Bezpilota gaisa kuģi jeb droni tiek izmantoti arvien biežāk, nereti pasākumu laikā tiek konstatēts vairāk nekā viens lidojošs drons. Tomēr jāņem vērā, ka, veicot lidojumus gaisa telpā, nepieciešams ievērot noteiktas prasības.
Dronu lietošanas regulējums iedalīts divās kategorijās – atvērtajā un specifiskajā
Atvērtajā kategorijā ietilpst bezpilota gaisa kuģu lidojumi ar relatīvi zemiem riskiem, kam nav nepieciešama ekspluatācijas atļauja vai deklarācija, tomēr joprojām ir jāievēro gan vispārīgās, gan attiecīgajā apakškategorijā noteiktās prasības un ierobežojumi.
Specifiskajā kategorijā ietilpst bezpilota gaisa kuģu lidojumi, kas ir ārpus atvērtajai kategorijai noteiktajiem ierobežojumiem. Piemēram, lidojumi ārpus tiešās redzamības, augstāk par 120 m no zemes vai ūdens virsmas, tuvāk par 150 m dzīvojamām, tirdzniecības, rūpniecības vai atpūtas teritorijām, lidojumi ar droniem, kuru maksimālā pacelšanās masa pārsniedz 25 kg, vai ar mērķi nomest kravas vai veikt smidzināšanu, vairāku bezpilota gaisa kuģu vienlaicīga vadīšana un citas atkāpes no atvērtajai kategorijai noteiktajiem nosacījumiem.
Prasības lidojumiem atvērtajā kategorijā
- Visiem dronu lietotājiem ir jāreģistrējas par drona ekspluatantu (to var izdarīt https://droni.caa.gov.lv/registracija/) un ekspluatanta numuru jāmarķē arī droni, kuru masa nepārsniedz 250 gramus un kuri neklasificējas kā rotaļlieta. Ja drona masa ir lielāka par 250 gramiem, tad obligātas ir attālinātās apmācības un tiešsaistes eksāmens.
- Tālvadības pilotam jābūt sasniegušam 16 gadu vecumu. Par pilotu var reģistrēties no 16 gadiem, savukārt par ekspluatantu no 18 gadu vecuma. Jaunākas personas drīkst izmantot dronu tikai reģistrēta pilota klātbūtnē.
- Drona maksimālā pacelšanās masa nedrīkst pārsniegt 25 kg, ieskaitot derīgo kravu un degvielu, ar kādu bezpilota gaisa kuģi var ekspluatēt.
- Drons vienmēr jāsaglabā tiešajā redzamībā. Tālvadības pilotam ir jāredz arī ap bezpilota gaisa kuģi esošā gaisa telpa, lai nodrošinātu izvairīšanos no citiem gaisa kuģiem, bezpilota gaisa kuģiem, kā arī šķēršļiem, ēkām, transportlīdzekļiem, dzīvniekiem un cilvēkiem uz zemes. Jāņem vērā ne tikai bezpilota gaisa kuģa lidojuma ātrums, manevrētspēja un laiks, kas nepieciešams, lai manītu lidojuma trajektoriju, bet arī citu kustīgu objektu pārvietošanās, to radītā gaisa plūsma, kā arī droša distance, kas apkārtējiem lieki nenovērstu uzmanību un neradītu satraukumu par sadursmes iespējām.
- Maksimālais atļautais lidojumu augstums ir 120 metri, ko mēra no zemes vai ūdens virsmas. Šī ierobežojuma mērķis ir mazināt riskus bezpilota gaisa kuģu sadursmēm ar pilotējamās aviācijas gaisa kuģiem. Kaut arī pilotējamās aviācijas gaisa kuģis parasti lidojumus veic augstāk par 150 m, tie ir sastopami arī zemākā augstumā, piemēram, veicot pacelšanos/nosēšanos, meklēšanas un glābšanas darbus, speciālos aviācijas darbus, militāros lidojumus vai avārijas situācijās. Tālvadības pilota pienākums ir dot ceļu šādiem gaisa kuģiem un neapdraudēt cilvēkus, kas tajos atrodas. Tāpat tālvadības pilota pienākums ir izvairīties arī no citiem bezpilota gaisa kuģiem vai putniem, kas sadursmes rezultātā var izraisīt avāriju un apdraudēt uz zemes esošos cilvēkus un īpašumus.
- Jāievēro drošs attālums līdz lidojumā neiesaistītām personām un īpašuma uz zemes, kā arī no citiem gaisa telpas lietotājiem, nav atļauti lidojumi virs cilvēku pulcēšanās vietām (piemēram, publisku pasākumu norises vieta, pludmale vai parks saulainā dienā, iepirkšanās centrs vai tirgus, atpūtas zonas u.c.). Sīkāka informācija pieejama ŠEIT.
- Jāievēro privātuma tiesības – pēc iespējas jāizvairās lidot pāri cilvēkiem, transportlīdzekļiem, kas piedalās ceļu satiksmē, kā arī dzīvniekiem, ēkām un inženierbūvēm. Lidojumu pāri trešajām personām piederošam īpašumam veic, paredzot īsāko lidojumam nepieciešamo laiku un drošāko trajektoriju. Atgādinām, ka Fizisko personu datu aizsardzības likums nosaka, ka bez saskaņošanas filmēt un fotografēt trešo personu ir aizliegts.
- Jāveic civiltiesiskā apdrošināšana atbilstoši regulējuma prasībām.
- Jāievēro papildu nosacījumi, kas noteikti UAS ģeogrāfiskajās zonās, tos var redzēt arī interaktīvajā kartē https://www.airspace.lv/drones.
Atgādinām, ka dronus drīkst pilotēt tikai apmācītas personas, ievērojot Ministru kabineta noteikumus Nr. 248 “Bezpilota gaisa kuģu lidojumu noteikumi”.
Ja pilots ir zaudējis kontroli pār drona vadību un pastāv risks, ka tādējādi varētu tikt radīti draudi citu Latvijas Republikas gaisa telpas lietotāju lidojumu drošumam un drošībai (piemēram, drons pārsniedz pieļaujamo lidojuma augstumu, lidojums turpinās ārpus tiešās redzamības, drons ielido kontrolējamā gaisa telpā), pilotam nekavējoties jāinformē Latvijas gaisa satiksmi, sazinoties atbilstoši Latvijas gaisa satiksmes tīmekļvietnē www.lgs.lv norādītajam.
Ja pastāv risks, ka drons var radīt draudus cilvēka dzīvībai, veselībai, mantai, kā arī nodarīt kaitējumu videi, pilotam nekavējoties jāzvana uz vienoto ārkārtas palīdzības izsaukuma numuru 112.
Ja tiek manīts neatļautā vietā pilotēts drons, aicinām ziņot Valsts policijai 65002400; 65002402; droni@vp.gov.lv
Visa nepieciešamā informācija un noteikumi, kas saistās ar drošu bezpilota vadīšanu Latvijas gaisa telpā (regulējums, reģistrācija, apmācības) pieejami: https://droni.caa.gov.lv/
Informācija sagatavota, balstoties uz Valsts aģentūras “Civilās aviācijas aģentūra” mājas lapā pieejamo informāciju