Smēķēšana ir galvenais priekšlaicīgas nāves cēlonis Eiropas Savienībā. No tabakas dūmiem brīvas vides nodrošināšana un smēķēšanas radītā kaitējuma mazināšana ir viena no prioritātēm sabiedrības veselības jomā. Tāpēc ikviens iedzīvotājs tiek aicināts rūpēties par savu veselību un veselīgu vidi sev apkārt!
Tabakas industrijas mārketings ir aizvien vairāk vērsts uz jauniešiem kā potenciālajiem tabakas produktu patērētājiem. Pētījumi liecina, ka visbiežāk smēķēšanu uzsāk jaunībā, kas rada spēcīgu nikotīna atkarību un visbiežāk nikotīna atkarība turpinās arī pieaugušā vecumā. Pieaugušā smēķēšanas paradumi parasti izveidojas jau pusaudžu vecumā. Smēķēšanas uzsākšana agrīnā vecumā, palielina riskus veselībai un pastāv mazāka iespēja atmest smēķēšanu, kas nozīmē, ka smēķēšanas profilakse jauniešu vidū ir īpaši svarīga! Šajā vecumā jaunietis ir vairāk tendēts uz riskantām darbībām, noteikumu neievērošanu, turklāt mazinās vecāku viedokļa nozīmīgums. Daudz svarīgāks kļūst vienaudžu viedoklis, kas arī veicina smēķēšanas popularitātes pieaugumu jauniešu vidū.
Līdz šim veiktie pētījumi liecina, ka Latvijā kopumā 58,5% 13 līdz 15-gadīgo skolēnu kādreiz ir pamēģinājuši lietot tabakas izstrādājumus (smēķējamos un/vai bezdūmu produktus), bet 23% 13-15 gadus vecu skolēnu tos lieto regulāri.
Pasaule mainās un tabakas industrija līdz ar to. “Smēķēšana” vairs neattiecas tikai uz tradicionālajām cigaretēm vien, bet šo smēķēšanas produktu klāsts ir strauji un būtiski paplašinājies. Smēķēšanas tendenču maiņa rada jaunus izaicinājumus – dažādas elektroniskās smēķēšanas ierīces tiek plaši lietotas jauniešu vidū, izplatoties dažādiem mītiem par tām, vienlaikus, trūkstot vēl pierādījumiem balstītas informācijas par to smēķēšanas ilgtermiņa ietekmi uz veselību. Līdz ar šīm smēķēšanas alternatīvām kļūst arvien grūtāk pamanīt, ka pusaudzis smēķē, jo nereti elektroniskās smēķēšanas ierīces, piemēram, e-cigaretes, izskatās pēc zibatmiņas jeb USB datu nesēja vai pildspalvas, tādējādi neradot asociācijas ar tradicionālajām cigaretēm. Tāpat šo elektronisko smēķēšanas ierīču lietošanu grūti sajust ar ožu. Kopš 2011.gada novēro būtisku elektronisko cigarešu smēķēšanas izplatības pieaugumu, katrs trešais 15-25 gadus vecs jaunietis ir pamēģinājis e-cigaretes.