Ogres novads Pašvaldība Ziņas, jaunumi
Dalībnieki barikāžu atceres pasākumā Ogrē 01.2024.
Barikāžu atceres pasākums Ogrē (20.01.2024.)

Kā katru gadu, arī šogad 20. janvārī ogrēnieši pulcējās Ogres pilsētas centrā pie Latvijas valsts monumentālā karoga, lai būtu kopā, atceroties trauksmaino 1991. gada barikāžu laiku, dalītos atmiņu stāstos un godinātu Latvijas neatkarības cīnītāju piemiņu.

Ogres novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Egils Helmanis, uzrunājot barikāžu aizstāvju atceres pasākuma dalībniekus, uzsvēra, ka tikai drosmīgajiem ir rītdiena.

“Uz barikādēm mēs bijām drosmīgi, jo bijām baudījuši brīvības garu un vairs negribējām atgriezties Padomju Savienībā, kur mūs apspieda. Mēs gribējām dzīvot brīvā Latvijas zemē un bijām gatavi par to mirt. Šobrīd ir modies Padomju Savienības monstrs, kas vēlas atjaunot šīs robežas. Aicinu atcerēties, ka šobrīd ukraiņi stāv un mirst arī par mūsu robežām. Es ticu, ka latviešos ir drosmes gars, un, ja būs nepieciešams, tas atkal modīsies un mēs cīnīsimies par savu brīvību.”

Arī Zemessardzes 54. kaujas atbalsta bataljona komandieris Pēteris Plečkens atzīmēja, ka, atskatoties uz notikumiem pirms 33 gadiem, ir tikai viens vārds, kas nāk prātā - drosme. Drosme riskēt, nezinot, ar ko viss beigsies. Šie vīri un sievas nodrošināja brīvības atgriešanu, par ko esam viņiem parādā un būsim pateicīgi. Mūsu uzdevums ir šo brīvību nosargāt.

Savukārt Zemessardzes 54. kaujas atbalsta bataljona kapelāns Ingus Dāboliņš aicināja atcerēties, ka Dievs mūs ir radījis kā brīvus cilvēkus: “Dievs mums ir devis karti – baušļus. Ja mēs atsakāmies no tiem, mūsu dzīve pārvērtīsies par elli. Dzīvosim tā, lai Latvija nepārvēršas par elli, bet Dieva svētītu vietu. Tāpēc mums jābūt vienmēr nomodā un gataviem rīkoties un cīnīties par mūsu valsti.”

Šajā Latvijas valsts vēsturē nozīmīgajā dienā pieci Zemessardzes 54. kaujas atbalsta bataljona jaunie zemessargi nodeva svinīgo zvērestu, papildinot mūsu valsts aizstāvju rindas.

Barikāžu laika simbols ir ugunskurs, un arī šajā atceres pasākumā dega ugunskuri. Zemessardzes 54. kaujas atbalsta bataljona kareivji sadarbībā ar novada pašvaldību bija parūpējušies par karstu tēju un pīrāgiem. Atceres pasākumā skanēja karavīru dziesmas vīru kopas “Vilki” izpildījumā.

Barikāžu atceres pasākumi arī citviet Ogres novadā

18. janvārī atceres pasākumā Ogres Jauniešu mājas pagalmā pie ugunskura Ogres novada Jauniešu domes vadītājs un Edgara Kauliņa Lielvārdes vidusskolas vēstures skolotājs Artūrs Kristkalns stāstīja un dalījās zināšanās ar jauniešiem par barikāžu laika notikumiem, kā arī bija sagatavojis viktorīnu ar izzinošiem jautājumiem. Ogres 29. Skautu un gaidu vienības pārstāvji stāstīja par pieredzi Ložmetējkalnā nesen notikušajā 22.skautu un gaidu ziemas nometnē “Baltais vilks 2024”. Pasākuma laikā bija iespēja cienāties ar siltu tēju un katram pašam ugunskurā uzcept desiņas.

19. janvāra vakarā sirsnīgs barikāžu atceres pasākums norisinājās Rembates pagastā. Tautas nama zālē aktieris Jēkabs Reinis skatītājus apbūra ar stāstījumu par savu dzimtu Latvijas valsts izveides un nosargāšanas kontekstā.

Savukārt 19. janvāra pievakarē barikāžu atceres pasākumā “Barikāžu atmiņās -  stāstos, ugunskura liesmās, mūzikā un dziesmās” Ķeipenes Tautas namā sirsnīgu uzrunu sniedza Ogres novada pašvaldības priekšsēdētājs Egils Helmanis. Pie tautas nama tika iekurts ugunskurs un visi dalījās mīlestībā pret dzimteni.

20. janvāra pēcpusdienā Meņģelē pie ugunskura un siltas tējas krūzes bija iespēja klausīties barikāžu atmiņu stāstos, kā arī Meņģeles estrādē kopā ar Andri Upenieku dziedāt tā laika dziesmas.

Barikāžu atceres pasākumi norisinājās arī citviet Ogres novadā - Lielvārdē, Jumpravā, Lauberē, Taurupē un Krapē.