu, Siguldas un Tukuma pašvaldību. Rīga ir vienīgā Rīgas plānošanas reģiona pašvaldība, kas nav noslēgusi sadarbības līgumu. Rīgas plānošanas reģionā projekts tiek īstenots ar devīzi “Sirdsdomas jaunai dzīvei”.

Rīgas plānošanas reģions īsteno ESF projektu Nr.9.2.2.1./15/I/002 “Deinstitucionalizācija un sociālie pakalpojumi personām ar invaliditāti un bērniem”.

Latvijas karte ar iezīmētu plānoto un izveidoto infrastruktūru personām ar garīga rakstura traucējumiem
Latvijas karte ar iezīmētu sniegto atbalstu un plānoto infrastruktūru bērniem ar funkcionāliem traucējumiem