Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) Ogres novada arodorganizācijas priekšsēdētāja Velga Kalniņa informē, ka Ogres novadā gatavību streikā piedalīties izteikušas 33 Ogres novada izglītības iestādes (pirmsskolas, vispārizglītojošās skolas, profesionālās ievirzes skola) un 1168 šo izglītības iestāžu darbinieki. Streikā piedalīsies arī daudzi izglītības iestāžu vadītāji un tehniskie darbinieki, kuri atbalsta pedagogu prasības, līdz ar to daudzas izglītības iestādes Ogres novadā, sākot no 19. septembra, uz nenoteiktu laiku būs slēgtas, jo nebūs iespēja nodrošināt mācību procesu.
“Šobrīd situācija valstī izglītības nozarē ir katastrofāla. Uz to norāda lielais pedagogu vakanču skaits, kas rada pārslodzi citiem pedagogiem. Uz to norāda arī nesabalansētā darba slodze, jo skolotājs nevar darba dienas beigās aizvērt skolas durvis un vakara stundas veltīt sev un savai ģimenei, bet savu brīvo laiku pavada, gatavojot metodiskos materiālus, labojot pārbaudes darbus, sazinoties ar vecākiem, rakstot atskaites un citus pienākumus, par to nesaņemot finansiālu atlīdzību,” situāciju raksturo V.Kalniņa un piebilst, ka nozarē grūti piesaistīt jaunus pedagogus lielās darba slodzes un zemā atalgojuma dēļ, līdz ar to lielākā daļa pedagogu ir vecumā no 50 līdz 60 un pat 70 gadiem.
“Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība jau gadiem vēršas pie valdības, lai risinātu izglītības nozarē samilzušās problēmas, taču netiekam sadzirdēti. Tāpēc streiks ir kā galējais līdzeklis, lai pievērstu visas sabiedrības uzmanību,” norāda V.Kalniņa, līdz ar to, sākot ar 2022. gada 19. septembri, Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība organizē beztermiņa streiku.
Streika prasības ir:
1. Izglītības likuma 53. panta trešās daļas izpildi, kas nosaka, ka pedagoga mēnešalga par vienu slodzi nav zemāka par Ministru kabineta apstiprināto pedagogu darba samaksas grafikā noteikto mēnešalgu attiecīgajā laikposmā. Pedagogu darba samaksas grafiks jāizstrādā saskaņā ar Izglītības attīstības pamatnostādnēs 2021. - 2027. gadam noteiktajiem pedagogu darba samaksas palielinājuma principiem un plānotajiem rezultatīvajiem rādītājiem un jāapstiprina nākamo piecu gadu periodam, sākot no 2023. gada;
2. Darba slodzes sabalansēšanu visiem pedagogiem no 2023. gada.
Streika forma ir izglītības un zinātnes darbinieku darba pārtraukšana no 2022. gada 19. septembra, neveicot darba pienākumus, kamēr tiek panākta LIZDA streika prasību izpilde. Streika mērķis - pievērst atbildīgo valsts amatpersonu un sabiedrības uzmanību kritiskajai nevienlīdzības situācijai nozarē un panākt streika prasību izpildi.
“Apzināmies, ka streiks sagādās ļoti lielas problēmas daudzām ģimenēm, bet streiks ir ne tikai par izglītības darbinieku nākotni, bet arī par visu mūsu valsts bērnu nākotni, lai visiem skolēniem un studentiem būtu augsti kvalificēti un profesionāli pedagogi visos mācību priekšmetos, lai valstiski tiktu risināts pedagogu trūkums, lai katram pedagogam būtu laiks individuālai pieejai katram skolēnam. Aicinu sabiedrību atbalstīt pedagogus un nevērsties pret izglītības iestādi, tās pedagogiem, izglītības pārvaldi, pašvaldību! Aicinu vērsties pie Izglītības un zinātnes ministrijas, valdības, Saeimas, jo Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības prasību izpilde ir viņu atbildība!” aicina V.Kalniņa.
Ogres novada Izglītības pārvaldes vadītājs Igors Grigorjevs skaidro, ka par darba organizēšanu izglītības iestādē streika laikā vecākus informē izglītības iestādes vadītājs, ja streiko arī iestādes vadītājs, tad pašvaldības nozīmēts vadītāja pienākumu izpildītājs.