Jau vairāk nekā gadu četras mūzikas izglītības iestādes – Jehvi Mūzikas skola (Igaunija), Kelmes Aļģirda Lipeikas Mākslu skola (Lietuva), Keravas Mūzikas institūts (Somija) un Ogres Mūzikas skola – īsteno starptautisku projektu “Inovatīvais mūzikas tilts” (“Innovative Bridge of Music”) Nordplus Jauniešu programmas ietvaros.
Projekta mērķis ir attīstīt sadarbību Ziemeļvalstu un Baltijas valstu kultūras skolu starpā, rosināt bērnu un jauniešu ieinteresētību mūzikas izglītības ieguvē, veicināt pieredzes un zināšanu apmaiņu starp pasniedzējiem un sekmēt inovatīvu risinājumu ieviešanu mūzikas skolu darbā. Šim nolūkam tiek organizētas savstarpējas audzēkņu un pedagogu apmaiņas vizītes, veidots visu iesaistīto skolu kopīgs orķestris (dalībnieku vidū sirsnīgi saukts par “Nordplus orķestri”) un sniegti koncerti plašākai sabiedrībai.
Projektā notikuši jau vairāki pasākumi. 2017. gada oktobrī Jehvi Mūzikas skola pie sevis uzņēma visu iesaistīto partnerskolu audzēkņus un pedagogus, bet šī gada februārī vienlaikus noritēja četras aktivitātes – audzēkņu un pasniedzēju apmaiņas vizītes Keravā un pedagogu apmaiņas Kelmē un Ogrē. Dalībnieki guva jaunas zināšanas un labāku izpratni par mūzikas izglītību dažādās valstīs, paplašināja savu redzesloku par iesaistīto valstu kultūrvēsturi, mentalitāti un muzikālajām tradīcijām, nostiprināja savas valodu prasmes. Bērni un jaunieši pilnveidoja praktiskās mūzikas instrumentu spēles iemaņas un guva nenovērtējamu pieredzi, uzstājoties kā vienots starptautisks simfoniskais orķestris, savukārt pedagogi bija gandarīti par iespēju apmainīties ar nošu materiāliem un rast jaunas, inovatīvas idejas turpmākajam darbam.
Nupat noslēdzies projekta nākamais posms, kad audzēkņu apmaiņas vizītes ietvaros no 23. līdz 28. septembrim Ogrē savu pedagogu pavadībā ieradās 24 lietuviešu, igauņu un somu bērni un jaunieši, lai tiktos ar vienaudžiem, apgūtu jaunas muzikālās prasmes, kopīgi koncertētu un draudzētos.
Nedēļu ilgušās vizītes laikā viesi sniedza koncertus Suntažu un Madlienas vidusskolās, izpelnoties klausītāju vētrainu atzinību (liels paldies abām skolām par silto uzņemšanu!); papildus tam, Keravas Mūzikas institūta Popa-džeza nodaļa uzstājās arī Ogres Mūzikas skolā, kur ne vien atskaņoja virkni populāru skaņdarbu, bet arī informēja klātesošos par šīs nodaļas darbības specifiku un piedāvāja iespēju pašiem izmēģināt uzspēlēt dažādus mūzikas instrumentus.
Gatavošanās šīs nedēļas galvenajam notikumam – “Nordplus orķestra” koncertam Ogres Mūzikas skolā – tika aizsākta ilgāku laiku iepriekš, kad visu četru iesaistīto skolu audzēkņi uzsāka plānotā repertuāra apguvi. Viesojoties Ogrē, dalībnieki ik dienu piedalījās orķestra kopmēģinājumos, nostiprinot individuālās iemaņas un apgūstot muzicēšanu vienotā orķestra sastāvā, lai ceturtdien – koncerta norises laikā – viss skanētu nevainojami.
Koncerta pirmajā daļā savus priekšnesumus sniedza viesi – Kelmes Aļģirda Lipeikas Mākslu skolas, Jehvi Mūzikas skolas un Keravas Mūzikas institūta bērni un jaunieši, atskaņojot dažāda stila skaņdarbus – gan tautu melodijas, gan klasiskas kompozīcijas, gan arī mūsdienu populāro mūziku. Koncerta turpinājumā uz skatuvi diriģenta, Ogres Mūzikas skolas direktora Atvara Lakstīgalas vadībā devās visu četru partnerskolu apvienotais simfoniskais orķestris, lai kopīgi atskaņotu Hovarda Šova svītu “Gredzenu pavēlnieks”, Agnetas Krilovas-Bērziņas īpaši šim koncertam radīto kompozīciju “Ceļojums” un Imanta Kalniņa visiem zināmo skaņdarbu – finālu no mūzikas kinofilmai “Pūt, vējiņi!”, kura izpildījumam pievienojās arī diriģentes Gunitas Bičules vadītais Ogres Mūzikas skolas koris “Cielaviņa”. Klausītāju stāvovāciju iedvesmoti, starptautiskā orķestra dalībnieki pēdējo melodiju atskaņoja vēlreiz, skaisti un izjusti noslēdzot koncertu un visu Ogrē aizvadīto nedēļu.
Tomēr koncertēšana bija tikai apmaiņas vizītes redzamākā daļa. Ciemojoties Ogrē, igauņu, lietuviešu un somu bērni un jaunieši iepazina pilsētu, Ogres Mūzikas skolu un Ogres novada Kultūras centru, tikās ar vietējiem pedagogiem, piedalījās Manguļu ģimenes vadītajā “netradicionālo instrumentu meistarklasē”. Viesiem bija iespēja apmeklēt Salaspils Botānisko dārzu, apgūt latviešu tradicionālo piparkūku pagatavošanas mākslu un pašiem izgreznot piparkūkas “Ķeipenes piparkūku” studijā, kā arī doties pārgājienā pa dabas parka “Ogres Zilie kalni” gleznainākajām vietām. Vislielākā jautrība valdīja sadraudzības vakarā, kad visu četru zemju pārstāvji cienājās ar katras skolas sarūpētajiem našķiem, prezentēja savu valsti, pilsētu un skolu, dziedāja dziesmas un mācīja pārējiem savai tautai raksturīgās dejas. Un, protams, īpašs paldies jāsaka tām Ogres ģimenēm, kas igauņu, lietuviešu un somu bērnus un jauniešus uzņēma pie sevis, rūpējās par viņiem un padarīja viņu viesošanos šeit vēl daudzkrāsaināku.
Nākamais pasākums projekta ietvaros notiks jau visai drīz – februārī, kad Kelmes Aļģirda Lipeikas Mākslu skolā ieradīsies visu četru partnerskolu audzēkņi, lai vēl pēdējo reizi tiktos apmaiņas vizītē un sniegtu projekta noslēguma koncertu lietuviešu klausītājiem.